xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

Muvafakatname Nedir?

Halk arasında izin olarak da biline muvafakatname ne demektir, nasıl alınır gibi merak ettiğiniz birçok sorunun cevabını burada bulacaksınız. Bilhassa resmi işlemlerde muvafakatname kelimesi insanların karşısına sıkça çıkmaktadır. Kelimenin sözlük anlamı; herhangi bir konuda izin alınacak olan kişiden izin verildiğine dair üzerinde gerekli bilgilerin yazılı olduğu belge şeklinde geçmektedir. İzin belgesi olarak nitelendirilen muvafakatname çoğunlukla ilgili kurumlar tarafından başvuruda bulunan vatandaşlardan istenmektedir.

birevim peşinatsız ev

Günümüzde muvafakatname en çok emlak piyasasında tercih edilmektedir. Eğer eşlerden birisi sahip oldukları konutu satmak isterse Türk Medeni Kanunu’na göre eşinin rızasını almak zorundadır. İşte eşin rızasının alındığı bu belge muvafakatname olarak düzenlenmektedir. Eşten izin alınmazsa gayrimenkulün satışı gerçekleşmez. Bu gibi durumlar için muvafakatname oldukça önemli bir belge konumundadır.

İçindekiler

Muvafakatname Nereden Alınır?

Muvafakatnameye ihtiyacı olan birçok vatandaş nereden ve ne şekilde alınacağını bilmemektedir. İzin belgesi olarak bilinen bu belge ihtiyaç duyulduğunda noterlerden rahatlıkla alınabilmektedir. Eğer elinizde halihazırda bir muvafakatname varsa yine bunu noterler aracılığıyla düzenletebilirsiniz.

Hangi Durumlarda Muvafakatnameye İhtiyaç Duyulur?

Noterlerden alınması gereken ve yeri geldiğinde çok önemli olan muvafakatnameye aşağıdaki durumlarda ihtiyaç duyulmaktadır.

 • Konut sahibi kişilerin kendilerine ait konutu satmak istediklerinde eşlerinden izin almaları gerekmektedir. Bu durumda noterden muvafakatname alınma ihtiyacı doğmaktadır.
 • Miras yoluyla yapılacak olan satışlarda şayet kişi 18 yaşın altındaysa, o kişiden muvafakatname alınması gerekmektedir.
 • Pasaport başvurusunda bulunan çocukların anne ve babaları boşanmış ise, çocuğun velayeti her kimde olursa olsun vekalet alınması gerekmektedir.
 • Sporla ilgilenen ve 18 yaş altı olan gençlerin herhangi bir kulübe üyeliği durumunda da yine ailelerden muvafakatname istenmektedir.

Muvafakatname Nasıl Hazırlanır? 

Emlak ya da gayrimenkul işlerinde sıklıkla kullanılan muvafakatnamenin nasıl hazırlanacağına dair sizlere bir örnek verelim.

“04.04.2019 tarihli kira sözleşmesi gereği ……….(buraya muvafakat verilecek olan kişinin adı ve soyadı yazılmalıdır) kiracım ise de, kiracım sözleşme süresi dolmadan mecru tahliye edeceği için herhangi bir kira kaybı yaşamamam  şartı ile, kiracım …….. ‘in gayrimenkulümü 3. kişilere benim adıma kiraya vermesine muvafakat ediyorum” şeklindedir.

birevim
Paylaş

9 Comments

 1. Aysel Ateş Reply

  Ev satışındaki muvafakatname yeni mi kanun olarak çıktı acaba? Yoksa yıllardan beri var olan bir kural mıydı?

  1. admin Reply

   Merhaba Gaye Hanım,
   Noterlerin 2020 senesi ücret tarifesine göre “Muvafakatname ücreti” yaklaşık 100 TL ile 200 TL arasındadır. Eklenen kelimelere göre ücret değişebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

8 + 17 =

Güvenlik Sorusu

8 x 7?