xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

Yapı Kayıt Belgesi Nedir? Ne İşe Yarar?

Yapı kayıt belgesi, 31 Aralık 2017 tarihi öncesinde imar kanununa aykırı olarak inşa edilen ev ve yapıların herhangi bir problemi olmaması durumunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kayıt altına alınmasını sağlayan resmi belgedir. Belgenin resmiyetteki karşılığı; ev, konut, bina ya da arazinin taşınmazlığı, bina grubu ve sınıfını belirleyen, gerekli resmi makamlarca kayıt altına alındığını beyan eden, bina ya da arazinin sahibinin beyanına uygun olarak Yapı Kayıt Sistemi’ne kaydedildiğini teyit eden belgedir. Özetle Yapı Kayıt Belgesi, imara uygun olmadan inşa edilen konutların devlet tarafından kayıt altına alınmasını sağlayan belgedir. Yapı Kayıt Belgesi almak için öncelikle Bakanlık tarafından belirlenen şartlar yerine getirilmeli ve başvuru yapılmalıdır. Yapı Kayıt Belgesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanarak konut sahibine verilir.

birevim peşinatsız ev

İçindekiler

Yapı Kayıt Belgesi’ne Nasıl Başvurulur?

Kaçak yapılar olarak geçen, imara aykırı konut sahibi vatandaşlar Yapı Kayıt Belgesi alarak evlerine resmiyet kazandırmak için öncelikle devletin resmi web platformu e-devlet üzerinden başvuru yapmalıdır. İnternet üzerinden yapılan başvuru sonrası, anlaşmalı bankalara başvuru ücreti ödenmelidir. Başvuru sonrası ödemeyi de yapan vatandaşlara Yapı Kayıt Belgesi, 24 saat içinde hazırlanır ve teslim edilir.  Bankaya ödenecek ücret, sahip olduğunuz yapının özelliklerine göre hesaplanır ve e-devlet üzerinden ödeyeceğiniz miktarı görebilirsiniz.

Neden Yapı Kayıt Belgesi Almalısınız?

Yapı Kayıt Belgesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından imar kanununa aykırı yapı inşa eden vatandaşlara tanınmış oldukça avantajlı bir haktır. Bu belgeyi alan vatandaşlar, yapıları resmi olarak kayıt altına alındığından elektrik, doğalgaz ve su gibi abonelikleri kendi üzerlerine alabilirler. İmara aykırı inşa durumundan öncesinde ortaya çıkan yıkım kararı ortadan kalkar ve varsa tüm cezalar iptal olur. Yapı Kayıt Belgesi alan vatandaşlara, kullanım izinleri olmasa dahi kullanım değişiklikleri amacı ile cins değişikliği ya da kat mülkiyeti verilir. İnternet üzerinden oldukça kolay şekilde başvurulan ve cüzi bir miktar ödeyerek alınabilen Yapı Kayıt Belgesi, yapının kaçak olma durumunu tamamen ortadan kaldırır. Başvuru ve ödemenin ardından belge bir gün içinde hazır olur.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fifteen − 11 =

Güvenlik Sorusu

9 x 6?