Başkasına Ait Tapu Bilgileri Sorgulama Nasıl Yapılır?

Satın almak ya da sorgulamak üzere incelemeye aldığınız taşınmaz hakkında daha detaylı bilgi almak istiyor olabilirsiniz. Bir taşınmazın kime ait olduğunu ve bilgilerin gerçekliğini sorgulamak adına karşınıza birçok farklı alternatif çıkıyor. Başkasına ait tapu bilgileri sorgulama nasıl yapılır? Sorusuna yanıt vermeden önce dilerseniz kendinize ait tapu bilgilerini sorgulama işlemine de yer verelim ve devamında ana konumuza dönelim.

birevim

Bu sorgulama işlemi için tapu dairelerini ve e-devlet uygulamasını kullanabilirsiniz. ‘’Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’’ butonunu kullanarak sizler de e-devlet üzerinden sorgulama yapabiliyor ve ulaşmak istediğiniz tüm detayları ücretsiz olarak görüntüleyebiliyorsunuz. Bununla birlikte kimlik belgeniz ile birlikte taşınmazın olduğu ve belediye bünyesinde hizmet veren tapu dairesine giderek de bilgi alabilirsiniz. Kendi tapunuz ile ilgili sorgulamaları bu şekilde yapabiliyorsunuz. Peki ya bir başkasına ait olan tapu için ne yapmamız gerekiyor?

Başkasına Ait Tapuyu Sorgulatabilir miyim?

Başkasına ait tapu sorgulama işlemi e-devlet üzerinden ne yazık ki yapılamıyor ve hak ihlali kapsamında değerlendirileceği için bunun büyük bir suç olduğunu da unutmamak gerekiyor. Tapu dairesi ya da e-devlet üzerinden bu tür bir sorgulama ne yazık ki mümkün değil ancak bir avukat aracılığı ile başkasına ait tapu sorgusu işlemini mümkün hale getirebiliyorsunuz.

Avukatlar, tapuda bilgi isteme hakkına sahiptir ve herhangi bir taşınmazı satın almadan, yani kendi bünyenize geçirmeden önce bu sorguyu da mutlaka yapmanız gerekiyor. Avukatınız ile birlikte tapu dairesine gittiğiniz takdirde ilgili bilgilere ulaşabiliyorsunuz ve bunun için avukata da bir miktar ödeme yapmanız gerekecektir.

Bu süre zarfında belli bir prosedür karşınıza çıkacaktır ancak endişe etmenize gerek yok çünkü formalitelerin tamamı avukatınız tarafından yerine getiriliyor ve tapu dairesini ziyaret ettiğinizde de gerekli bilgiler tarafınıza sunuluyor. Bu prosedür yerine getirilmediği takdirde bireysel olarak sorgulama yetkisine sahip değilsiniz ve bunun büyük bir suç olduğunu da bir kez daha hatırlatmak gerekiyor. Başkasına ait tapu bilgilerini nasıl sorgulayabilirim? Sorusuna detaylı bir şekilde yanıt verdiğimizi düşünüyoruz ve avukatlar da bu konuda sizlere yardımcı olacaktır.

birevim-sabit-reklam
Önceki

İslami Mortgage Nedir?

Sonraki

Avrupa Yakası Metro Durakları

17 Yorum

 • Güvenlik için başkasının tapu bilgilerinin sorgulanmaması çok iyi bir şey, yoksa bu konuda da dolandırıcıların odağı olurdu yaşlılarımız

  • Merhaba Yunus Bey,
   Bu özellik ev veya arsa almak isteyenler için çok işe yaramaktadır.

 • Başkalarına ait bilgileri görmememiz bence daha iyi, maalesef ülkemizde kötü niyetli insanlarda çok var

  • Merhaba Yakup Bey,
   Bu uygulama dolandırıcıların yapabileceği kötülükleri engelleyebilecek niteliktedir.

 • Bence de güvenlik açısında doğru bir uygulama olmuş 🙂

 • Başkasına ait tapu bilgilerinin sorgulanmaması aslında güzel olmuş, sorgulanabilseydi evrakta sahtecilik yapanlar için kötü bir yol olurdu.

 • Güvenlik anlamında çok iyi olmuş, insan akrabasına bile güvenemiyor bu dönemde

 • Biz bir ev almak için satıcıyla buluştuğumuzda tapuda sorgulatmıştık tanıdığımıza, ancak şimdi e-devletten gösterip güven kazanabilir satıcılar.

 • Başkasına ait tapu bilgilerini sorgulayamamak gerçekten güvenlik adına önemli bir şey

 • Başkasına ait tapu bilgilerini detaylı sorgulama için bir yeri var mı?

  • Merhaba Hasan Bey,
   Bireysel olarak başkasına ait tapu bilgilerinin sorgulanabileceği bir alan yoktur. Ancak resmi olarak talep ile bakılabilir.

 • Başkasına ait tapu bilgilerini tapu müdürlüğünden sorgulatabiliyor muyuz peki gerçekliğini?

  • Merhaba Sinem Hanım,
   Başkasına ait tapu bilgileri resmi olarak avukat başvurusu olmadıkça sorgulanmamaktadır.

 • Başkasına ait tapu bilgilerini resmi olarak sorgulayabiliyor muyuz?

 • Başkasına ait tapu sorgulamayı alacağımız zaman tapudan sorgulayabilir miyiz?

  • Merhaba Şaban Bey,
   Başkasına ait tapuyu avukat vesilesi dışında sorgulamamız mümkün değildir.

Yorum yap