Peşinatsız Ev Almanın Yolları Neler?

Toplu para ödemesi olmadan peşinatsız ev almanın yolları için bankaların kredi şartları ele alınmalıdır. 180 ay vadeli ödeme ve değişik faiz oranları ile evin kendi ederi kadar destek alınabiliyor.

Kredi Geri Ödemesi Nasıl Oluyor?

Nasıl peşinatsız ev alabilirim sorusuna yanıt veren bankalar, aslında bunu diğer usule yakın şekilde yapıyorlar. Yine her biri için değişik faiz oranları görülebilir. Bu faiz oranları aylık ödeme, masraf ve toplam geri ödemeyi etkiliyor. Ayrıca bir bankanın faiz oranı da geri ödeme sürecinde değişebilmekte. Bu da ufak çaplı değişik ödeme miktarına tekabül ediyor. Yani her banka için standart koşullardan bahsedilmesi pek mümkün değil. Ayrıca detaylı bir hesaplama ve onun da öncesinde kredi notunun dikkate alınması gerekmekte.

Geri Ödeme Süresi Azaltılabilir mi?

Peşinatsız ev kredisi çekildiği zaman bunun geri ödemesi borcun da fazlalığına bağlı olarak daha uzun sürede gerçekleşebiliyor. Sizin aylık ödeme miktarınız ne kadar fazla olursa faiz alma miktarı da o kadar az olabilmekte. Ancak ilk başlarda aylık ortalama bir ödeme miktarıyla başlayıp sonraki yıllarda toplu ödeme yapılması da mümkün. Ama bunun alt limiti olabiliyor ve bazı şartlara göre ödeme gerçekleşiyor. Bu nedenle bankayla da gereken görüşmeler yapılarak örneğin 10 senelik geri ödeme miktarı 8 sene ya da 6 seneye düşebiliyor.

Kredinin Çıkması İçin Gerekli Koşullar

Peşinatsız ev kampanyaları da dikkate alınarak bir kredinin çıkma olasılığını artırmak için ipotek ve ekspertiz işlemi dışında şunlara dikkat etmek gerekmekte:

• Gelir belgesinin olması gerek. Sigortalı olarak bir firmada çalışıyorsanız, bordro ile bunu gösterebilirsiniz. Ancak bu şekilde alamayacağınız hallerde alternatifler sunulur. Örneğin vergi levhası, kira gelirinizin olduğuna dair kontrat vs. gibi. Bunu bankayla doğrudan görüşmeniz gerekiyor. Tabi gösterilen gelir miktarının da yüksek olması gerekli. Yani aylık geri ödeme taksitinin maaşınızdan düşük olması gerekli.

• Kredi notu ipotek de olsa bankaların dikkate aldığı bir konu. Geçmişte bankalara dair kötü bir ödeme listesi varsa bu durumda banka risk almak istemeyebilir.

Önceki

Peşinatsız Ev Almak İçin Sizde Aranan Şartlar Nelerdir?

Sonraki

Peşinatsız Ev Sahibi Olma Yolları

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir