Engelliye Ev Müjdesi! Engelli Kampanyaları

Engelli vatandaşlarımıza yönelik konut kampanyaları, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi içinde bulunduğumuz 2019 yılı itibarıyla da oldukça rağbet görüyor. Ülkemizde sosyal devlet anlayışı kapsamında ihtiyaç sahiplerine birçok farklı alanda finansal destek ve indirim kampanyaları düzenlenirken bu kampanyalar arasında engelli ve özürlü vatandaşlarımıza yönelik de kampanyalar olması dikkat çekiyor. Nitekim engelliye ev müjdesi ve engelli kampanyaları başlıkları altında, son dönemde sık sık haberler ve gelişmeler duyar olduk.

birevim

Ancak bunlar hakkında detaylı bilgilere ulaşmak isteyen engelli vatandaşlarımız veya bu vatandaşlarımızın yakınları, internet üzerinden yaptıkları araştırmalarda ne yazık ki yeteri kadar bilgilendirici kaynaklara ulaşmakta zorluk çekmekteler. Bu sebeple kaleme aldığımız bu yazımızda, engelli vatandaşlarımıza yönelik hangi konut sahibi olma kampanyaları gündemde ve söz konusu kampanyalara katılım şartları nasıl belirleniyor gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Birevim İle Ev Almak Çok Kolay

Peşinatsız ve Faizsiz Kampanyalar Arttı

Öncelikle engellilere yönelik kampanyalar, devletin resmi kurumları bünyesinde ve özel kuruluşlar kapsamında olacak şekilde farklılık gösterebiliyor. Eski dönemlerde konut sahibi olmak isteyen kişiler, bankaların eline bakıyordu. Nitekim bankaların da vatandaşların kullanımına sundukları krediler, yüksek faiz oranları sebebiyle insanların geleceklerini uzun yıllar ipotek altına almalarına sebep olmaktaydı. Bu zorlayıcı dönem içinde konut sahibi olabilmeyi başaran vatandaşlar, evlerinin keyiflerini diledikleri gibi çıkaramadan hemen yüksek faizleri ödemenin yükü altında ezilirlerdi. Ancak günümüzde gayrimenkul alanında yapılan resmi ve özel kuruluşların kampanyaları sayesinde peşinatsız ve faizsiz yöntemlerin artmasıyla pek çok vatandaş daha kolay yollardan konut sahibi olabilmektedir. Bunlar arasında engelli raporuyla ev almak 2019 yılında da hakkında en çok araştırma yapılan konulardan biri olarak öne çıkmaktadır.

TOKİ Engelli Vatandaşlara Özel Konut Kampanyası

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı yurt genelinde yaptığı projelerde engelli vatandaşlara da özel bir ayrıcalık tanımaktan geri kalmıyor. Zira TOKİ tüm yurtta yapmış olduğu konut projelerinde engelli olan vatandaşlara % 5 seviyelerine kadar ek kontenjan imkanı tanımaya devam ediyor.

TOKİ projeleriyle ev sahibi olmak isteyen vatandaşlarımızın sayısı her geçen gün artıyor. Zira günümüzde bankaların konut kredilerinde sunduğu yüksek faizli seçenekler pek çok vatandaşımızın bu noktada hayallerini baltalamaya yetip de artıyor. Nitekim bu yüksek faizler altında ödeme zorluğu çekecek olan vatandaşlar kendilerine alternatif yöntemler aramayı sürdürüyor. Bu noktada TOKİ yurt genelinde yapmış olduğu tüm projelerde şehit ailelerine, malullerle, dul ve yetimlere, gazilere ve en az %40 seviyesinde olmak kaydıyla özürlü vatandaşlara yönelik ayrıcalıklar tanıyor. TOKİ kendi kapsamı içinde toplam daire sayısının %5’i oranında bir kontenjanı sadece engelliye ev yardımı olarak vatandaşlara ayırıyor.

TOKİ Engelli Kontenjanına Başvurmak İçin Neler Yapılmalı?

TOKİ engelli kontenjanı olarak belirlenen, projelerdeki toplam daire sayısının %5’lik dilimine girmek isteyen vatandaşların yapması gereken birtakım işlemler mevcuttur. Bunlar;

 • Hane halkının toplam gelirinin aylık en fazla 2.600 TL net gelir olduğunu ispatlayan gelir belgesi ve maaş bordroları
 • Özürlü veya engelli olan vatandaşlarımız, Özürlüler İdaresi kurumu tarafından kendilerine verilen kimlik kartının fotokopisi ve tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış heyet sağlık raporunu TOKİ başvurularında ibraz etmek durumundadır.

Engelli veya Özürlü Oranının En Az %40 Olmasına Dikkat Edilmeli

Engelli veya özürlü vatandaşlarımız TOKİ tarafından kendilerine tanınan bu ayrıcalıktan yararlanmak için alacakları sağlık heyet raporunun akabinde en az %40 oranında engelli veya özürlü olduklarını ispat etmekle yükümlü olmaktalar. Nitekim aksi halde başvurular değerlendirilmeye alınmamaktadır. Engellilere ev müjdesi ve engelli kampanyaları hakkında daha detaylı bilgilere kurumun resmi internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

birevim-sabit-reklam
Önceki

Vakıfbank Çalışma Saatleri 2021

Sonraki

Yapı Kredi Çalışma Saatleri 2021

26 Yorum

 • Bilgilendirme için çok teşekkür ederim.

 • Ben %40 oranında engelliyim ve ssk dan emekliyim ayrıca aktif olarak çalısmaktayım faize bulaşmadan nasıl ve nerden konut kredisi alabilirim

  • Merhaba Mustafa Bey,
   Toki’nin engelliler için yaptığı kampanyadan yararlanarak ev sahibi olabilirsiniz. Toki’ye başvurunuz.

   • Merhaba engelli toki başvuruları için nereye başvuru yapmamız gerekiyor

    • Benimde oğlumun yüzde 80 raporu var ama maaş almıyoruz çünkü eşimden emekli oldum ve oğlumda onun maaşını alıyor 2sini alamıyor birini alıyor ne reye başvuru yapmamlazim

 • Guzel bir sistem

 • %65 engelliyim nasıl toki den ev alabilirim

  • Merhaba Hakan Bey,
   Toki engelliler için faizsiz kredi imkanı sunuyor. Raporunuzla birlikte başvuru yapmanız yeterlidir.

 • Engelli bir dedem var, onun üzerine ev alımında ben evin ücretini ödesem ev benim olur mu?

 • Raporda engelli oranının % kaç olması gerekiyor?

  • Merhaba Yılmaz Bey,
   En az %40 oranında rapor olması gerekir.

  • Merhaba ben yüzde 70 ağır engelli bir vatandaş olarak.
   Kızım torunlarım ile beraber yaşamaktayım.
   Güngören tozkoparan mah 800 konutlar A41 blok daire 4 te ikamet etmekteyim.
   Bulunduğumuz bölgeye kentsel dönüşüm kararı çıktı.
   3 yıldır kirada oturuyorum.
   22.Ocak.2021 günü tahliye süremiz doluyor.
   Zor durumdayız.
   Pandemi de. Ekonomik sıkıntı içinde ev bulmak çok zor.
   Kalıcı bir çözüm yolu arıyorum.
   Toki den biz engelli bir vatandaş olarak ev talep edebilirmiyiz.
   Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim hoşçakalın

 • Nereye nasıl başvuru yapabiliyoruz bunun için?

  • Merhaba Osman Bey,
   Toki engellilerin faizsiz ev sahibi olabilmeleri için oluşturduğu kampanyadan yararlanmak için Toki’ye başvuru yapınız.

 • Nasıl başvuruyoruz kardeşim engelli ve ailem ev almak istiyor?

  • Merhaba Sezen Hanım,
   Engellilere sunulan ev fırsatından yararlanmak için engelli kişinin koşullara uygun olması gerekir. Örneğin çalışıyor olması ve en az %40 oranında engeli olduğuna dair raporu olmalıdır.

 • Rapor ve diğer belgelerimizle nereye başvurmamız gerekiyor acaba?

  • Merhaba Murat Bey,
   Başvurunuzu Toki’ye yapabilirsiniz. Ayrıca Engelli vatandaşlarımıza dönem dönem kampanya yapan Birevim firmasını da önerebilirim.

 • Merhabalar,annem %78 ağır engelli kendisi emekli ve bende ona baktığım için bakım aylığı alıyorum,bizle beraber anneannem ve abim var üstümüze şuan kayıtlı babadan kalma miras 1 daire var,biz başvuru yapabiliyor muyuz

  • Merhaba Mustafa Bey,
   Kampanya Toki tarafından düzenlenmekte ve Toki’ye başvuru yapabilmek için ev sahibi olamamak gerekiyor.

 • Engelli vatandaşlarımız için güzel bir seçenek olmuş, daha çok kampanya bekleriz onlar için

 • Engelli vatandaşlarımız için güzel bir fırsat, keşke gazilerimiz içinde bir şeyler yapılsa

 • Mrb bulundugumuz ilcede toki yok normal sirketler yapiyor kendi olduguuz ilceden almak isiyorum normal sirkettn alamazmiyiz

  • Merhaba Mustafa Bey,
   Şartlar incelenip sizin için en uygun olanı seçmelisiniz.

Yorum yap