Peşinatsız Nasıl Ev Sahibi Olunur?

Bilindiği üzere bankalar faizin ve borcun garantisi olarak genelde konut kredisinden önce bir miktar peşinat isterler. Peşinatsız ev sahibi olmak için başvurulan kredide toplu para ödemesi yapılmasına gerek kalmaz. Evin kendi miktarı kadar, gerekli prosedürün de yerine gelmesiyle kredi alınabilir. Banka seçimi ve ilerleyen dönemleri de düşünerek kredi almak önemli bir detaydır.

Peşinatsız Ev Kredisi İçin Gereken Şartlar

Peşinatsız ev almak için göreceli durumlardan bahsetmek mümkün. Ancak kredinin çıkması için bazı şartlar aranmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir.

• Banka, olası bir sorunda ödeme alabilmek için ipotek edeceği bir taşınmaz ister. Öncelikle satın almak istediğiniz evi ipotek olarak alabilir. Yine başka bir eviniz- arsanız varsa, onu da teminat göstererek başvuru yapabilirsiniz. Bankacılık denetleme kurumu bu konuda bir engellemede bulunmuyor.

• İpotek dışında diğer kredi çekim şartlarını yine burada da bulmak mümkün. Bankaya bir ipotek gösterseniz bile aylık ödemelerinizi düzenli yapıp yapmadığınıza dair bir kanıt isteyebilirler. Bunun da en iyi göstergesi kredi notudur. Yani geçmişte kredi ödeme durumunuz nasıl, şu an için borcunuz var mı gibi konulara bakarak bir puanlama ve değerlendirme yapılır.

• Gelir miktarı, ev kredisi taksitinin karşılanabilmesi açısından önemlidir. Örneğin aylık kredi ödemeniz 2300 TL olacaksa ama geliriniz aylık 2000 TL ise kredi alma şansınız olmayacaktır. Bir de fazla ya da az fark etmeksizin kazancınızı belgeyle bankaya sunmanız gerekir.

Peşinatsız Ev Kredisi Örneği

Peşinatsız taksitle ev için bazı örneklerle durumu biraz daha somutlaştırmakta yarar var. Bir A bankasından %0,95 faiz oranıyla 120 ay geri ödemeli 100.000 TL kredi alındığı varsayılırsa, geri ödemesi aylık 1400 TL civarı olur 1200 TL civarı masraf ve toplam geri ödemesi yaklaşık 195-200 bin olacaktır. Faiz oranı %0,88 olursa ve 120 ay geri ödemeli 120.000 TL kredi alınırsa, 1623 TL aylık taksiti ve 195.000 TL civarı geri ödemesi olacaktır. Faiz oranı 1,05 olursa aynı rakamlar için masraf eklenmemiş halinde aylık ödemesi 1760 TL ve toplam geri ödemesi 213.000 TL civarı olacaktır. Genel olarak masraf tutarı 1100 TL üzerinde görülebilir.

Önceki

Konut Sahibi Olmak Hayal Değil

Sonraki

Peşinatsız Kredi Veren Bankalar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir