Yazlık Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yazlık ev almak bilhassa büyük şehirlerde yaşayanların hayali. Doğa ile iç içe bir yaşam sürüp dinlenmek isteyen, özellikle yaz dönemi tatillerinde kaçıp birkaç ay şehrin gürültüsünden kurtulup güneşin ışığı ile yeni bir enerji ile dolmak isteyenler, aileleri ile birlikte yazlık ev alabilecekleri yerleri araştırmaktadırlar. Bu arayışta olanlar için Yazlık ev alırken dikkat edilmesi gerekenler başlığı altında bazı önemli noktalara dikkat çekmek istiyoruz. Öncelikle yaşadığınız şehre uzaklık, ekonomik gücünüz ve ne tarz bir yer istediğiniz en belirleyici etmenler.

birevim-reklam

Yazlık Ev Almadan Önce

Yazlık ev satın almak isteyenler öncelikle bir plan dahilinde hareket etmeli. Bir ev satın almak kiralamaktan farklıdır. Kiralık bir ev yanlış bir seçim dahi yapılmış olsa en fazla bir senelik kontrat sonucu çıkılabilecek bir evdir fakat kendi eviniz olunca ömürlük oturacağınız bir yer olmalı. Bu nedenle önceden pek çok şeyi analiz edip ona göre satın almak daha doğru bir uygulamadır. Yazlık bir yerde ev satın almadan önce bir plan yapmalı ve yapacağınız plan içerisine öncelikle masraflarınızı yazmalısınız. Evde tadilat gerekli ise tadilat masraflarını da dahil etmelisiniz. Yazlık ev alırken dikkat edilmesi gerekenler sorusuna doğal olarak en önemli cevap maddi güçtür.

Bölge Seçimi

Yazlık ev aramak için belirleyici en önemli unsur ekonomik gücünüzün nerede ve ne büyüklükte bir eve izin vereceğidir. İnsanlardan ve kasaba ya da şehirden çok uzak ve tenha bölgeler ulaşım başta olmak üzere, acil ihtiyaçlar, örneğin hastane gibi bir ihtiyaç halinde zor durumda kalabilmenize neden olur. Yazlık ev alırken dikkat edilmesi gerekenler hususunda düşünülünce herkes nasıl bir doğa ortamından hoşlandığını az çok bilir. Kimisi kır ve köy yaşantısından hoşlanırken, bazıları ormana yakın olmak ister. Bazıları için ise yazlık ev denildiğinde deniz vaz geçilmez bir unsurdur. Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde bu istek gayet tabiidir. Bazı bölgelerin fiyatları daha ucuzdur. Önceden bölgeye bir keşif gezisi yapılıp insanları tanıyabilir, ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir bölge olup olmadığı konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

Yatırım İçin mi, Yaşamak İçin mi?

Ailecek veya yalnız başınıza yaz tatilinizi geçireceğiniz evinizi bölge ve muhit konusuna dikkat ederek özenle seçtiniz. Alacağınız evin eski veya yeni olması, seçtiğiniz bölge, denize yakınlığı vs gibi pek çok etmen zamanla evinizin değerlenmesine neden olacaktır. Yazlık ev alırken dikkat edilmesi gerekenler sorusu için bir konuya daha dikkat çekmek istiyoruz. Ömürlük oturma planları yaptığınız yazlık evinizi ileride değişecek görüşleriniz ile beraber başka bir yerde arayışa düşebileceğinizi unutmadan yatırım olarak da değerlendirebileceğinizi düşünmelisiniz.

birevim-sabit-reklam
Önceki

Tapu Harcı 2020’de Ne Kadar Olacak?

Sonraki

3. Havalimanı Konut Projeleri ve Fiyatları

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir