Peşinatsız Ev Nasıl Alınır?

Herhangi bir ön ödeme yapmaksızın peşinatsız ev satın almak isteyen kişiler kredi başvurusunda bulunurlar. Şehrin genelde değer kazanacak yerlerinden ev alınması mümkündür. Tahmin edileceği gibi bu yöntem aslında yatırım için ve birikimi olmayanlar için uygun görünüyor.

Gelir Miktarı ve Kredi Notunun Önemi

Peşinatsız ev al işleminin olması için öncesinde bankaların genelinde görülen bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

• Kredi özgeçmişi: Bankalara olan borçlarınızı öderken aksama olup olmadığını gösterir. Daha doğrusu bu ve birkaç etkenle birlikte değerlendirme yapılarak size bir kredi notu verilir. Örneğin geçmişte kredi kartı ödemelerinde aksama olanlar, kredi borcu için yasal takip sürecine girenler, hali hazırda çok fazla borcu olanların kredi notu düşük çıkabilir. 1450-1900 arasını yüksek ve 0-1400 arası düşük şeklinde değerlendirmek mümkün. Yüksek olması bankanın geri ödemenizi daha kolay yapacağınız anlamına geldiğinden kredi vermek için daha istekli olacaklardır.

• Kişinin toplam geliri: Gelir özellikleri de ev kredisi alındığı zaman geri ödemedeki taksiti karşılayacak biçimde olmalıdır. Yani aylık geliriniz kredi çekildiğinde bu miktarın aylık ödemesini geçmiyorsa ya da yüksek gelir kazanıyorsanız bile bunu evrak halinde belgeleyemiyorsanız banka kredi vermeyecektir.

• Taşınmaz malın özellikleri: Taşınmaz maşın, yani evin değeri peşinatsız kredi verilmesi için önem teşkil eder. Daha sonra satışa çıkarılmayacak kadar kötü bir ev için geri ödemeli ve faizli de olsa olumlu sonuç vermeyebilir.

Örnek Kredi Hesaplaması

Peşinatsız ev kredisi için bir örnekle hesaplama yapılırsa, A bankasından 120 ay geri ödemeli 100.000₺ kredi çekmek istediğinizi varsayalım. %0,95 faiz oranıyla aylık ödemesi 1400₺ civarı olur. 1125₺ civarı masrafı olur ve yaklaşık iki katı kadar toplam geri ödemesi olacaktır.

Taksitleri Hızlı Bitirmek

Taksitleri ilerleyen dönemlerde daha hızlı bitirmek isteyenler için bankalar çeşitli avantajlı ödeme imkanları sunar. Uzun yıllar boyunca ödeme yapmak istemeyen kredi müşterileri belirli aralıklarla, ellerine toplu para geçmesi halinde ara ödeme yapabilmektedir. Fakat ilk senelerde ara ödemeler için toplu ödeme miktarına dair bir limit görülebilir.

Önceki

Emlaksergisi.com’a Bakmadan Ev Sahibi Olmayın!

Sonraki

Nasıl Peşinatsız Ev Alabilirim?

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir