xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

Tasarruf Finansman Kanunu Yasalaştı!

TBMM genel kurulunda geçtiğimiz günlerde kabul edilen tasarruf finansman şirketlerinin denetlenmesi kanunu Cumhurbaşkanımız Sn. Tayyip Erdoğan onayı ile yasalaştı. Yasanın içeriğine göre Finansal Kiralama Şirketleri, Faktöring ve Finansman Şirketleri Kanunu kanununda düzenleme ve değişiklik yapıldı.

birevim peşinatsız ev

Tasarruf Finansman Kanunu genel olarak nedir? Tasarruf Finansman kanunu hangi maddeleri kapsıyor?

Tasarruf Finansman Kanunu Nedir?

Kanun ile 30 yılı aşkın süredir hizmet veren tasarruf finansman sistemleri şirketlerinin denetlenmesine yönelik bir yasa yürürlüğe girmiştir. Son yıllarda sektörde artan firmalara belirli kriterlerle düzen getiren kanun hem firmaları hem vatandaşı koruyacak şekilde düzenlenmiştir.

Tasarruf sözleşmesi ile vatandaş korumaya alınmıştır. Bu sözleşme ile isterse vatandaş 14 gün içerisinde cayma hakkını kullanabilecek ve katılım bedeli dahil tüm masraf miktarı da geri ödenebilecektir.

Resmî gazetede duyurulan tasarruf finansman kanununa göre finansman şirketlerinin fon havuzunda bulunan tasarruflar artık sadece amacına uygun şekilde kullanılabilecektir.

BDDK ve TMSF tarafından onaylanan şirketlere kuruluş hakkı ver ilecek ve bu kurulda bulunan 5 kişinin de olumlu dönüş yapması gerekiyor.

Tasarruf finansman şirketlerinin asgari sermaye tutarı 100 milyon Türk lirası iken, kanun ile birlikte BDDK belli standart ve sınırlama yetkisine sahip olacaktır.

Tasarruf Finansman Kanunu Neleri Kapsamaktadır?

Bu şirketlerin faaliyetlerinden yararlanan birçok kişi, sistemi merak ediyor. Tasarruf finansman sözleşmesi ile vatandaş güvenceye alınırken finansman şirketleri konut, işyeri veya araç sahibi olmaları için avantajlı bir sistem sunuyor.

Günümüzde ev, iş yeri ya da araç sahibi olmak için bankalar dışında tasarruf finansman sistemleri bulunuyor. Türkiye Büyük Millet Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilen yasaya göre denetlemeye alınacaklardır. Tasarruf fon havuzunda biriken tasarruflar amaçları uyarınca kullanılabilecek ekstra bir amaçla kullanılamayacaklardır.

TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen Tasarruf Finansman Kanunu şartları arasında neler bulunur;

  • Tasarruf finansman faaliyetlerinde bazı kavramlara göre işlemler yapılabilecektir. Örneğin
    çalışma bedeli, organizasyon ücreti, tahsisat, tasarruf fon havuzu, tasarruf finansman faaliyeti gibi.
  • Tasarruf finansman şirketlerinin sermaye tutarı ne kadar olacak? 100 milyon Türk lirası olarak belirlendi.
  • BDDK düzenleme ve denetleme hakkına sahip kurum olarak, belli standart ve sınırlamalarla düzenlenecektir.
  • Finansman şirketlerinin mali durumlarda bir sorun çıkması durumunda, BDDK tarafından ilave tedbirler alınabilir.
  • Sisteme tabi olan kişilerin cayma hakları sabittir. 14 gün içinde caydıklarında katılım bedeli şirkete kalırken diğer tüm ödemeler müşteriye iade edilecektir.
  • Kabul edilen kanuna göre tasarruf finansman şirketleri neleri finanse edebilirler; yalnızca, çatılı iş yerlerini ya da taşıt sahibi olmaktan doğan borçları finanse edebileceklerdir.

BDDK Denetimi Nasıl Yapacak?

Mevcut yasaya göre faizsiz finansman şirketlerini BDDK denetleyebilir. Ve gerekli görürse ek önlemler aldırabilir.  Tavsiye edilecek firmalar ile ilgilide BDDK sorumlu kılındı.

Tasarruf Finansman Şirketi Peşinatsız Ev

Tasarruf finansmanı konusunda şirketler peşinatsız ve faizsiz mali destek sağlayabilecek bir sisteme sahiptir.  Kısa sürede ev sahibi olmak için desteklenen yasalar ile de Tasarruf Finansman şirketlerini avantajları daha fazla arttı.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

8 + 5 =

Güvenlik Sorusu

5 x 4?