xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

Tasarruf Nedir? Tasarruf Yapma Yolları Neler?

İnsanların ihtiyaç duyduğu ve tükettiği her şeyi idareli kullanılmasına tasarruf denir. Tasarruf, en temel ihtiyaçlar ile başlar ve önemsiz gibi görünen küçük tasarruflar, hem kişisel ekonomi hem de dünya kaynakları için önemli kazançlar ortaya çıkarır. Günümüz ekonomik sistemlerinde insanlar ömrünün büyük bir bölümünü para kazanmak için çalışarak geçirmektedir. Yani para harcayarak satın aldığımız herhangi bir ürün veya hizmeti aslında ömrümüzden harcadığımız zaman ile ödemekteyiz. Harcamalarımızdan tasarruf ederek, para kazanmak için çalıştığımız zamandan da tasarruf etmiş oluruz. Ayrıca üzerinde yaşadığımız gezegenin kaynaklarının da kısıtlı olduğunu ve insan nüfusunun sürekli arttığını düşünürsek tasarruf bir zorunluluk haline gelmektedir.

birevim peşinatsız ev

Tasarruf Yapmaya Nasıl Başlanır?

Tasarruf yapmaya en yakınınızdan başlayabilirsiniz. Kendi harcamalarınız ile ev ve iş yerinizde karşınıza çıkan gereksiz tüketimleri engelleyerek tasarrufa başlayabilirsiniz. Boşa akan bir musluğu kapatarak, boşa yanan bir lambayı kapatarak ya da boşa ısınan bir kaloriferi kapatarak tasarrufa başlayabilirsiniz. Biz suyu sonsuz bir kaynak gibi kullanmaktayız ancak susuzluk gelecekte insanlığın en büyük sorunlarından biri olacak. Elektrik üretiminde de büyük oranda tükenebilir enerji kaynaklarını kullandığımızı düşünürsek, birkaç saat boşa yanan bir lamba gelecekte tükenecek bir kaynağın boşa kullanılması demektir. Kış aylarında ısınma için kullanılan doğal gazda da tasarruf büyük bir gerekliliktir. Tüm Türkiye’yi ısıtabilecek doğal gaz kullanımının çok daha fazlasının israf edildiği bilinmektedir.

Tasarruf Yapmanın Avantajları

Tasarruf yaparak paradan ve zamandan tasarruf edersiniz. Sizin için maddi anlamda küçük tasarruf miktarları bir araya geldiğinde büyük birikimlere dönüşebilir. Ayrıca özellikle enerji kaynaklarından tasarruf ederek geleceğimize sahip çıkabilir ve devletimize de katkıda bulunabilirsiniz. Tüketim kültürünün hakim olduğu bu dönemde tasarruf yapmak, hem kişisel hem de toplumsal olarak önemli bir sorumluluktur. Büyük yatırımlar için de tasarruf düşünüldüğünden önemli bir kaynaktır. Alacağınız bir ev ya da araba için on yıl vadede ödeyeceğiniz faiz miktarı düşünüldüğünde, on yıl tasarruf yaparak bu miktarı biriktirebileceğinizi görürsünüz. Ayrıca israf tüm dinler tarafından yasaklanmıştır; tasarruf ederek manevi olarak da tatmin olursunuz.

Kaynak: https://www.tasarrufvakti.com/tasarruf-nedir-tasarruf-nasil-yapilir/

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × five =

Güvenlik Sorusu

6 x 7?