Peşinatsız Ev İçin Fırsatları Kaçırmayın

Aylık ev taksitinden daha fazla gelirinizin olması, gelirin belgelenmesi, ipotek edilecek bir taşınmazınızın, bankalarla geçmişinizin pozitif olması gibi şartlarla peşinatsız ev almak istiyorum diyenler mutlu sona ulaşabiliyor.

Peşinatlı Ev Kredisi İle Arasında Ne Fark Var?

Peşin ödemeli kredi başvurusunda çekilen kredinin faiz miktarını banka önceden peşin alır. Bu sayede bankanın elde etmek istediği o kazancı müşteri garanti eder. Kalan borç da istenilen taksit sayısı ve faiz oranı ile hesaplanarak plan şeklinde hazırlanır. Bu kredide evin kendisi ipotek alınır, ekstra bir mülk gösterilmesine gerek yoktur. Peşinatsız kredide satın alınmak istenilen mülke ek olarak bir tane daha garanti istenebiliyor. Bunun nedeni faizin peşin ödenmesi mantığında olduğu gibi sorun olması halinde bankanın kendini garantiye almak istemesidir. Peşinatsız kredide evin tamamına kredi çekilir ama bunu fazladan bir ipotek göstermeden yapmak pek kolay değildir.

Toplam Geri Ödeme Çok mu?

Peşinatsız ev kredisi geri ödemesi aslında faiz oranı ile doğrudan alakalı. Bankanın istediği faiz oranı yüksekse toplam geri ödeme de fazla oluyor. Toplam borca ekstra masraflar da ekleniyor. Bu açıdan devlet bankalarının daha düşük faiz oranları sunduğunu belirtmek gerek. Ama bu sabit değil. Yani bazen özel bankalarda da devlet bankalarına eş değer faiz görebiliyorsunuz. Üstelik borç ödeme sırasında da bu faiz oranları değişiyor. Yani krediyi çektikten sonra 10 sene boyunca aynı faizden ve sabit rakamdan ödeme yapmıyorsunuz. Örneğin 120 bin TL kredi çektiniz ve bunu 10 senede ödeyeceksiniz. Bunun bir X bankasından %0,98 faiz oranında çekildiği düşünülürse, aylık 1640 TL civarı ödemeniz olur ama bu 1650-1700 TL gibi aylık değişimler içinde devam edebilir. Bazen de 1630-1620 TL gibi düşüş yönünde de görülebilir. Çekilen krediyle ilgili kampanya döneminde düşme olabilir. Ama yeniden yapılandırma istediğinizde çok farklı bir sonuç çıkmıyor. Bu yanılgıya düşmemek gerekli.

Maaş Aldığınız Bankadan Yararlanın

Peşinatsız ev al seçeneği için maaş aldığınız bankayı öncelikli tutabilirsiniz. Bunun nedeni tahmin edileceği gibi banka müşterisi olduğunuz için çalıştığınız yer ve gelirinizi zaten bilmesi, yani bir anlamda garanti müşteri olarak görmesidir.

Önceki

Peşinatsız Ev Kampanyaları Neler?

Sonraki

Peşinatsız Ev Almak İçin Ne Gerekiyor?

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir