xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

Sığınak Yönetmeliği Nedir?

Kat Mülkiyeti Kanunu’na göre belediyelerden alınan projelerde gösterilen sığınak alanları bütün bina sakinlerinin ortak kullanım alanlarıdır. Günümüzde bina yapımlarında artık her binaya ait sığınak bulunması zorunlu bir hal almıştır. Sığınaklar pek çok açıdan büyük bir öneme sahiptir. Yeni yapılan inşaatların tamamında zorunlu tutulan ve yapılan sığınaklar nedir, ne işe yarar gibi bütün merak ettiğiniz soruların cevaplarını yazımızda bulacaksınız.

birevim peşinatsız ev

İçindekiler

Sığınak Nedir?

Sığınak klasik, nükleer ve modern silahlarla birlikte biyolojik ve kimyasal silahların vereceği zararlı maddelerin etkilerinden başta insanları olmak üzere hemen her tür anlının korunabileceği dayanıklı korunaklardır. İmar Kanunu kapsamında yer alan maddelere uygun olarak yapılan binalardaki yaşam alanları dışında bulunan belirli yerlerin sığınak olarak yapılması zorunludur. İlk başlarda 1988 yılındaki İmar Kanunu kapsamında 8 ya da daha az daireli alanlarda sığınak bulundurulması zorunlu değildi. Ancak 2010 yılından itibaren bu ibare 12 ve daha az daireli alanlar için sığınak yapılması zorunlu değildir olarak güncellenmiştir.

Sığınak Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Elbette ki sığınaklar yapılırken amacına hizmet edecek şekilde yapılmalıdır. Bunun içinde taşımaları gereken bazı özellikler bulunması gerekmektedir.

  • Sığınaktan istifade edecek kişilerin önceden planlanmış olması,
  • Sığınak yapılacak alanların çok iyi bir şekilde araştırılması ve tespit edilmesi,
  • Yapılan sığınakların yine başka amaçlar doğrultusunda da kullanılabilir olması,

Sığınak yapımlarındaki amaç herhangi bir savaş ya da daha başka hayati önem taşıyan durumlarda can ve mal kaybını en asgariye indirmektir. Hazırlıklı olma imajı verilerek caydırıcı bir durum oluşturma ve çok daha az masrafla toplu koruma alanları oluşturmaktır.

Sığınak Yönetmeliği nedir?

Yapılacak olan sığınaklar belirli bir düzen ve kurallar çerçevesinde yapılmalıdır. İşte sığınakların belirli kurallar çerçevesinde yapılmasını sağlayan ve kapsamını belirten kurallar bütününe sığınak yönetmeliği denilmektedir. Yönetmeliğin 1. Bölümüne bakıp fikir sahibi olabilirsiniz.

BİRİNCİ BÖLÜM : Amaç, Kapsam ve Yasal Dayanak

Amaç

Madde 1 – Bu yönetmelik sayesinde sığınakların özellik, yapım, çeşit, muhafaza ve kullanımına ilişkin usul ve esasların düzenlenmesi yer alır.

Kapsam

Madde 2 – Bu Yönetmelik; 3194 sayılı İmar Kanunu kapsamında düzenlenen İmar Yönetmeliklerinin uygulandığı alanları,

3194 sayılı Kanunun 4 üncü maddesi hükmünce imar mevzuatı bakımından belediyelere ait görev alanlarına giren yerleri,

Ülkemizde yaşanabilecek her türlü harp, silah ve mühimmatların etkilerine karşı imar yönetmeliğine uygun olacak şekilde yapılacak sığınak çeşitleri yer alır. Aynı şekilde bu sığınakların ne suretle, nerelerde, nasıl kullanılacağına, kimler tarafından yaptırılacağına, bakım ve muhafazalarına ilişkin hükümlere yer verilir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × 1 =

Güvenlik Sorusu

5 x 2?