Peşinatsız Ev Almak İçin Ne Gerekiyor?

Belirli bir miktar birikiminiz yoksa peşinatsız ev almak için bankalar büyük bir avantaj sağlıyor. Yatırım amaçlı ya da kiraya verilmek üzere satın alınmak istenen ev sayısı giderek artmakta.

Taşınmaz Mal İpotek Şartı ve Diğer Koşullar

Peşinatsız ev kampanyaları için kapsamlı değerlendirme yapılması gerekiyor. Ancak bankaların genelde talep ettikleri şartlara mutlak bakmak gerekli:

• Birinci olarak ipotek olarak gösterebilecek, ev, arsa, tarla vs. olması gerekli. Satın alınacak ev de eksper aracılığıyla değer biçilerek ipotek edilebilir. Bankanın ilerleyen dönemlerde ödeme olmaması halinde bu ev ya da taşınmaz malı önlem olarak alması söz konusu. Bazı bankalar iki tane ipotek istiyor.
• Başvuru yapan kişinin gelir belgesini göstermesi, sigorta ya da başka bir güvence altında çalışıyorsa belgelemesi gerekir.
• Geçmiş ödemelerinin olumsuz olmaması, kredi notunun yüksek olması gerekir. Kredi notunu belirleyen birçok etken bulunur. Geçmiş ödemelerdeki her olumsuzluk eksi puan olarak yansır. Bunun yanında şu anki borç durumu da buna etki eder. 1400 TL ve altındaki puanlama banka için geri ödeme riski olarak kabul edilebilir ve kredi çıkması zorlaşabilir.
• Gelirin aylık kredi ödeme miktarını karşılaması gerekmektedir.
• Bazı bankalar kefil talebinde bulunabilir. Bunu bankayla görüşmeniz gerekli.

Nasıl Hesaplama Yapılır?

Peşinatsız ev kredisi başvurunuzdan önce ilgili bankaya giderek ya da genel bir araştırma yaparak hesaplamaları göz önünde bulundurabilirsiniz. Bu noktada her bankanın kendine göre ve o zamanki kurumsal durumuna göre bir değerlendirme yaptığını gözden kaçırmamak gerekli.
X, Y, Z bankalarından 10 sene geri ödemeli şekilde 120 bin TL kredi talebi olduğunda faiz oranı ve banka masraf miktarlarına göre hesaplama yapılır:

• Faiz oranı %0,88 ise 1623 TL aylık taksit
• 1,05 olursa, aylık ödeme 1760 TL
• 0,95 olursa da 1630 TL civarı aylık ödeme yapılabilir. Toplam geri ödemeler, yine faiz oranlarına göre değişir. Düşük faizlilerde 195-197 bin TL geri ödeme, 1,05 gibi faiz oranlarında da 210 bin TL’yi aşan rakamlara rastlamak mümkün. Geri ödeme süresi ve kredi miktarı azaldıkça toplam miktar da düşecektir.

Önceki

Peşinatsız Ev İçin Fırsatları Kaçırmayın

Sonraki

Peşinatsız Ev Almak İçin Sizde Aranan Şartlar Nelerdir?

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir