Peşinatsız Taksitle Ev Almak İçin Ne Yapmalı?

Peşinatsız taksitle ev almak için şartların yerine gelmesi halinde gereken maddi desteği bankalar krediyle sağlıyor. Faiz gideri olarak bankalar ipotek edilen bir ev, tarla, arsa gibi taşınmazla peşinatsız kredi çekme fırsatı veriyor. Tabi ev alırken, banka özellikleri ve bireysel ödeme değerlendirmesi yapmak önemli bir nokta.

Genel Hesaplama Nasıl?

Peşinatsız ev nasıl alabilirim?” sorusunu yönelten müşterilerin kafasında geri ödemenin ve faiz oranlarının yüksek olması konusunda endişeler olabilir. Öncelikle her bankanın bu konuda değişik rakam ve hesaplamalar sunduğunu belirtmek gerekiyor. Yani bir A bankası 1,12 orandan faiz alırken B bankası 0,85 üzerinden hesaplama yapabilir. Ama masraflar ve toplam geri ödeme miktarlarına da bakmak gerekiyor.
Toplam geri ödeme peşinat verilmediği için çekilen rakamın iki katına kadar çıkabiliyor. Geri ödeme süresi uzadıkça faiz miktarı artıyor ve daha fazla ödeme yapıyorsunuz. Toplu para olması ve sürenin kısalması halinde faizin getirdiği ekstra rakamlardan kurtulmuş olunuyor. Yani ilk başta kredi 10 sene için alınmışsa, ilerleyen dönemlerde toplu ödeme ile bu süre 7-8 seneye düşebilir. Bu da her açıdan müşteri için avantajlı bir durumdur. Ancak bankanın ara ödeme koşullarını mutlaka incelemek gerekiyor. Bunun dışında net bir hesaplama için bankadan doğrudan yardım alınabilir.

Kredinin Çıkması İçin Ne Yapmalı?

Peşinatsız ev sahibi olmak için öncelikle kredi çıkması gerekiyor. Kredi çıması için de şartların yerine getirilmesi şartı var:
• İpotekten sonra en önemli şart gelir belgesi ve bunun yüksek rakamdan gösterilmiş olması. Yani aylık taksit ödemesinin üzerinde bir gelirin olması şart.
• İkinci olarak, geçmişte banka ödemelerinde (kredi kartı, kredi vs.) sorun olmaması gerekiyor. Diğer bir ifadeyle kredi notunun yüksek olması son derece önemli. Bu puanlama mevcut zamanı da içine katarak geri ödeme riskini belirliyor. 1450 ve yukarısında puanlama avantajlı duruma işaret eder.
Bankadan kredi almayı kolaylaştıracak bir diğer etken maaş alınan bankaya başvurudur. Özellikle uzun süredir bir iş yerinde çalışanlar ve sorunsuz maaş ödemesi alanlar için bu durum değerlendirilebilir.

Önceki

Konut Kredisine Nasıl Başvurulabilir?

Sonraki

Konut Sahibi Olmak Hayal Değil

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir