Engelliye Ev Müjdesi! Engelli Kampanyaları

Engelli vatandaşlarımıza yönelik konut kampanyaları, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi içinde bulunduğumuz 2019 yılı itibarıyla da oldukça rağbet görüyor. Ülkemizde sosyal devlet anlayışı kapsamında ihtiyaç sahiplerine birçok farklı alanda finansal destek ve indirim kampanyaları düzenlenirken bu kampanyalar arasında engelli ve özürlü vatandaşlarımıza yönelik de kampanyalar olması dikkat çekiyor. Nitekim engelliye ev müjdesi ve engelli kampanyaları başlıkları altında, son dönemde sık sık haberler ve gelişmeler duyar olduk. Ancak bunlar hakkında detaylı bilgilere ulaşmak isteyen engelli vatandaşlarımız veya bu vatandaşlarımızın yakınları, internet üzerinden yaptıkları araştırmalarda ne yazık ki yeteri kadar bilgilendirici kaynaklara ulaşmakta zorluk çekmekteler. Bu sebeple kaleme aldığımız bu yazımızda, engelli vatandaşlarımıza yönelik hangi konut sahibi olma kampanyaları gündemde ve söz konusu kampanyalara katılım şartları nasıl belirleniyor gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Peşinatsız ve Faizsiz Kampanyalar Arttı

Öncelikle engellilere yönelik kampanyalar, devletin resmi kurumları bünyesinde ve özel kuruluşlar kapsamında olacak şekilde farklılık gösterebiliyor. Eski dönemlerde konut sahibi olmak isteyen kişiler, bankaların eline bakıyordu. Nitekim bankaların da vatandaşların kullanımına sundukları krediler, yüksek faiz oranları sebebiyle insanların geleceklerini uzun yıllar ipotek altına almalarına sebep olmaktaydı. Bu zorlayıcı dönem içinde konut sahibi olabilmeyi başaran vatandaşlar, evlerinin keyiflerini diledikleri gibi çıkaramadan hemen yüksek faizleri ödemenin yükü altında ezilirlerdi. Ancak günümüzde gayrimenkul alanında yapılan resmi ve özel kuruluşların kampanyaları sayesinde peşinatsız ve faizsiz yöntemlerin artmasıyla pek çok vatandaş daha kolay yollardan konut sahibi olabilmektedir. Bunlar arasında engelli raporuyla ev almak 2019 yılında da hakkında en çok araştırma yapılan konulardan biri olarak öne çıkmaktadır.

TOKİ Engelli Vatandaşlara Özel Konut Kampanyası

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı yurt genelinde yaptığı projelerde engelli vatandaşlara da özel bir ayrıcalık tanımaktan geri kalmıyor. Zira TOKİ tüm yurtta yapmış olduğu konut projelerinde engelli olan vatandaşlara % 5 seviyelerine kadar ek kontenjan imkanı tanımaya devam ediyor.

TOKİ projeleriyle ev sahibi olmak isteyen vatandaşlarımızın sayısı her geçen gün artıyor. Zira günümüzde bankaların konut kredilerinde sunduğu yüksek faizli seçenekler pek çok vatandaşımızın bu noktada hayallerini baltalamaya yetip de artıyor. Nitekim bu yüksek faizler altında ödeme zorluğu çekecek olan vatandaşlar kendilerine alternatif yöntemler aramayı sürdürüyor. Bu noktada TOKİ yurt genelinde yapmış olduğu tüm projelerde şehit ailelerine, malullerle, dul ve yetimlere, gazilere ve en az %40 seviyesinde olmak kaydıyla özürlü vatandaşlara yönelik ayrıcalıklar tanıyor. TOKİ kendi kapsamı içinde toplam daire sayısının %5’i oranında bir kontenjanı sadece engelliye ev yardımı olarak vatandaşlara ayırıyor.

TOKİ Engelli Kontenjanına Başvurmak İçin Neler Yapılmalı?

TOKİ engelli kontenjanı olarak belirlenen, projelerdeki toplam daire sayısının %5’lik dilimine girmek isteyen vatandaşların yapması gereken birtakım işlemler mevcuttur. Bunlar;

  • Hane halkının toplam gelirinin aylık en fazla 2.600 TL net gelir olduğunu ispatlayan gelir belgesi ve maaş bordroları
  • Özürlü veya engelli olan vatandaşlarımız, Özürlüler İdaresi kurumu tarafından kendilerine verilen kimlik kartının fotokopisi ve tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış heyet sağlık raporunu TOKİ başvurularında ibraz etmek durumundadır.

Engelli veya Özürlü Oranının En Az %40 Olmasına Dikkat Edilmeli

Engelli veya özürlü vatandaşlarımız TOKİ tarafından kendilerine tanınan bu ayrıcalıktan yararlanmak için alacakları sağlık heyet raporunun akabinde en az %40 oranında engelli veya özürlü olduklarını ispat etmekle yükümlü olmaktalar. Nitekim aksi halde başvurular değerlendirilmeye alınmamaktadır. Engellilere ev müjdesi ve engelli kampanyaları hakkında daha detaylı bilgilere kurumun resmi internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Önceki

Dünyanın En Saçma Binası Nerede ve Ne Zaman Yapıldı?

Sonraki

Ev Almanın Kolay Yolu Nedir? Nasıl Kolay Ev Alınır?

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir