xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

Tapu ve Kadastro Nedir, Ne İş Yapar?

Tapu ve kadastro; taşınmaz mallara ait olan akitlerle her türlü tescil ve yenileme işlemlerinin usulüne uygun olarak yapılması görevini kapsayan bir bölüm olarak bilinmektedir. Tapu sicillerini ve kadastral topografik haritaları düzenlemekle beraber uygulama ve yenileme görevleri de tapu ve kadastronun görevleri arasında bulunmaktadır.

birevim peşinatsız ev

Tapu; arazinin belirli bir parçasının veya üzerine inşa edilmiş bağımsız kısmının kime ait olduğunu gösteren, tapu sicil müdürlüğü tarafından verilen ve geçerliliği kanıtlanmış bir belgedir. Tapunun diğer adı tapu senedi olarak bilinmektedir. Tapu senedi; daimi ve müstakil haklar için düzenlenmektedir. Kadastro ise taşınmazların sınırlarının ve maliklerinin belirlenmesiyle tapu siciline kayıt ettirilmesine verilen isimdir. Türkiye sınırları içerisinde bulunan taşınmazların sınırlarının arazi ve harita üzerinde belirlenmesi sonucunda hukuki durumları tespit edilmektedir. Ardından, işlemlerin kesinlik kazanmasıyla beraber Türk Medeni Yasası’na uygun olarak tapu siciline kayıt ettirilmeleri ve maliklere tapu belgelerinin verilmesi işlemlerini kapsamaktadır.

Tapu ve Kadastro Nasıl Yapılır?

Tapu kadastronun yapılmasında 3402 sayılı kanun esas alınmaktadır. Tapu ve Kadastro Müdürlükleri bünyesinde çalışan kadastro teknisyenleri ve kadastrosu yapılacak çalışma alanı içerisindeki belediye meclisi ya da köy derneği tarafından seçilen en az üç bilirkişi ve muhtardan meydana gelen ekip tarafından yapılmaktadır. Tapu ve kadastronun amacı; taşınmaz malların mülkiyetinin devlet güvencesine ve kayıt altına alınmasıdır.

Tapu ve kadastroya ait eski tapu kayıtlarının plana veya haritaya bağlı olmadığını, sınırlarının mevkisinde veya hudutlarında bulunan taşınmazlarla çevrili olduğunu ifade etmek gerekir. Ancak, kadastro sonucunda oluşturulan tapu kayıtlarının çok daha geniş içerikli olduğunu söylemek mümkündür. Çünkü, sayısal sisteme dayalıdır. Kadastro çalışmalarının yapılmasının ardından eski tapu kayıtlarının geçerliliklerinin kalmadığını vurgulamak gerekir. Eski tapu kayıtlarına bakılarak tapu sicil müdürlüklerinde herhangi bir işlemin yapılması söz konusu değildir. Bunun dışında, kadastro tutanaklarının kesinleştiği tarihten sonraki on yıl içerisinde eski tapu kayıtlarına göre dava açılması veya itirazlarda bulunulması mümkün olmaz.

Tapu ve kadastro işiyle ilgilenmek isteyenlerin iki yıllık eğitim süresinin ardından Tapu ve Kadastro teknikeri unvanına sahip olması söz konusudur.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eighteen + fifteen =

Güvenlik Sorusu

7 x 5?