Peşinatsız Ev Almak İçin Sizde Aranan Şartlar Nelerdir?

Peşinatsız ev almak isteyenler için gerekli kriterler bulunmaktadır. Kişiler bu kriterleri yerine getirmek zorundadırlar. Aksi halde ev almak niyetinde olan kişilerin, bu sistemden faydalanabilmeleri mümkün olmayacaktır.

Bu sistemde müşteri olabilmek için;
• Maaş bordrosu
• Emeklilik var ise emeklilik belgesi
• Varsa kişiye ait tapu
gibi detayları sisteme sunmak gerekmektedir. Hepsinin gerçek belgeler olduğundan emin olmadan site yetkilileri hiçbir söz verememektedir.

Belgeler Haricinde Maddi Yeterlilik de Sorgulanıyor!

Her emekli, her çalışan ve her tapusu olan bu sitemden yararlanamamaktadır. Sistemden fayda sağlayabilmesi için kişinin maddi olarak yeterlilik göstermesi gerekmektedir. Bu sistem üzerinden alınan evler için ödeme kolaylıklarının yapıldığı bilinmektedir. Fakat bu kolaylıklar mantık çerçevesinde yapılmaktadır. Peşinatsız ev sahibi olmak isteyenler, öncelikle altına girecekleri borcu ödeyebileceklerini belgelemelidirler. Bu nedenle herkesten klasik olarak yukarıdaki belgeler istenmektedir. Bu belgelerin eksik ya da hatalı olması durumunda, ev alma işlemi yarıda kesilecektir.

Belgelerini veren alıcıların bazıları yine de sisteme dâhil olamayabilmektedirler. Bunun nedeni, kişinin kredi sorgulamasında kötü not almış olmasıdır. Kredi sorgulaması bu sistem de yapılmaktadır. Kişinin borçlarına sağdık olmaması, kötü referans olarak değerlendirilmektedir. Ev almak isteyen ama banka kredileri ret cevabı alan kişiler de bu sisteme yönelmektedirler. Bundan dolayı proje sorumluları banka kadar detaylı incelemeler yapmaktadırlar. Kredi notu düşük olan kişilerin bu projelerde bir etkinliği bu nedenle olamamaktadır.

Bu Sistemde Başkasının Üzerine Ev Alınabiliyor mu?

Bu sistemde ödemeler kim tarafından yapılacak ise ev onun üzerine alınmış olacaktır. Fakat yapılan sözleşmeye, ev sahipliği konusunda ilave de yapılabilmektedir. Alıcı evin ödemesi bittikten sonra tapunun üzerinde kimin isminin yazacağına karar verebilmektedir. Tapunun üzerinde kimin ismi yazılacağına en başta karar verilir ise ekstra masraf çıkmamış da olacaktır. Aksi halde ödemeyi yapan kişi adına gerekli düzenlemeler yapıldığında, tapu masrafı oluşmaktadır. Peşinatsız taksitle ev fırsatından yararlanmak için tüm şartlara uymak, uyulan şartlarda istikrarlı davranmamak gerekmektedir.

Önceki

Peşinatsız Ev Almak İçin Ne Gerekiyor?

Sonraki

Peşinatsız Ev Almanın Yolları Neler?

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir