xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

Peşinatsız %100 Ev Kredisi Veren Bankalar Var Mı?

2011 yılına kadar bankalar vatandaşa yüzde 100’e kadar konut kredi sağlıyorlardı. Bankalar kredi isteyen vatandaşın talebini inceler ve kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranının yüzde 100’üne kadarını karşılardı. Ancak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun 2010’da bir karar alarak bu duruma bir düzenleme getirmiştir. 27789 sayılı Resmi Gazete’de yer alan düzenlemeye göre; konut edinmek isteyen vatandaşlara kullandırılacak krediler ile konut teminatı altında kullandırılacak tüketici kredilerinde, “kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranının yüzde 75” olması karar verilmiştir.  01.01.2011 tarihi itibariyle birlikte vatandaşlar bankalardan ancak kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranının yüzde 75’ine kadar destek alabilir hale gelmiştir. Böylece peşinatsız ev almak isteyen vatandaşlar yüzde 25’lik bir peşinat ödemek zorunda kalmıştır.

birevim peşinatsız ev

Peşinatsız ev kredisi veren bankalar var mı? sorusu akıllara gelebilir. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK),  bu konuda bankalara bir konuda izin vermektedir. Buna göre evicin kredi kullanmak isteyen bir vatandaş, kendi üstüne kayıtlı ev, arsa, tarla vb. gibi bazı gayrimenkulleri bankalara “ipotek” göstererek konut kredisi kullanabilmektedir.

İpotek yoluyla bankalardan kullandığınız krediler beraberinde büyükte bir risk getirmektedir. Vatandaşın kullandığı konut kredisinin ödenmemesi ve ya ödeyememesi durumunda banka kendini güvenceye almak için, ipotek olarak gösterilen gayrimenkullerle ilgili hukuki süreci başlatır. Kredinin, sözleşme maddelerinde belirtilen vade ve oranlarda ödenmemesi durumunda bankalar, ilgili kişi hakkında banka önce icra işlemi sonra da gayrimenkulleri satışa çıkartır. Kısacası banka, kredi kullanan kişiden tahsil edemediği alacağını bu yollar tahsil eder. Böyle vatandaşlar ise konut kredisiyle ve ya peşinatsız taksitli ev için yöneldiği yollardan büyük zararda görebilir.

Bu durumlarla karşılaşmamak ve peşinatsız kira öder gibi ev sahibi olmak için alternatif sistemleri incelemesi gerekiyor. Faizsiz ve peşinatsız yöntemler günümüzde ülkemizde çok sağlıklı ve vatandaşı sonunda zararla ayrılmayacak imkanlar sunmaktadır.

Bir sonraki yazılarımızda peşinatsız ev sahibi olma fırsatı ve yollarını bulabilirsiniz.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × 3 =

Güvenlik Sorusu

2 x 8?