xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

Peşinatsız Ev Nasıl Alınır?

Herhangi bir ön ödeme yapmaksızın peşinatsız ev satın almak isteyen kişiler kredi başvurusunda bulunurlar. Şehrin genelde değer kazanacak yerlerinden ev alınması mümkündür. Tahmin edileceği gibi bu yöntem aslında yatırım için ve birikimi olmayanlar için uygun görünüyor.

birevim peşinatsız ev

Gelir Miktarı ve Kredi Notunun Önemi

Peşinatsız ev al işleminin olması için öncesinde bankaların genelinde görülen bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

• Kredi özgeçmişi: Bankalara olan borçlarınızı öderken aksama olup olmadığını gösterir. Daha doğrusu bu ve birkaç etkenle birlikte değerlendirme yapılarak size bir kredi notu verilir. Örneğin geçmişte kredi kartı ödemelerinde aksama olanlar, kredi borcu için yasal takip sürecine girenler, hali hazırda çok fazla borcu olanların kredi notu düşük çıkabilir. 1450-1900 arasını yüksek ve 0-1400 arası düşük şeklinde değerlendirmek mümkün. Yüksek olması bankanın geri ödemenizi daha kolay yapacağınız anlamına geldiğinden kredi vermek için daha istekli olacaklardır.

• Kişinin toplam geliri: Gelir özellikleri de ev kredisi alındığı zaman geri ödemedeki taksiti karşılayacak biçimde olmalıdır. Yani aylık geliriniz kredi çekildiğinde bu miktarın aylık ödemesini geçmiyorsa ya da yüksek gelir kazanıyorsanız bile bunu evrak halinde belgeleyemiyorsanız banka kredi vermeyecektir.

• Taşınmaz malın özellikleri: Taşınmaz maşın, yani evin değeri peşinatsız kredi verilmesi için önem teşkil eder. Daha sonra satışa çıkarılmayacak kadar kötü bir ev için geri ödemeli ve faizli de olsa olumlu sonuç vermeyebilir.

Örnek Kredi Hesaplaması

Peşinatsız ev kredisi için bir örnekle hesaplama yapılırsa, A bankasından 120 ay geri ödemeli 100.000₺ kredi çekmek istediğinizi varsayalım. %0,95 faiz oranıyla aylık ödemesi 1400₺ civarı olur. 1125₺ civarı masrafı olur ve yaklaşık iki katı kadar toplam geri ödemesi olacaktır.

Taksitleri Hızlı Bitirmek

Taksitleri ilerleyen dönemlerde daha hızlı bitirmek isteyenler için bankalar çeşitli avantajlı ödeme imkanları sunar. Uzun yıllar boyunca ödeme yapmak istemeyen kredi müşterileri belirli aralıklarla, ellerine toplu para geçmesi halinde ara ödeme yapabilmektedir. Fakat ilk senelerde ara ödemeler için toplu ödeme miktarına dair bir limit görülebilir.

Yatırım Amaçlı Ev Kredisi

Peşinatsız ev kampanyaları ile birçok kişi yatırım amaçlı olarak ev kredisi alabiliyor. Herhangi bir ön ödeme olmadan gerçekleşen geri ödemelerde ev sahipleri satın aldıkları evi kiraya vererek, alternatif gelir bulabiliyorlar. Örneğin eşyalı olarak kiraya verilen ev, bir yandan borcunu karşılarken diğer yandan da ikinci ya da üçüncü kez taşınmaz mülk sahibi olunabiliyor. Üstelik konum özellikleri de iyiyse uzun vadede şu anki değerinin çok daha fazlası olacak şekilde geri dönüş gerçekleşebiliyor. Tabi bu değerlendirmede banka faiz oranı durumunu ve o dönemdeki ekonomik koşulları da dikkate almak gerekli.

En Çok Kaç Ay Ödeme Olabilir?

Peşinatsız ev kredileri bankaya göre değişmekle beraber geri ödeme vadesi 180 aya kadar olabiliyor. Ama yine de maksimum vadeyi bankayla görüşmekte yarar var. Ayrıca bu kadar uzatmamak da gerekiyor. Çünkü ödeme yapılacak olan miktarın iki katını geçen bir geri ödeme miktarı kendinizi kötü hissettirebilir. Örneğin 150 bin TL kredi alıyorsanız bunun geri ödemesini ortalama 350 bin civarı yapmak pek de karlı bir durum gibi görünmüyor. Aylık ödeme miktarının olabildiğince yüksek tutularak ödeme süresinin azaltılması önerilir.

Devlet Bankaları Faizi Nasıl?

Peşinatsız ev almak istiyorum diyenler için hesaplama ve faiz oranları konusu kritik öneme sahip. Faiz oranları zaten hesaplamanın kilit noktası da denebilir, çünkü aylık ödemeyi ve toplam geri ödemeyi de etkiliyor. Bu noktada genel olarak devlet bankalarında, özel olanlara göre nispeten düşük rakamlar görülse de bu durum standart- sabit bir durum değil. Yani bazen dönemler özel bankalarla benzer rakamlar görülebiliyor. Yani değerlendirme yaparken faiz oranları, toplam geri ödeme, masraflarla birlikte genel değerlendirme yapmak gerekli. Ayrıca bankaların kampanya ve ekstra size sunduğu avantajlardan da yararlanılabilir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 + seventeen =

Güvenlik Sorusu

4 x 9?