xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

Türkiye’de Kentsel Dönüşüm Yapılan İller

Ülkemizde kentsel dönüşüm kapsamına alınan şehirler, yapılan araştırmalar ve analizler sonucu belirlenmiş durumda. İnternet üzerinden yapılan araştırmalar da öyle gösteriyor ki Türkiye’de yaşayan pek çok konut sahibi, kentsel dönüşüm projelerinin hangi illerde ve hangi bölgelerde daha yoğun olarak yapılacağı konusunda internet aramaları yapıyor. Bu noktada son dönemin hakkında en çok araştırma yapılan konularından biri olan Türkiye’de kentsel dönüşüm yapılan iller ile ilgili olarak merak edilen tüm soruların yanıtlarını ve kentsel dönüşüm projeleri hakkında bilinmesi gerekenleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

birevim peşinatsız ev

İçindekiler

Kentsel Dönüşüm Nedir?

Vatandaşlarımız internet üzerinden yaptıkları araştırmalarda, kentsel dönüşüm projeleri hakkında detaylı bilgilere sahip olmadıkları için kentsel dönüşüm sistemi ile ilgili olarak önemli bilgiler elde etmek istemekteler. Bu sebeple kentsel dönüşüm projelerini anlaşılır bir dille açıklamak gerekmektedir. Ülkemizde 6306 sayılı Kentsel Dönüşüm Yasa Tasarısı, 2011 yılında TBMM’de kabul edildikten sonra, o günden bu yana pek çok bölgede aktif olarak kentsel dönüşüm projelerine tanıklık ediyoruz. Bu projeler kapsamında hedeflenen kentlerin mevcut durumda eskimiş olan dokularının, çevresel faktörleri bozmadan ve olumsuz anlamda etkilemeden yaşam alanlarının tekrar yenilenmesidir. Dolayısıyla vatandaşlar için kültürel ve sosyal yaşam alanlarının oluşturulmasının yanında vatandaşlar için hayati önem taşıyan konutların da deprem ve benzeri afetlere karşı dayanıklı olması asıl hedef olarak dikkat çekmektedir.

Kentsel Dönüşüm Ne Zaman Başladı?

Türkiye’de 2011 yılında TBMM’de kabul edilen yasa tasarısının ardından kentsel dönüşüm alanında ilk projeler 2012 yılı itibarıyla başlatıldı. Bu yıl içinde 35 ilde 150 kamu binasının yıkımıyla kentsel dönüşüm resmen başlamış oldu. Yıkım gerçekleştikten sonra çevre ve şehirciliğin temel prensiplerine zarar vermeden söz konusu yapıların yerine yeni ve modern, depreme daha çok dayanıklı olabilecek kapasitede binalar dikildi.

Kentsel dönüşüm projelerinin 2012 yılında başlatıldığında öncelik doğal olarak deprem bulunan illere verildi. Dolayısıyla öncelikli olduğu seçilen 35 ilin tamamı, deprem için risk içeren bölgelerdeki illerden oluşmaktaydı. Bu noktada kentsel dönüşüme giren bölgeler, başlangıçta depreme dayanıklı binaların yapılması için deprem bölgelerinde yoğunlaşırken, daha sonraki yıllarda pek çok ilimizde de kentsel dönüşüm faaliyetlerinin başlamasına tanık olduk. İçinde bulunduğumuz zaman diliminde de kentsel dönüşüm projeleri tüm hızıyla devam etmektedir.

Kentsel Dönüşüm Projeleri Hangi İlleri Kapsıyor?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından açıklanan kentsel dönüşüm projelerinde 2019 yılı itibarıyla pek çok şehirde eski ve belirli yaşı doldurmuş binalar yıkılarak yerlerine yenilerinin yapılmasına başlanılacak. Bu konuyla ilgili olarak vatandaşlarımızın pek çoğu internet üzerinden kentsel dönüşüm nerelerde yapılacak sorusunu sormakta olduğunu görüyoruz. Kentsel dönüşümün kapsadığı iller ilk olarak deprem riski altında olan şehirlerden oluşuyor. Bunun akabinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yapmış olduğu açıklamalar göz önünde bulundurulduğunda ülkemizdeki tüm illerde kentsel dönüşüm projelerinin hayata geçirileceği söyleniyor.

Kentsel Dönüşümde Son Durum

Resmi kurumların yapmış olduğu araştırmalara göre Türkiye’de yaklaşık 18 milyon yapının %67’sinde ruhsat bulunmadığı ve bu binaların %60’ının da en az 20 yaşında olduğu ortaya koyuldu. Geçtiğimiz yılarda belirli periyotlar halinde belirlenen kentsel dönüşüm uygulamaları teker teker hayata geçiriliyor. Bu noktada ilk olarak 6,5 milyon yapının kentsel dönüşüm projeleri kapsamında yıkılarak, yerlerine yenilerinin dikildiği belirtiliyor. Kentsel dönüşüm projelerinin toplamda 20 yıllık bir süre içinde tamamen sonlandırılması bekleniyor. Türkiye’de kentsel dönüşüm yapılan iller tamamlanmasının ardından vatandaşlar için depremde yıkılma riski taşıyan 20 yaş üstü hiçbir yapı kalmamış olacak.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

12 + 1 =

Güvenlik Sorusu

8 x 2?