Peşinatsız Ev Alınabilir Mi?

Toplu ya da birikmiş paranız olmadan ev alabilmenin yolları vardır. Kira öder gibi kendi evinizin taksitini ödeyerek ev sahibi olmanız mümkün. Günümüzde artık bankaların tamamı 10 yıla varan vadeler ile kredi imkanı sunmaktadır. Bunun yanında inşaat sektöründeki gelişmeler, birçok inşaat firması vatandaşları ev sahibi yapma yolunda büyük adımlar atmaya, onlara kolaylık sağlayama yönelmiştir. Örneğin İnşaat firmaları ev sahibi olmak isteyenler için kendi firmalarının çatısı altında krediler çıkartmaktadırlar.

PEŞİNATSIZ EV KREDİSİ

Son yıllarda hemen hemen tüm bankalar konut kredisi verme konusunda yarışıyorlar. Konut kredileri ve faizlerin düşük olması vadelerin ise uzun olması geri ödemelerinin ise aylık bazda düşük olması inşaat sektöründe ev satışını ciddi manada yükseltmektedir. Örneğin 2011 yılı öncesindeki kanunlara göre bankalar en fazla evin %75’lik kısmının bedeli kadar kredi imkânı sağlıyorken 2011 Ocak ayı itibari ile yürürlüğe giren kanuna göre artık ev değerinin tamamı kadar kredi çekmek mümkün olmuştur. Özellikle Devlet bankalarının son yıllardaki kredi faiz oranlarını düşürmesi vatandaşlar için büyük bir umut ışığı olmuştur.

BANKALAR KREDİ VERİRKEN HANGİ KOŞULLARA DİKKAT ETMEKTEDİR?

Her şeyden önce bankaların dikkat ettiği en önemli koşul kredi talebinde bulunan kişinin gelir kaynakları ve bütçesidir. Çektiği krediyi ödeyebilecek mi? Farklı bankalardan kredi kullanmış mı? Ödemeleri düzenli mi? Bankalar arası kara listeye öncesinde girmiş mi? Geliri ne kadar? Kredi kart ödemeleri ve harcamaları nasıl? Bu sorulara yanıt arayacaktır. Eğer Şirket ise kredi alacak Tüzel kişi; bu durumda firmanın cari oranına, Likidite durumlarına, piyasa değerine ve bilançosu analiz edilerek kredi verilebilecektir.

Yukarıda verilen bilgilerin yanı sıra Nakit karşılığı kredi kullanılabilir. Alacağınız kredinin karşılığı kadar bankaya vadesi boyunca nakit tutarı yatırdıktan sonra alacağınız mülk üzerine banka İpotek koyar ve size karşılığında belirli vadeler oranında kredi verir. Kredi bitene kadar nakit paranız ve mülkünüz banka tarafından ipoteklidir. Kredinizin ödemesi bittikten sonra nakit paranız ve mülkünüz üzerinden ipoteğiniz kaldırılır. Unutulmaması gereken nakit karşılığı kredi kullanılırken gelirinizin dışında atıl olan bir nakitiniz olmalıdır. Çünkü krediniz bitene kadar nakdiniz banka nezninde rehnedilir. Özel bankalar da farklı faiz oranlarıyla ev kredisi kullandırmaktadır.

Önceki

Peşinat Ödemeden Ev Sahibi Olmak Mümkün!

Sonraki

Peşinat Ödemeden Ev Sahibi Olabilirsiniz!

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir