“Peşinatsız Ev Olur Mu?” Demeyin

Ev sahibi olmayan çoğu insan, kira boyunduruğundan kurtulmak ve kendi evini satın alabilmek umuduyla yıllarca çalışır, çabalar fakat bir peşinat biriktirecek kadar bile varlığa sahip olamaz. Günümüzün maddi imkânları maalesef insanları, para biriktirmek yerine aksine daha çok borca sürüklemektedir. Biraz para biriktirmeyi başarabilen kişiler de mümkün olduğunca az peşinatlı daireleri gözüne kestirmektedir.

Peki, peşinatsız ev sahibi olunabilir mi? Peşinat derdinden kurtulmak isteyen rutin aylık ödemelerle ev sahibi olmak isteyen vatandaşların aklında uzun zamandır hep bu soru var. Yıllardır sürüncemede olan bu konu ise son dönemde giderek açığa kavuşuyor. Müjde şu ki; devlet sermayeli bankalar ve özel bankalardan bazıları artık peşinatsız ev sahibi olabilmek için vatandaşlara çok iyi imkânlar sunuyor.

Peşinatsız Ev Kredileri

Peşinatsız ev kredilerinde karşımıza çıkan ilk ayrıntı, esas kredinin (ev kredisinin), alacağınız evin bedelinin yaklaşık dörtte üçünü karşılıyor olması. Bu müthiş ayrıntıdan sonra geriye kalan kısmının nasıl ödeneceği sorusu akıllara geliyor. Geriye kalan çeyrek dilimlik kısmın kredisi ise ipotek ettireceğiniz bir diğer evden kaynaklı tüketici kredisi sunularak hayata geçiriliyor. Dolayısıyla toplamda yüzde yüzlük bir krediyle ev sahibi oluyorsunuz. Çoğu yerde ipotek ettirecek evi olmayan kişiler de yukarıda esas kredi olarak bahsettiğimiz evin kendi kredisini ekspert desteğiyle yüksek tutarak yüzde yüze getirmeye çalışıyor.

Ev Kredisi Çekebilmek İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Ev kredisi çekebilmek için gereken şartlardan en önemlisi kredibilitenizin yüksek olmasıdır. Bu demektir ki kredi notunuz mutlaka yukarı seviyelerde yer almalı. Yani örneğin yüksek meblağlı kredi kartı ödemelerinizle ilgili olarak bankanızla mahkemelik oldunuz. Bu durum, ev kredisi amacında sizin için maalesef iyi bir gelişme değil. Ayrıca geliriniz belli bir limitin üstündeyse, yani ev kredisini ödeyebileceğinizi kanıtlayabiliyorsanız bu iyi bir gelişme olarak not edilmelidir. Çünkü banka açısından bakarsak; krediyi, kolay geri ödeyebilecek müşteriye sunmak her zaman en güvenli yoldur.

Sonuç olarak peşinatsız ev kredileri, günümüzde giderek yaygınlaşmaya başladı ve bu çoğu ev sahibi olmak isteyen kişiyi mutlu etti. Ev sahibi olabilmesi için vatandaşlara böyle bir kolaylığın yapılması uzun zamandır beklenen bir gelişmeydi. Bankaları ve emeği geçen herkesi tebrik etmek gerekir.

Önceki

Peşinat Vermeden Ev Sahibi Olabilirsiniz

Sonraki

Ev Sahibi Olmak İçin Araştırmak Gerekir

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir