xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

Dask Sorgulama ve Dask Poliçe Numarası Nereden Öğrenilir?

Zorunlu deprem sigortası poliçe sorgulama işlemleri, pek çok kişinin internet üzerinden hakkında araştırma yaptığı konular arasında yer alıyor. Son yıllarda ülkemizde teknolojinin de gelişmesine bağlı olarak artan internet kullanımı, kurumların da hizmetlerini bu alana kaydırmasına neden oluyor. Zira her geçen gün yeni bir resmi veya özel kurumsal hizmet, internet dünyasına taşınarak kullanıcılara büyük kolaylık sağlıyor. Bu işlemlerden biri de şüphesiz son dönemde en çok araştırılan konulardan biri olan zorunlu deprem sigortasıyla ilgilidir.

birevim peşinatsız ev

Dask sorgulama ve Dask poliçe numarası nereden öğrenilir sorularının yanıtları geniş kitleler tarafından merak ediliyor.

Bu yazımızda zorunlu deprem sigortası ile ilgili olarak en çok merak edilen soruların cevaplarını ve bu konuyla ilgili bilinmesi gerekenleri bulabilirsiniz.

Bu noktada Dask poliçe sorgulama işlemlerinden önce zorunlu deprem sigortasının nasıl bir sigorta olduğuna değinmek gerekmektedir. Bu sebeple öncelikle Dask hakkında bilinmesi gerekenlere değindikten sonra dask poliçe sorgulama işlemlerine geçiş yapmak daha yerinde olacaktır.

İçindekiler

Dask Nedir?

Doğal Afet Sigortaları adı altında başlatılan bir sigorta sistemi olan Dask, ülkemizde özellikle 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi ile gündeme gelmiştir. Bu tarihten sonra yapılan düzenlemeler doğrultusunda yürürlüğe geçirilen Dask, zorunlu deprem sigortasının genel bilinen adıdır.

Doğal Afet Sigortaları Kurumu, Dask’ın açılımıdır. Kâr amacı gütmeyen bir kurum olan Dask, işlerini sigorta sisteminin temel prensiplerine göre düzenleyen ve bunlara uygun olarak yöneten bir kurumdur. Nitekim Dask yönetimi 7 kişilik bir heyet tarafından oluşmaktadır ve bu kurum Hazine Müsteşarlığı’nın denetleme alanı içindedir.

Dask’ın Amacı Nedir?

Deprem ve deprem sonrası konutunuzu sigorta altına alan Dask, binanızın bir kısmı ya da tamamının zarar görmesi halinde devreye girerek oluşan zararı karşılamaktadır. Dask’ın amaçlarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Ülkemizdeki bütün binaları olası depremlere karşı teminat altına almak
  • Deprem sonrasında oluşan mali hasarların sigorta katılımcıları tarafından paylaşılarak daha düşük seviyelere düşmesini sağlamak
  • Devletin deprem sebebiyle karşılaştığı hazinesinden çıkan giderleri azaltmak ve gelecekte vatandaşların karşılaşabileceği zararlar için kaynak oluşturmak
  • Ülkemizde vatandaşların daha kaliteli ve sağlam binalarda yaşamasını sağlamak
  • Toplumun genel anlamda sigorta bilincine sahip olmasını sağlamak

Görüldüğü üzere bu amaçlar doğrultusunda özellikle yaşanan büyük çaptaki depremlerin ardından zorunlu deprem sigortası tüm konut veya bina sahibi vatandaşların uyması gereken bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Dask Poliçe Sorgulama

Dask poliçe sorgulama telefon ile arayarak öğrenilebileceği gibi internet üzerinden de yapılabilmektedir. Ülkemizde e-Devlet Kapısı sisteminin giderek kullanımının artmasının akabinde pek çok kurum bu platform üzerinden elektronik hizmetlerini vatandaşlara sunamaya devam etmektedir. Söz konusu hizmetler arasında deprem sigortası sorgulama işlemleri de yer almaktadır. Bu noktada Dask poliçe sorgulama yapmak isteyen vatandaşlar T.C. kimlik numaraları ve e-Devlet şifreleri ile sisteme giriş yapmaları gerekmektedir.

E-Devlet Dask Poliçe Sorgulama

Vatandaşlar kendi T.C kimlik numarası ve kendi adına kayıtlı e-Devlet şifresi ile sisteme girdikten sonra ana sayfa üzerinde yer alan e-Hizmetler menüsü altından Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) başlığını seçmeleri gerekmektedir. Bu başlığı seçtikten sonra kurumun internet üzerinden vatandaşlara sağladığı hizmetler arasında yer alan poliçe sorgulama adresiyle zorunlu deprem sigortanızı sorgulayabilirsiniz. Böylelikle Dask sorgulama ve Dask poliçe numarası nereden öğrenilir sorunun yanıtını vermiş olduk. Vatandaşlar sisteme girerek;

  • Poliçe numarası
  • Poliçe başlangıç ve bitiş tarihleri
  • Ada, pafta ve parsel bilgileri
  • Sigorta şirketi gibi detaylı bilgilere ulaşabilirler.
birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

8 + fourteen =

Güvenlik Sorusu

9 x 4?