Peşinat Ödemeden Ev Almak Mümkün Mü?

Yıllarca kirada oturan kişilerin en büyük arzusu elbette kendi evinin sahibi olmaktır. Kira ödemekten kurtulmak isteyen kişiler genel herhangi bir birikimleri olmadıkları için ev sahibi olmayacakları düşüncesine kapılırlar. Ancak bu doğru değil.

Bir birikiminiz olmadan, kira öder gibi kendi evinizin taksitini ödeyerek ev sahibi olmanız mümkün. Kiracıların yaşadıkları sıkıntıları göz ardı etmeyen bankalar; en az 10 yıla varan taksit imkânları ile vatandaşlara kredi imkânı sunmaktadır. Bunun yanı sıra inşaat sektöründeki gelişmeler, birçok firmayı vatandaşları ev sahibi yapma yolunda büyük adımlar atmaya, onlara kolaylık sağlayama yönelmiştir.

Peşinatsız Ev Kredisi Nasıl Alınabilir?

Hiç nakit paraya ihtiyaç duymadan, peşinatsız ev kredisi almak isteyen vatandaşlara düşük faiz miktarları ile kredi veren bankalar son yıllarda oldukça artmıştır. Kredi alma koşullarını yerine getiren herkes konut kredisi çekebilir, bu sayede kendi evinin sahibi olabilir.

Hangi Bankalar Konut Kredisi Vermektedir?

2011 yılı öncesindeki kanunlara göre bankalar en fazla evin %75’lik kısmının bedeli kadar kredi imkânı sağlıyordu. Ancak 2011 Ocak ayı itibari ile yürürlüğe giren kanuna göre artık ev değerinin tamamı kadar kredi çekmek mümkün. Üstelik bu kredileri veren bankalar peşinatsız ev sahibi olma fırsatı da sunmaktadır. İlk olarak Akbank ve Garanti Bankası konut kredisinde vatandaşlara destek olmuştur. Ancak son yıllarda tüm bankalar düşük faiz oranları ile konut kredisi imkânı sunmaktadır.

Bankalar Hangi Şartlarda Kredi Vermektedir?

Hemen hemen tüm bankalar konut kredisi vermek için aynı şartları sağlamaktadır. Yalnızca bankaların eklemiş oldukları ek maddeler farklılık göstermektedir. Genel olarak ilk bakılan şey evin geliri, gideri ve evdeki hane sayısı. Daha sonrasında herhangi bir bankadan kredi çekip çekmediğiniz de önemli bir konu. Eğer peşinatsız ev almak istiyorsanız, kredi çektiğiniz bir banka varsa ödemelerinizi düzenli yapmış olmanız gerek.

Ayrıca banka, üzerinize kayıtlı bir mülk veya güvenilir bir kefil talebinde bulunabilir. Tabi ki bankaların kara listesinde yer almamış olmanız da gerekli. Genel hatları ile bu şartları yerine getiriyorsanız, bankalardan olumsuz bir cevap almayacak ve peşinatsız taksitli ev alıp kendi evinizin sahibi olabileceksiniz.

Önceki

Konut Alımı Günümüzün Önde Gelen Sorunlarından Biridir

Sonraki

Peşinatsız Ev Sahibi Olma Fırsatından Yararlanmak İster Misiniz?

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir