xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

Kredi Başvurusu İptal Etme İşlemi Nasıl Yapılır?

Kredi başvurusu iptal etme konusunda izlenecek belli adımlar bulunmaktadır. İhtiyaçlarını karşılamak için ya da sadece finansal destek sağlamak için krediler kullanılmaktadır. Başvuru ardından kredi kullanma isteğinden vazgeçen pek çok kişi bulunmaktadır.  Bir kere başvuru yapıldı diye bu işten geri dönüşü yok fikrine kapılan pek çok kişi bu konuda boş yere panik olmaktadır.  Kredi başvurusu ve iptali konusunda pek çok yol bulunmaktadır.

birevim peşinatsız ev

SMS, İnternet, ATM Kredi Başvuru İptali Nasıl Yapılır?

Krediye başvurmak için günümüzde çok farklı yöntemler bulunmaktadır. SMS ile dahi kredi kullanmanın mümkün olduğu günümüzde kredi başvurusu iptal etme konusu da bir hayli önem kazanmaktadır. Basit şekilde yapılan kredi başvurularından sonra kredi kullanmaktan vazgeçenlerin sayısı da bir hayli fazladır.  ATM ya da internet veya SMS aracılığı ile kredi başvurusu yapanlar arasında bulunuyorsanız işiniz diğer başvuru yollarını deneyenlerden daha kolaydır. Çünkü bu yollar ile kredi kullananların kredi başvurusunu iptal etmeleri daha basit şekilde gerçekleşmektedir.

Bu yöntemler ile başvuru yapıldığında bir form doldurulmaktadır. Bu form içinde başvuru yapan kişinin gelir durumu yer almaktadır. Kredi notu gibi bilgiler ve daha pek çok bilgi yer almaktadır. Bu form doldurulduktan sonra yapılan incelemeler doğrultusunda krediniz uygun görülürse verilir. Yapılan incelemeler sonrasında uygun görülmediği haller de vardır ki bu haller sonrasında kredi verilmemektedir.  Her bankada kendine göre kredi verme politikası vardır. Fakat genel olarak bankaların da değerlendirdiği durumlar bulunmaktadır.

İçindekiler

Kredi Notunun Önemi

Bankalar kredi kullanmak isteyenleri öncelikle incelemektedir. Yapılan incelemelerde en fazla dikkat edilen konuların başında kredi notu bulunmaktadır. 900 kredi notu tüm bankalar için kredi verilemez anlamına gelmektedir. Kredi başvurusu iptal etme konusunda bu durum göz önde tutulmalıdır. Bankalar tarafından genel ideal kredi notu 1200 üstü olmaktadır. Bu not üzerinden bankalar daha rahat biçimde kredi kullanımı sağlamaktadır.

Kredi kullanmak isteyenler için birkaç aşamada gerçekleşen işlemler bulunmaktadır. Ön onay alındıktan sonra kredinin kesin olarak alınıp alınamayacağı ancak bankadan öğrenilmektedir.  Bankadan yapılan işlemler sonrasında kredi kullanımı iççin sizden bir takım belgeler istenecektir. Gerekli belgenin istenmesi halinde tüm belgeler tamamlanmak zorundadır.  Bu belgeler teslim edilmediği takdirde krediniz otomatik olarak iptal edilecektir. Bazı bankalar istisna biçimde belge istemeden sadece online olarak dahi kredi kullandırmaktadır.  Direkt olarak hesabınıza yapılan bu ödeme için de onay vermeniz gerekmektedir.

10 ya da 14 gün içerisinde onay verilmezse de krediniz geçerliliğini yitirecektir.  Sürecin sağlıklı bir şekilde son bulmasını isteyenlerdenseniz bu süreçte banka ile görüşmeniz gerekmektedir. Banka ile yapılan görüşme sonrasında ancak tam anlamıyla emin olunmaktadır. Bankadan ya da telefon ile kredi iptali isteme garantili şekilde işlemi sonlandırma anlamına gelmektedir.

Şubeden Kredi Başvuru İptali Nasıl Yapılır?

Kredi başvurusu iptal etme şubeden de yapılmaktadır. Şubeden yapılan işlemlerde kredinizin onaylanmaması gerekmektedir. Kredi kullanmak için yapılan başvuru sonrasında kredi onayı gerçekleşmeden işleme geçmeniz gerekmektedir. Bu işlem için bankalarda başvuru iptal dilekçesi bulunmaktadır. İptal için yapılan başvuru da onaylanması halinde iptal tamamlanacaktır.

Sözleşme imzalandığında ve hatta paranız bankaya yatırıldığında da iptal etmeniz mümkündür. Yalnız bunun için bankaya yatan paraya dokunmamanız gerekmektedir. Bankaya başvuru yaptıktan sonra paranız bankaya yattığında 14 gün içinde paraya dokunmama şartıyla iptal işlemi yapılmaktadır. 14 gün içinde cayma hakkınız kanun ile korunmaktadır. Bu süre sözleşmenin yapıldığı tarihten başlamaktadır.  Sözleşmeden önceki kredi başvuru süreci ya da kredi onay süreci geçerli değildir.

Krediden cayma hakkını kullanmak isteyenler anaparayı ve anaparadan cayıldığı dönemden başlayarak anaparanın ödendiği tarihe kadar olan süreçte oluşan faizi de ödemelidir. 30 gün içinde bu geri ödeme gerçekleşmelidir.  Banka hesaplanan kredi faizi dışında hiçbir ödeme istememektedir. Sizden tahsil edilen paralar ise anaparanın geri ödenmesinden sonraki 7 iş günü içerisinde iade edilmektedir

Kredi İptalinde 14 Güne Dikkat

Kredi kullanmak isteyip başvuranlar kredi iptali için 14 günlük süreye dikkat etmelidir. Kredi başvurusu iptal etme sürecinde krediyi iptal etmem halinde krediyi kapatma yapılmalıdır. Yalnız kredi kapatma ya da iptal işlemleri konut kredisinde geçerli değildir. Konut kredisi haricindeki diğer krediler için geçerlidir.  Bu süre içinde bankaya paranın üzerinde işleyen faiz ve kredi için yapılan masraflar geri ödenmelidir. Fakat krediye ek olarak yapılacak işlemler de erken kapama cezası da göz önünde bulundurulmalıdır. İhtiyaç kredisi gibi kredilerde ödenen masraflar ya da sigorta işlemleri dikkate alınmalıdır ve bu süreçte kapama cezası yine göz önünde bulundurulmalıdır.

Kredi İptalinde Erken Kapama Cezası

Kredilerde bulunan erken kapama cezası sadece konut kredileri için geçerlidir. Erken kapama cezası ise kapama süresine göre ve vade sayısına göre farklılık göstermektedir. Vadesi 36 aydan az olanlar için yüzde 1oranında bir kapama cezası bulunmaktadır. Fakat vade sayısını uzun tutanlar yani vadesi 36 aydan daha uzun olanlar için ise erken kapama cezası yüzde 2 olarak belirlenmiştir.  Erken kapama cezası bankalara peşin olarak verilmektedir. Erken kapama cezası ödemek istemeyenler için yapılacak tek işlem krediyi zamanında ödeme olacaktır. Sadece konut kredilerinde geçerli olan krediyi erken kapatma cezası pek çok kişiyi döndürmektedir.

birevim
Paylaş

16 Comments

  1. admin Reply

   Merhaba Bekir Bey,
   Bankaya başvuru yapmanızın ardından sonra paranız bankaya yattığında 14 gün içinde paraya dokunmama şartıyla iptal işlemi yapılbilmektesiniz.

 1. Sevim Aksoy Reply

  Kredi iptalini kredi aldıktan belli bir gün sonrasına kadar yapabiliyorsunuz ama smsle iptal edildiğini bilmiyorum

 2. Şeyma Avcı Reply

  Artık bankacılık işlemlerini daha çok online şekle yönelttikleri için mobil uygulamadan da iptal edebilirsiniz.

 3. Yasin Güler Reply

  Bu süreçte krediyi kimse iptal etmez bence, bireylerin ev ekonomisi çok kötü ama güzel bilgilendirme olmuş 🙂

  1. admin Reply

   Merhaba Ayça Hanım,
   Kredi başvurusu iptal işlemi için bankalarda başvuru iptal dilekçesi bulunmaktadır. İptal için yapılan başvuru da onaylanması halinde iptal tamamlanacaktır.

 4. Nilgün Bulut Reply

  Kredi başvuruları bazı bankalarda ilk 10 gün iptal edilebiliyor diye biliyorum, müşteriler için iyi bir durum

  1. admin Reply

   Merhaba Ali Bey,
   Direkt olarak hesabınıza yapılan bu ödeme için de onay vermeniz gerekmektedir.10 ya da 14 gün içerisinde onay verilmezse de krediniz geçerliliğini yitirecektir.

 5. Meral Özkan Reply

  Şu sıralar kredi başvurum kabul görse direk alırım ama iptal etme seçeneklerinide bilmek güzel tabi 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nineteen + one =

Güvenlik Sorusu

4 x 6?