xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

Yunanistan’dan Nasıl Ev Alınır?

Yunanistan’da konut satın almak isteyen kişileri yakından ilgilendiren birtakım hususlar bulunmaktadır. Nitekim ilgili kanun ve koşullar dahilinde Avrupa Birliği’ne bağlı olan ülkelerin vatandaşlar, bu birlik kapsamında mal ve mülk sahibi olma konusunda kendilerine tanınan serbestlikten yararlanabilmektedir. Dolayısıyla bir Belçika vatandaşı, Bulgaristan’da istediği gibi arsa, bina, ev satın alma konusunda belirli kısıtlamalar dışında zorluk yaşamamaktadır. Bunun yanında Avrupa Birliği’ne üye olmayan ülkelerin vatandaşları da birtakım kısıtlamaların haricinde serbestçe mal ve mülk satın alma hakkına sahiptir.

birevim peşinatsız ev

Yunanistan örneğinden ilerlemek gerekirse Yunanistan’da konut satın alabilmek için birtakım koşulların yerine getirilmesi önem teşkil etmektedir. Bu bağlamda potansiyel alıcı yani Yunanistan’da konut sahibi olmak isteyen kişi öncelikle Yunan banka kurumlarında kendi adına bir banka hesabı açmalıdır. Bununla birlikte Yunanistan’ın yetkili kurumlarının belirlediği vergi mevzuatına uymak ya da başka bir taraftan Yunancadan yapılan dökümleri ithal etmek için satın alma konusunda gerekli tüm fonları transfer etmek durumunda kalmaktadır. Söz konusu konut satın alımında gerekli görülen uluslararası fonlar; mülk fiyatı, noterde yapılan işlem ücretleri, kayıt ücretleri ve diğer harcama ile masraflardır.

Bunun yanında Yunanistan’dan ev satın almak isteyen kişilerin veya yatırımcıların oldukça dikkat etmesi ve de üzerinde durması gereken bir konu daha bulunmaktadır. Yunanistan’ın ilgili kurumlarından çıkarılarak uygulamaya konan yönetmeliğe göre, Yunanistan toprakları üzerinde askeri üs bölgelerinin civarlarında mülk edinmek özel izne tabi tutulan bir işlem olarak dikkat çekmektedir. Bununla birlikte askeri üs bölgelerinin yakınında olan konutlar dışında, özel izin vasıtasıyla Yunanistan’da konut alınabilecek diğer hususlar da ulusal sınır bölgeleri ve bazı adalarda sahip olunmak istenen evleri kapsamaktadır. Dolayısıyla Yerel Konsey’den özel izin alınmadan söz konusu bölgelerde ve adalarda ev satın almak mümkün olmamaktadır. Öte yandan Yerel Konsey’in vermiş olduğu izin de Avrupa Birliği ülkeleri dışındaki ülkelerin vatandaşlarına verilmemektedir.

Yunanistan’da Oturma İzni Nasıl Alınır?

Yunanistan’da bir konut sahibi olmak ve burada yaşamak isteyen vatandaşların öncelikle iki ülke arasındaki hukuki prosedürlere hakim olan uzman derecede bir emlak avukatı tutması gerekmektedir. Zira vekalet verilen uzman emlak avukatı, durum tespiti yaptıktan sonra söz konusu konut satın almada karşılaşabileceğiniz sorunların üstesinden gelmede çıkarlarınızın korunmasını sağlayacaktır. Bununla birlikte satın alınmak istenen mülkün seçiminden sonra satıcıya teklifte bulunulmasıyla işlemler başlatılabilmektedir. Eğer mülk sahibi, yapılan teklifi kabul ederse avukat aracılığıyla satın alma işlemleri çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

Bunun yanında avukatın hazırlamış olduğu satın alma sözleşmesini her iki tarafında da imzalaması gerekmektedir. Mülkün rezervi için de %10 gibi bir depozito bedeli ödemesi yapılmalıdır. Bu aşamanın ardından vekalet verilen emlak avukatı, inşaatın hükümet planlama yönetmeliklerine uygun olup olmadığını, verilerinin ödenip ödenmediğini kontrol ettikten sonra işlemleri başlatabilmektedir.

Bu bağlamda da sözleşme belgesinin hazırlanması, satın alma işlemlerinin yasal prosedürlere uygun olmasının denetlenmesi, söz konusu işlemlerin sonuçlandırılmasının takibi gibi işlemler için de bir noter tutmak gerekmektedir. Bu noktada her iki taraf da sözleşmeyi noter huzurunda imzalamakla mükelleftir. Noterin işlemleri onaylaması için geçerli bir pasaport, vergi sicil numarası ve satın alma için özel izin gereklidir.

birevim
Paylaş

9 Comments

 1. Emre Yüksel Reply

  Maalesef ülkemizde Yunanistan tarafından konut alımı konusunda çok net bilgi yoktu, bu konuda aydınlatıcı olduğunuz için çok teşekkürler.

 2. Recep Aksoy Reply

  Yunanistandan ev almak için vatandaşlık almamız gerekiyor mu veya evi yatırım gibi görüp vatandaşlık veriyorlar mı?

  1. admin Reply

   Merhaba Cemre Hanım,
   Eğer Yunanistan’da 250 bin Euro ve üstü gayrimenkul satın aldıysanız o zaman devlet mülk sahibine beş yıllık oturum izni veriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × three =

Güvenlik Sorusu

3 x 2?