Peşinatsız Ev Kampanyaları Neler?

Devamlı kira vermek istemeyenler, yeni bir ev sahibi olmak isteyen ve gelecekte bir güvence arayanlar için peşinatsız ev kredisi avantajlı bir seçenek. Taşınmaz malı bankaya göstererek kredi başvurusu yapılabiliyor. Şehir merkezleri en fazla yatırım alan bölgeler ancak giderek şehirden uzak alanlar da popüler hale geliyor. Ev alacak kişinin o zamanki şartları ve beklentileri seçimlerde etkili.

Masraflar, Aylık Ödeme Ne Kadara Gelir?

Peşinatsız ev kredisi almak istendiğinde bunun masrafı ve aylık ödemesi, çekilecek miktarın ne kadar olduğuna, bankanın faiz oranlarının kaçta seyrettiğine ve masraflar için nasıl bir hesaplama yapıldığına bağlıdır. Yani her banka için geçerli olan standart rakamlardan bahsedilemez. Ama fikir vermesi için birkaç örnek gösterilebilir:

Bankadan 10 sene ödeyecek şekilde 120 bin TL peşinatsız kredi almak istediğinizi düşünelim. Bunun aylık ödemesi faize göre değişir. Bir bankanın faiz oranı %0,88 ise 1623 TL aylık taksit görülebilir. Faiz oranı 1,05 olursa, aylık ödeme 1760 TL civarına çıkar. 0,95 olması halinde 1630 TL civarı aylık ödemesi olur. Ancak her şekilde geri ödemesi en az 195.000 TL olacaktır. Buna masraf dahil edilmeden bu sonuç hesaplanır. Tabi başvuru yapmak istediğiniz bankanın sabit rakamlarından da bahsedilemez. Yani faiz oranları değişkendir, en uygun zamanı seçmek ve kapsamlı hesaplama için iyi bir araştırma yapmanız önerilir. ancak devlete bağlı bankalarda genelde daha düşük kredilerin olduğunu görebilirsiniz. Bunu da belirtmek gerekiyor.

Peşinatlı Kredi mi Daha İyi Peşinatsız mı?

Peşinatlı kredi tanımını yapmak gerekirse, satın alınacak ev için bankadan kredi alırken faize karşılık gelecek kadar ya da daha fazlası ön ödeme yapılmasıdır. Banka önce kendini garanti altına almak ister ve sonra da kalan borcu taksitlendirir. Peşinatsız ev kampanyaları ile karşılaştırıldığında borcun nispeten az olması daha iyi bir durum ama ön birikim gerekmekte. Diğerinde de faiz oranı düşük bile olsa uzun vadede kredi geri ödemesi yapıldığı için daha fazla ödeme olduğu da düşünülebilir. Yani aslında kesin iyi ya da kötü demek pek mümkün görünmüyor.

Önceki

Peşinat Ödemeden Ev Sahibi Olmak Mümkün Müdür?

Sonraki

Peşinatsız Ev İçin Fırsatları Kaçırmayın

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir