xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

Şerh Ne Demek? Tapuda Şerh Ne Demek

Ev alacak herkes bir gün tapuda şerh ile karşı karşıya gelebilir. Gayrimenkula has bir kelime olsa da ev almayı düşünenlerin mutlaka bilmesi gerekenler listesinde ilk sıralarda yer alıyor.  Şerh Ne Demek? Tapuda Şerh Ne Demek bu konularla alakalı bilgilendirici bir içerik hazırladık.

birevim peşinatsız ev

Şerh kelimesinin detaylarını anlatarak başlamakta yarar vardır. Toplumun büyük kısmı bu tarz kelimelere yabancı o halde şerh nedir? Şerh kelime anlamı olarak açmak ya da ayırmak anlamına gelmektedir. Bir taşınmaza ya da bir şeye şerh koymak ifadesi çoğu zaman tapuda kullanılır.

 Şerh Düşmek Ne Demek

Şerh koydurmak için itiraz etmek gerekiyor. Gerekçeli bir itiraz ile başvuru yaparak bunu yapabilirsiniz. Elbette her isteyen kafasına göre şerh koyduramaz.  Tapu kayıtlarında ise herhangi bir duruma dikkat çekilmesi gibi durumlar göz önünde bulundurularak şerh verme süreci başlayabilir.

Tapuda Şerh Ne Demek

Tapuya şerh koymak ya da herhangi bir tapuda şerh var açıklaması gayrimenkul sektörü için sıradan bir kelimelidir. Hemen size bu durum nasıl oluşuyor. Şerh Düşmek Ne Demek? Cümlesini açıklayalım.

Şerh konulması nereden konur? Tapu Sicil Tüzüğü tarafından yapılan işlemler ile hak sahibi olan yani tapunun sahibi olan kişiye satış engeli konur. Tapuya şerh koyma işlemi birden fazla nedenle yapılabilir. Eğer gayrimenkul sattınız ödemenin bir kısmını daha sonra alacaksınız bunu sözleşmeli bir biçimde teyit bile etseniz tapuya şerh koyma işlemi yapılabilir. Bu gibi durumlar tamamen dolandırıcılığı engellemek adına yapılır. Ayrıca mağduriyeti gidermek adına da böyle çalışmalar yapılır. Tapuya şerh koyma işlemi daha farklı nedenlerle de yapılır. Tapu kütüğünün “şerhler” sütununda yer alıp almadığına bakmak gerekiyor.

Eğer tapuda şerh olma ihtimali var ise buna baktırabilirsiniz. Tapuda ki şerh süresi ise 5 yıldır. 5 yılı aşan şerh durumları düşer ve herhangi bir hak iddia edilmesi gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Bu nedenle dikkatli olmak gerekiyor. Eğer 5 yılı aşan durumlar söz konusu olursa alacaklarınız konusunda mağdur olabilirsiniz.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twenty − five =

Güvenlik Sorusu

9 x 6?