xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

Tasarruf Finansman Şirketleri Hangileri?

Tasarruf Finansman Şirketleri artık BDDK tarafından denetlenecek şekilde bir yasa ile bağlandı. Bu yasaya göre tasarruf finansman şirketleri 100 Milyon Türk lirası sermaye şartını yerine getirmek zorundadır. Bu bazı şirketleri zor durumda bıraktı.

birevim peşinatsız ev

11 Şubat 2021 tarihinde TBMM’ye Finansal Kiralama, Faktöring ve Finansman şirketleri kanunu ile ilgili değişiklikler sunulmuştu. 17 Ocak 2021 tarihinde Anadolu Ajansı ile duyurulan haber ile; TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji komisyonca kabul edildi.

Bahsettiğimiz şekilde kanun nezdinde tasarruf finansman şirketleri için ödenmiş sermaye tutarı ne kadar olarak belirlendi? En az 100 milyon Türk lirası olması gerekiyor.

Kanunda yer alan maddelere göre tasarruf finansman şirketleri için kabul şartları bulunuyor.

  • 100 milyon ödenmiş sermaye şartı.
  • Kuruluş izni için BDDK yetkilisi 5 kişinin olumlu oy vermesi şartı.

Türkiye’de ev, araç veya işyeri sahibi olmak harika bir yatırım aracı olarak görülüyor. Küçük yatırımlarla büyük hayalleri gerçekleştirmenin avantajları, geleceğe yapılan en popüler yatırımlar arasında yer alıyor. Tasarrufun gücüne inanan ve tasarrufun değerini tam anlamıyla bilen ülkemizde, ihtiyaçlarını karşılayabilecek sistemleri seçmek insanların öncelikleri arasında yer almaktadır.

Yeniliklere açık ve değişime hızla uyum sağlayabilen bir ülke olarak ülkemizde tasarruf finansmanı sisteminin tarihi uzun yıllara dayanmaktadır. Avrupa’da 200 yıl önce kurulan tasarruf finansman şirketleri zaman içinde gelişerek büyümüştür. Bu modelin Türkiye’deki en önemli temsilcilerinden biri Eminevim’dir.

Birevim İle Ev Almak Çok Kolay

Eminevim’in ilk günden beri desteklediği ve TBMM’den hızla geçirilen yeni yönetmelik hazırlık çalışmaları sonucunda tüm bu ihtiyaçlar konusunda sektör için büyük ve önemli bir adım atıldı. Yapılan çalışmalar sayesinde, Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi Resmi Gazete ‘de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Yeni yasa ile tüm paydaşların ve sistemden yararlanan herkesin güvenlik sorunları ortadan kaldırılmış, insanların gönül rahatlığıyla ev, araç veya iş yeri satın almalarının önü açılmıştır.

İçindekiler

Tasarruf Finansmanı Sistemi tanımlanır?

Tasarruf havuzunun finansman faaliyeti ve yönetimi karşılığında müşterilerin tasarruf finansman sözleşmesi kapsamında ödeyecekleri tutar bulunur.

Tahsis: Tahsis hakkı şartlarının yerine getirilmesi kaydıyla, konut, çatılı işyeri veya araç edinmesi için müşteriye, mirasçıya veya vekile üçüncü kişi satıcı ile yapılan sözleşmede taahhüt edilen tasarruf ve finansman tutarının ödenmesini ifade eder. Tasarruf finansmanı anlaşmasına göre yapılır.

Tasarruf finansmanı faaliyeti: Ev, çatılı işyeri veya araç edinimi için faizsiz finansman şirketlerine göre belirli bir süre için tasarruf edilmesi, müşterilere finansman sağlanması ve önceden belirlenen tutarda olmak kaydıyla toplanan fonların yönetilmesini içermektedir. Şartlar bir sözleşme ile yerine getirilir.

Tasarruf havuzu: Tasarruf finansman şirketinde belirli bir dönemde birikmiş tasarruf ve finansman geri ödemelerinin toplamından tahsis olarak verilen tutarlar ile birikim geri ödemelerinin düşülmesinden sonra kalan tutarı ifade eder.

Tüm bu gelişmeler ışığında tasarruf finansmanı sisteminden yararlanan veya yararlanmak isteyen bireyler, konut, araç ve işyeri ihtiyaçlarını güvenle ve faiz döngüsüne takılmadan karşılamanın avantajlarından yararlanabilmektedir.

Güvenilir iş ortağınız Eminevim ile birikim finansman sisteminin avantajlarından kolayca yararlanın. Faizsiz ev alma firmaları ve finansman modelleri ile binlerce kişiye hayallerindeki ev, araç ve işyerini alma ayrıcalığını yaşatmanın gururunu yaşıyoruz. Konut, araç ve işyeri finansman modellerimizle müşterilerimize özel ve benzersiz fırsatlar yaratıyoruz. Hayallerinizi ertelemeyin. Tasarruf finansman sisteminin avantajlarından yararlanmak için şimdi Eminevim ailesine katılın.

Finansman Şirketleri Kaç Yıldır Aktiftir?

30 yılı aşkın süredir hizmet veren faizsiz ev alma firmaları artık devlet güvencesinde hizmet vermektedir. Devlet denetim ve şartlarına dahildir.

Tasarruf Finansman Şirketlerinin İntibak Süreci

İntibak kelimesi bir duruma ortama uyma şeklinde izah ediliyor. Onaylanan Tasarruf Finansman Kanunu ile güvenlik konusunda vatandaşın içi rahatladı.

Çıkan yasa ile birlikte bu sektörde çalışan firmalar, lisansa tabi olmayan şirketlerin bir ay içinde konu ile yetkili kurum olan BDDK ile irtibata geçmelidir. Başvuru sırasında karşınıza çıkacak aşamalar şunlardır.

  • Tasarruf finansman faaliyetinde bulundukların dair dilekçe,
  • Beyan eden şirket dilekçe de intibak etmek istediklerini belirtmeli,
  • Ödenmiş sermayeleri, finansal durumları, kurumsal bir yapıda yapılandırıldıklarını ispatlayacak bir analiz gereklidir,
  • Gelecek ile ilgili planlarının olduğunu açıklayabilmeleri gerekiyor.

İlgili kanun değişikliği hukuksal olarak teklifin 17. Maddesi ile 6361 sayılı kanun ile geçerlidir. Ve geçici madde olan 7 intibak sürecini hüküm altına aldığından;

  • Tasarruf finansman faaliyeti yürütenlerin kuruma başvuruda bulunmak gereklidir.
  • Başvuru sırasında durumlarını ayrıntılı şekilde anlatmaları ve en geç altı ay içinde Kanun hükümlerine uygun hale getireceklerine dair plan sunmaları gereklidir.,
  • Müşteri hak ve menfaatlerini zarara uğratmadan şirketi tavsiye edeceklerine dair bir plan sunmak,
  • Planlanın uygun görülmesi halinde; şirketler gereken işlemleri planda belirlenen süreler içerisinde yerine getirmek zorundadır.

Verilen 6 aylık süre boyunca plan BDDK’ya sunulur. Planın onaylanması durumunda ikinci bir 6 ay verilmesi BDDK inisiyatifindedir.

Tasarruf Finansman Şirketleri İçin Kanun Avantajlı Mıdır?

Evet, bir kanun ile bağlandıklarında usulsüz şirketler sektörde yer alamayacak ve işini düzgün yapan şirketler sayesinde vatandaş ve devlet üzerindeki etkileri olumlu olacaktır. İşini iyi yapan şirketler güven vermenin yanı sıra devlet ekonomisinin büyümesine de katkı sağlayacaklardır.

100 milyon sermaye hem kurucu şirket hem de vatandaş açısından ekstra bir güven sağlamaktadır.

Güven finans sektörünün en önemli kelimelerinden biridir.

Tasarruf Finansman Şirketleri Listesine Nasıl Ulaşabiliriz?

Kanun uyarınca gerekli şartları yerine getiren şirketler BDDK resmî sitesinde yer alıyor. Dilerseniz aşağıdaki linki tıklayarak kısa sürede onaylı firmalara ulaşabilirsiniz.

Finansman Şirketleri (bddk.org.tr)

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × 1 =

Güvenlik Sorusu

3 x 7?