Peşinatsız Ev Sahibi Olma Yolları

Kirada oturuyor iseniz ya da farklı sebepler ile kendi evinize sahip olmak istiyor iseniz, birçok farklı yol ile bir ev satın alabilir ve bu yol ile de kira derdinden kurtulabilirsiniz. Bu bağlamda ilk yol, banka kredileri aracılığı ile konut fiyatı için bir kredi çekebilirsiniz.

Günümüzde yasal olarak bankalar, konut kredileri dahilinde 10 yıla hatta 20 yıla kadar kredi verebilmektedir. Ancak yine bankalar, bu krediler dahilinde konut bedelinin %75’ine kadar kredi verebiliyor. Dolayısı ile de %25 oranında bir peşinata sahip olmanız gerekmektedir. Ancak yine de peşinatsız ev sahibi olmak için kullanabileceğiniz yollar da bulunmaktadır. Bunların başında da ihtiyaç kredisi ile konut kredisi bileşimi ile ev sahibi olma yolu bulunmaktadır. Bunun için öncelikli olarak konut kredisini kullanacağınız banka harici bir bankadan, konut değerinin %25’i kadar ihtiyaç kredisi çekmeniz gerekiyor. Ardından da yine konut değerinin %75’ine kadar kredi veren bankanız aracılığı ile konut kredisini kullanabilir ve bu yol ile de peşinatsız olarak ev sahibi olabilirsiniz. Bu yol için dosya masraflarının, faiz oranlarının ve taksit yükünün de fazla olacağını söyleyebiliriz.

İhtiyaç kredileri, en fazla 36 aya kadar verilebilmekte ve aynı anda da konut kredilerinin de taksitleri başlamaktadır. Bu bağlamda aylık gelirin %50’sini aşmayacak şekilde bir taksit planı ile söz ettiğimiz yoldan yararlanabilir ve peşinat sahibi olmadan da konut satın alabilirsiniz. Bu seçenek haricinde bulunan bir yol ile de peşinat ödemeden konut sahibi olabileceğinizi söyleyebiliriz. Bu yol da peşinatsız konut projeleri olarak karşımıza çıkıyor. Çok büyük ve sağlam inşaat şirketleri ile emlak şirketleri, inşa ettikleri konut projeleri üzerinden peşinat almadan da ev satabilmektedirler. Bu bağlamda söz konusu projelerden yararlanabilir ve bu yol ile de yine peşinat ödemeden konut sahibi olma şansı elde edebilirsiniz. Bu seçenek ile konut sahibi olabilmek için de firmaların, yani proje sahibi şirketlerin yüksek bir kredi notu aradığını ve bu yönde peşinatsız olarak satın alma seçeneklerini sunduğunu da söyleyebiliriz.

Önceki

Peşinatsız Ev Almanın Yolları Neler?

Sonraki

Peşinatsız ev sahibi olmada ihtiyaç kredileri

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir