xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

Türkiye’de Mesken Tipleri Nelerdir?

Ülkemiz çok farklı mesken türlerini bir arada bulundurmaktadır. 7 farklı bölgede birbirinden farklı meskenler Türk kültürünü yakından tanıtmaktadır. Coğrafya ve iklime göre değişkenlik gösteren Türk mesken tipleri kesinlikle görülmeye değerdir. 7 farklı bölgenin de kendine has ve bölgeyi tanıtan anlatan tipte meskenleri vardır.

birevim peşinatsız ev

Yazımızın hemen başında farklı mesken gruplarından bahsettik. Bu mesken gruplarının hepsinin kendine has bir hikayesi vardır. Mesken tipleri bölgeye ve kültüre göre değişiklik gösterir. Farklı yapılar var olsa da doğal barınaklar, göçebe sığınaklar, ahşap meskenler, toprak meskenler, kerpiç meskenler, tuğla konutlar olarak mesken tiplerini birbirinden ayırmak mümkün olacaktır.

Doğal Barınak Meskenler

Adı da bizlere bir sır veriyor aslında doğal barınak meskenlerin tamamı doğada hazır olarak yer alan meskenlerdir. Genelde mağara ve ağaç kavukları doğal meskenlerin başını çeker. Ağaç evler birçok zaman karşımıza çıkar ve aslında en doğal halleri ile bizleri karşılarlar. Mesken tipleri bakımından doğal barınak meskenler kesinlikle listede yer almalı.

Göçebe Barınak Meskenler

Göçebe Barınak Meskenler kesinlikle eskilere dair bir şeyler anlatıyor. Göçebe Barınak Meskenler eski Türk kültürüne ait olsa da halen daha farklı Türk toplulukları tarafından bilinmektedir. Eski Türk toplumlarında ve Çin’de yaygın olarak kullanılır. Günümüzde yayla da kalan insanlar dışında ülkemizde çok kullanıldığını söylemek yanlış olacaktır.

Ahşap Meskenler

Ahşap evler birçok insan tarafından sevilen yapılardır. Hatta birçok insan emekli olup ahşap bir evde oturmanın hayalini kurar. Aranızdan bazılarının da ahşap evde şömine başında oturma hayalleri bile olabilir. Ahşap eve kısa ve net tanımıyla insanlara huzur verir.

Ahşap evler özellikle Karadeniz de sık sık tercih edilmektedir. Karadeniz de ormanlık alanların çok fazla olması nedeniyle ahşap tipte meskenler çok sık kullanılır. Coğrafi yapıya uygun olması nedeniyle bu tarz binaların bu bölgelerde çok daha sık kullanıldığını söylemekte yarar var. Merak edilen Marmara Bölgesi’nde ise ahşap meskenlerden ziyade kiremit çatılı, taş ve tuğlalı evler daha sık kullanılır.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

15 + 5 =

Güvenlik Sorusu

7 x 5?