Tasarruf Finansman Şirketleri Hangileri?

Tasarruf Finansman Şirketleri artık BDDK tarafından denetlenecek şekilde bir yasa ile bağlandı. Bu yasaya göre tasarruf finansman şirketleri 100 Milyon Türk lirası sermaye şartını yerine getirmek zorundadır. Bu bazı şirketleri zor durumda bıraktı.

birevim-reklam

11 Şubat 2021 tarihinde TBMM’ye Finansal Kiralama, Faktöring ve Finansman şirketleri kanunu ile ilgili değişiklikler sunulmuştu. 17 Ocak 2021 tarihinde Anadolu Ajansı ile duyurulan haber ile; TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji komisyonca kabul edildi.

Bahsettiğimiz şekilde kanun nezdinde tasarruf finansman şirketleri için ödenmiş sermaye tutarı ne kadar olarak belirlendi? En az 100 milyon Türk lirası olması gerekiyor.

Kanunda yer alan maddelere göre tasarruf finansman şirketleri için kabul şartları bulunuyor.

  • 100 milyon ödenmiş sermaye şartı.
  • Kuruluş izni için BDDK yetkilisi 5 kişinin olumlu oy vermesi şartı.

 

Tasarruf Finansman Şirketlerinin İntibak Süreci

İntibak kelimesi bir duruma ortama uyma şeklinde izah ediliyor. Onaylanan Tasarruf Finansman Kanunu ile güvenlik konusunda vatandaşın içi rahatladı.

Çıkan yasa ile birlikte bu sektörde çalışan firmalar, lisansa tabi olmayan şirketlerin bir ay içinde konu ile yetkili kurum olan BDDK ile irtibata geçmelidir. Başvuru sırasında karşınıza çıkacak aşamalar şunlardır.

  • Tasarruf finansman faaliyetinde bulundukların dair dilekçe,
  • Beyan eden şirket dilekçe de intibak etmek istediklerini belirtmeli,
  • Ödenmiş sermayeleri, finansal durumları, kurumsal bir yapıda yapılandırıldıklarını ispatlayacak bir analiz gereklidir,
  • Gelecek ile ilgili planlarının olduğunu açıklayabilmeleri gerekiyor.

İlgili kanun değişikliği hukuksal olarak teklifin 17. Maddesi ile 6361 sayılı kanun ile geçerlidir. Ve geçici madde olan 7 intibak sürecini hüküm altına aldığından;

  • Tasarruf finansman faaliyeti yürütenlerin kuruma başvuruda bulunmak gereklidir.
  • Başvuru sırasında durumlarını ayrıntılı şekilde anlatmaları ve en geç altı ay içinde Kanun hükümlerine uygun hale getireceklerine dair plan sunmaları gereklidir.,
  • Müşteri hak ve menfaatlerini zarara uğratmadan şirketi tavsiye edeceklerine dair bir plan sunmak,
  • Planlanın uygun görülmesi halinde; şirketler gereken işlemleri planda belirlenen süreler içerisinde yerine getirmek zorundadır.

Verilen 6 aylık süre boyunca plan BDDK’ya sunulur. Planın onaylanması durumunda ikinci bir 6 ay verilmesi BDDK inisiyatifindedir.

Tasarruf Finansman Şirketleri İçin Kanun Avantajlı Mıdır?

Evet, bir kanun ile bağlandıklarında usulsüz şirketler sektörde yer alamayacak ve işini düzgün yapan şirketler sayesinde vatandaş ve devlet üzerindeki etkileri olumlu olacaktır. İşini iyi yapan şirketler güven vermenin yanı sıra devlet ekonomisinin büyümesine de katkı sağlayacaklardır.

100 milyon sermaye hem kurucu şirket hem de vatandaş açısından ekstra bir güven sağlamaktadır.

Güven finans sektörünün en önemli kelimelerinden biridir.

Tasarruf Finansman Şirketleri Listesine Nasıl Ulaşabiliriz?  

Kanun uyarınca gerekli şartları yerine getiren şirketler BDDK resmî sitesinde yer alıyor. Dilerseniz aşağıdaki linki tıklayarak kısa sürede onaylı firmalara ulaşabilirsiniz.

Finansman Şirketleri (bddk.org.tr)

birevim-sabit-reklam
Önceki

Tasarruf Finans ile Banka Taşıt Kredisi Hesaplama

Sonraki

Tasarruf Finans ile Banka Konut Kredisi Hesaplama

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code