Nasıl Peşinatsız Ev Alabilirim?

Nasıl peşinatsız ev alabilirim sorusu yeni ev almak isteyenler için bir hayli önemli. Ön ödeme yapmadan yatırım ya da başka amaçlarla çok sayıda kişi ev sahibi oluyor. Özellikle ileride değerlenmesi beklenen kalabalık ve işlek semtlerde şimdiden yatırım yapanların sayısı bir hayli fazla. Bunun için uygun krediyi bulmak gerekiyor.

Yatırım Amaçlı Ev Kredisi

Peşinatsız ev kampanyaları ile birçok kişi yatırım amaçlı olarak ev kredisi alabiliyor. Herhangi bir ön ödeme olmadan gerçekleşen geri ödemelerde ev sahipleri satın aldıkları evi kiraya vererek, alternatif gelir bulabiliyorlar. Örneğin eşyalı olarak kiraya verilen ev, bir yandan borcunu karşılarken diğer yandan da ikinci ya da üçüncü kez taşınmaz mülk sahibi olunabiliyor. Üstelik konum özellikleri de iyiyse uzun vadede şu anki değerinin çok daha fazlası olacak şekilde geri dönüş gerçekleşebiliyor. Tabi bu değerlendirmede banka faiz oranı durumunu ve o dönemdeki ekonomik koşulları da dikkate almak gerekli.

En Çok Kaç Ay Ödeme Olabilir?

Peşinatsız ev kredileri bankaya göre değişmekle beraber geri ödeme vadesi 180 aya kadar olabiliyor. Ama yine de maksimum vadeyi bankayla görüşmekte yarar var. Ayrıca bu kadar uzatmamak da gerekiyor. Çünkü ödeme yapılacak olan miktarın iki katını geçen bir geri ödeme miktarı kendinizi kötü hissettirebilir. Örneğin 150 bin TL kredi alıyorsanız bunun geri ödemesini ortalama 350 bin civarı yapmak pek de karlı bir durum gibi görünmüyor. Aylık ödeme miktarının olabildiğince yüksek tutularak ödeme süresinin azaltılması önerilir.

Devlet Bankaları Faizi Nasıl?

Peşinatsız ev almak istiyorum diyenler için hesaplama ve faiz oranları konusu kritik öneme sahip. Faiz oranları zaten hesaplamanın kilit noktası da denebilir, çünkü aylık ödemeyi ve toplam geri ödemeyi de etkiliyor. Bu noktada genel olarak devlet bankalarında, özel olanlara göre nispeten düşük rakamlar görülse de bu durum standart- sabit bir durum değil. Yani bazen dönemler özel bankalarla benzer rakamlar görülebiliyor. Yani değerlendirme yaparken faiz oranları, toplam geri ödeme, masraflarla birlikte genel değerlendirme yapmak gerekli. Ayrıca bankaların kampanya ve ekstra size sunduğu avantajlardan da yararlanılabilir.

Önceki

Peşinatsız Ev Nasıl Alınır?

Sonraki

Peşinatsız Ev Kredisi Çekmenin Yolları

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir