Peşinatsız Ev Sahibi Olmak Mümkün Mü?

Peşinatsız Ev Sahibi Olmak

Peşinatsız ev sahibi olmak için faizsiz çalışan kurumlarla çalışmalıyız. Bu kurumlar, kar payı, hizmet bedeli ve imece usulü ile çalışmaktadır. Amaç ticarettir. Tıpkı bir partiye oy verirken ince eleyip sık dokuduğunuz gibi, ev alırken de ince eleyip sık dokumalısınız. Partinin bütün hayrına ve şerrine ortak olacağınızı düşünerek hareket ediyorsunuz. Bu hassasiyeti, ev alırken de yapmalısınız. Belki bankalar faizli kredileri bir SMS ile elinize hemen veriyor olabilir. Renkli ve ikna edici faiz reklamları ile sizi ikna etmeye çalışabilir. Ancak, yapılacak şey öncelikle ‘faiz ödemek istiyor musunuz?’ sorusuna cevap vermektir. Bu soru tabi ki ‘hayır’ olacaktır. O zaman yapılacak şey, faizsiz sistemle ev sahibi olmanın yollarına bakmaktır.

Faizsiz Ticaret Yapan Kurumlar

Bankalar size ev satmamaktadır. Size faizle para satmaktadır. Bunun adı eskiden tefecilikti. Ancak bugün bankalar kredi adı altında vermektedir. Bu meslek binlerce yıldır Yahudilerin mesleği idi. Bankalardaki ev kredisi de, Yahudilerin faizli para verme mesleğinden gelmektedir. Tabi burada faizsiz olduktan sonra, kim olursa olsun onunla ticaret yapılabilir. Önemli olan evin parasını ödemektir.

Evin Parasını Ödemek İstiyoruz

Banka kredileri ile alınan evlerde, banka size para satmaktadır. 200 lira borç verip vadeli 400 lira almaktadır. Bunun dışında bütün malınız ipotekli oluyor. Ödemeler gecikince, ödemeler de faizleniyor. En sonunda bütün mal varlığınız banka tarafından alınıyor. Bütün bu olumsuzluklara rağmen, günümüz şartlarında hiç peşinatsız ev kampanyalarını faizsiz sağlayan kurumlar da vardır.

Faiz, ticaretin zıttıdır. Yani para satma olayıdır. Faizde zarar yoktur ve hizmet yoktur. Ticarette kar-zarar vardır. Ortada bir mal alış-verişi vardır. Faizsiz ev sahibi olmak isteyenlere ev satan faizsiz kurumlar, hizmet bedeli, imece usulü ve kar payı ile ev vermektedir. Bu kurumların daha birçok faizsiz projeleri vardır. Bu projeler, peşinatsız kredisiz ev kapsamındadır.

Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Peşinatsız ve faizsiz ev almak isteyenler, öncelikle inancımıza göre faizin ne olduğunu araştırması gerekir. Herkesin inancı farklı olabilir. Ama faizsiz dediğimiz zaman faizi bilmemiz gerekir. Yapacağınız sözleşmeyi çok iyi okumalısınız. Uygunsuzluk gördüğünüzde bunun üzerinde hemen araştırmaya gitmelisiniz. İleride çıkacak aksaklıklar büyük problemlere yol açar. Ödeme şeklini size bırakan faizsiz uygulamaları tercih edin. Ödeme şartlarını en iyi şekilde araştırmanız ve en iyi şekilde tetkik etmeniz gerekir.

Önceki

Müstakil Ev Nedir?

Sonraki

Peşinatsız Ev Almanın Avantajları Nelerdir?

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir