xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

Yapı Kullanma İzin Belgesi (İskan) Nedir, Nasıl Alınır?

Halk tarafından daha çok İSKAN olarak bilinen yapı kullanma izin belgesi, kısaca inşaatın ev sahipleri ya da kiracılar tarafından kullanılabilmesi için gereken belge olarak anlatılabilir. Peki doğru tabiriyle yapı kullanma izin belgesi nedir, yapı kullanma izin belgesi nasıl alınır ?

birevim peşinatsız ev

İçindekiler

Yapı Kullanma İzin Belgesi Nedir ?

Yapı Kullanma İzin Belgesi; yapımı biten bir inşaatın, kullanılabilir ya da kısmen kullanılabilir olduğunu gösteren, söz konusu yapının imar planına ve tasdikli projesine uygun yapıldığını belirten belgeye denmektedir. İmar Kanunu’nun 30.maddesince, ilgili belediye ve valilikler tarafından yapının tamamının ya da sadece biten kısımlarının kullanılabilmesi için ihtiyaç duyulan belgedir.

Yapı kullanma izin belgesi olmayan dairelerde yasal olarak oturmaya izin verilmemektedir.

Birevim İle Ev Almak Çok Kolay

Yapı Kullanma İzin Belgesi Nasıl Alınır ?

Öncelikle yapı kullanma izin belgesinin alınabilmesi için inşaatın yapı ruhsatının alınmasından sonraki 2 yıl içinde inşaata başlanması, başlanan inşaatın ise 5 yıl içerisinde bitmesi gerekmektedir.

Yapı kullanma izin belgesi gerekli evraklarla birlikte mülk sahibinin veya vekalet verdiği kişilerin belediye ya da valiliklere başvurmasıyla alınmaktadır. Yetkililerin bu belgeyi verebilmeleri için inşaatın en azından bir kısmının oturulabilir halde olması gerekmektedir.

Yapı Denetim Kuruluşu, yapılan incelemeler sonucu bir eksiklik bulunmadıysa uygunluk raporu vermektedir. Değerlendirme sürecinde yapının projedekiyle ve bölgenin imar planlarıyla uyumluluğu göz önünde bulundurulmaktadır. Uygunluk raporu alındıktan sonra Yapı Kullanma İzni düzenlenmektedir. Fakat bir aksaklık yaşandıysa ve yapı uygun bulunmadıysa eksikliklerin tamamlanması için 30 gün süre verilmektedir. Daha sonra aynı süreç tekrar başlar.

Yapı Kullanma İzin Belgesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir ?

Yapı kullanma izin belgesi başvurusuna giderken unutmamanız gereken evraklar; Yapı kullanma izin dilekçesi, ilişki kesme belgesi ( vergi dairesinden alınacaktır), tapu kaydı bilgileri, dış kanal belgesi, proje müellifleri raporu, Telekom olur yazısı,  Yapı Denetim Kuruluşu’nun raporu, Emlak ve Çevre Temizlik Vergisi yoktur yazısı, cephe fotoğrafları (13×18 cm), yangın tesisat raporu (İtfaiye Daire Başkanlığı’ndan onaylı), sığınağı olan binalar için sığınak raporu, borcu yoktur yazısı (SSK’dan alınacak).

Asansörlü binalar için istenen ek belgeler ise; garanti belgesi, TSE belgesi, mühendislerin SMM belgeleri, uygulama projeleri, 4 adet muayene raporu ve muayene fişi.

birevim
Paylaş

7 Comments

 1. Melis Yıldırım Reply

  İskan belgesinin önemini İstanbul’daki evimizi satarken öğrendik, iskan olmayan evlerde kredi vs çıkma durumu zorlaşıyormuş. İskan belgesi içinde tüm apartman toplanıp belli ücret veriyorsunuz.

  1. admin Reply

   Merhaba Melis Hanım,
   İskan alınırken belli ücret ödenmektedir. Bu ücret binadaki tüm hak sahiplerinden alınmaktadır.

 2. Ebru Güler Reply

  İskan belgesi artık gerekli bir belge. İskan olmayan daireye elektrik-su bağlatma kısımlarında çok sorun yaşıyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 − 14 =

Güvenlik Sorusu

9 x 7?