xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

Taksitle Araba Nasıl Alınır?

Otomotiv sektör, hem alım satım hem de yedek parça ve servis anlamında Türkiye’nin en etkin sektörlerinden biridir. Her gün binlerce sıfır ve ikinci el araç alınıp satılmaktadır. Ancak otomotiv fiyatlarının ve ÖTV fiyatlarının yükselmesi ile peşin araba alımı oldukça zorlaşmıştır. Araba alımında da en fazla başvurulan yol banka kredisidir. Kredi faizlerinin de oldukça yükselmesi ile banka kredisi ile araba alımı da aracın fiyatından çok daha masraflı olmaktadır. Takas da araba alım satımında başvurulan bir başka metottur. Takas edilen arabaların fiyatları arasındaki fark ise yine nakit olarak ödenmektedir. Son yıllarda her sektörde olduğu gibi taksit ile ödeme de araç alım satımında yaygınlaşmaktadır. Bu şekilde bankaya kredi ödemeden taksit ile taksitlendirerek araba alabilirsiniz.

birevim peşinatsız ev

İçindekiler

Taksitle Araba Alma

Taksit ile ödeme, hemen her sektörde olduğu gibi otomotiv alım satımında da kullanılmaktadır ve yasalara uygun bir ticari yöntemdir. Taksit ile yapılan alışverişlerde iki tarafın da ticari hakları kanunlar tarafından korunmaktadır. Taksit ile araç satan galeri ve kişilerden araba almak istiyorsanız, satıcı ile belirlenen peşinatı ödeyerek kalan miktarı vadelendirebilirsiniz. Taksitle araba alım satımında belli bir peşinat oranı yoktur; alıcı ve satıcının belirlediği peşinat geçerli olur. Ancak peşinat düştükçe vade ve toplamda ödenecek miktar artar ve böylece banka kredisinden daha masraflı olabilir.

Taksitle Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Senet ve taksitle araba alıp satımı, yasalara uygun bir süreçtir. Ancak taksit ile alışveriş konusunda bir tecrübeniz yoksa bu konuda tecrübeli bir tanıdığınızın yanınızda olması önemlidir. Satın alacağınız arabaya karar verip, peşinat ve vadeler üzerinde anlaştıktan sonra noterden tasdikli ruhsat devrini üzerinize alırsınız. Arabayı satan galeri ya da kişi, direkt olarak arabayı satamamanız için ödeyeceğiniz borç miktarında satılamaz şeklinde bir haciz koyar. Taksit oluştururken de ödeyeceğiniz miktar ve vadede senet imzalayıp bir nüshasını da kendinize almanız gerekmektedir. Ödemesini yaptığınız vadesi gelen senedi satıcıdan alıp imha etmeniz gerekir. Ödeme yaptığınızı kanıtlamak adına banka üzerinden havale gibi yollarla para transferi yapmanız daha güvenli olacaktır.

Kaynak: https://www.arabahayalim.com/taksitle-araba-nasil-alinir/

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five − four =

Güvenlik Sorusu

8 x 8?