xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

Şantiye Nedir? Şantiyeler Nasıl Hazırlanır?

Şantiye kelimesini birçoğumuz duymuş en azından yakınlarından bir yerinden geçmişizdir. İnşaat sektöründe sık sık kullanılan şantiye kelimesi ile alakalı tüm detayları sizlere aktaralım. İnşaat malzemelerinin bulunduğu ve inşaatın yapıldığı alana şantiye ismi verilmektedir.

birevim peşinatsız ev

Şantiye inşaatın gerçekleştirileceği yapılan üretim depolama ve bakım tesisleri ile birlikte tüm çalışanların gerektiğinde yeme ve yatma ihtiyaçlarını da karşılandığı alan olarak karşımıza çıkmaktadır. İnşaatın yapıldığı ve malzemelerin bulunduğu yer olarak şantiye belirlenir. İnşaatı inşaatın uygulanmasında uygun olarak tamamlanmasında kesinlikle şantiyenin ve şantiye personelinin önemli katkıları bulunmaktadır.

Şantiye alanlarının güvenli alanlar olması gerekmektedir. Şantiye hazırlığı alanında profesyonel olan kişiler ile hazırlanmalıdır. Birçok inşaat işçisi şantiyelerde kalıyor bu nedenle de yaşam şartlarının üst düzey olduğu bir şantiye kesinlikle çalışanların da performansı yükseltecektir. Elektrik, su ve ısınma gibi ana ihtiyaçlar önceliklidir.

İyi Bir Şantiye Planı Nasıl Olur?

Her işte olduğu gibi şantiye planlanmasında da planlama son derece önemlidir. İnşaat aşaması şantiye tesisleri paraya dönüştürülemez bu nedenle de şantiye tesisleri en başta planlı bir şekilde oluşturulmaktadır. İyi bir şantiye planı deneyimli bir şantiyeci ile proje mimar tarafından yapılmaktadır. Şantiye alanında kesinlikle yasalara ve kurallara uygunluk yeterlilik sağlam ve ekonomik yapının yapımızı haberleşme altyapısı ve güvenlik ve koşullar dikkate alınarak hazırlanmaktadır iyi bir şantiye planı tam anlamıyla kusursuz olarak işleyen türde olmalıdır.

Şantiyeler Nasıl Hazırlanır?

Şantiye hazırlanmasına birkaç aşamada dikkat edilmektedir. Öncelikle şantiyenin yapılacağı alanın hazırlanması gerekmektedir. Daha sonrasında gereken büyük malzemeler getirilir ve alanlara yerleştirilir.

Kullanılacak olan makinelerin tespit edilmesi ve kaç işçinin çalışacağı belirlenmesi ile birlikte şantiye alanında hazırlıklar da başlamaktadır. Belirlenen işçilerde kaç tanesini şantiye alanında kalacağı da tespit edilmelidir. Şantiyenin merkeze uzaklığı ölçülmelidir. Şantiyenin elektrik ihtiyacını da tamamlamak gerekiyor. Daha sonrasında su depolanması ve ısıtılacak yerleri tespit edilmesi gibi süreçler sonrasında şantiye alanı hazır hale getirilmelidir.

birevim
Paylaş

6 Comments

  1. admin Reply

   Merhaba Arif Bey,
   Şantiyeler yapıların inşa edildiği alanlardır. Yapının inşası sırasında gereken her türlü makine malzemenin konumlandırabileceği şekilde hazırlanır.

 1. Duygu Turan Reply

  Büyük projelerin şantiyelerini dışarıdan görüntülenmemesi adına kapatıyorlar, bence tüm şantiyeler dışarıdan kapatılmalı.

 2. Mehmet Polat Reply

  Son zamanlarda çok şantiye kazası haberleri duyuyoruz, şantiye şeflerine bu anlamda çok ciddi sorumluluk düşüyor

 3. Ezgi Güler Reply

  Şantiyede babam çalışıyordu, gerçekten çok zor şartlarda çalışıyor ve müdürlerine çok ciddi sorumluluk yükleniyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 − 1 =

Güvenlik Sorusu

2 x 4?