Peşinat Ödemeden Ev Sahibi Olmak Mümkün!

Ev almak isteyen kişileri en çok zorlayan konulardan birisi peşinat ödemeleridir. Ev alırken ödenen peşinatlar herhangi bir vazgeçme durumunda ne yazık ki geri alınamaz. Bu da alıcıları zarar sokan ve oldukça can sıkıcı bir konudur. Bu sebeple oluşabilecek herhangi bir olumsuz duruma karşı peşinat ödemesi ev almaktan vazgeçirici bir unsurdur. Bu durumun dışında yüksek rakamlarda talep edilen peşinat ödemeleri de bütçeyi oldukça zorlayıcı bir durum içerir. Orta gelir düzeyine sahip kişilerce çoğu zaman denkleştirilemeyen peşinat ödemeleri, ev sahibi olma hayallerini erteletir hatta ne yazık ki vazgeçirir.

Kira derdinden kurtulup ev sahibi olmak için peşinat ödemesi olmayan birçok proje bulunmaktadır. Bu projeler devlet destekli veya özel sektör projeleridir. İnşaat ve emlak sektörünü hareketli tutmak ve ekonomiyi canlı kılmak adına yürütülen bu projeler sayesinde birçok kişi hayallerindeki eve kavuşmakta ve peşinatsız kira öder gibi ev sahibi olmak fırsatını yakalamaktadır.

– Devlet destekli peşinatsız projeler: Devlet desteği ile yapılan TOKİ konutları peşinatsız ev sahibi olma konusunda listenin başında yer almaktadır. Hem yatırım amaçlı, hem de içinde oturma amaçlı olarak ülkemizde en çok talep gören konut çeşididir. Uygun fiyatları ve kolay ödeme koşulları sayesinde isteyen herkes kolaylıkla ev sahibi olabilmektedir. Peşinat ödemeden yapılan satış sözleşmesi ile her ay kira öder gibi ev sahibi olabilirsiniz. Toki konutları dışında bazı kooperatifler de peşinat ödemesi istemeksizin ev sahibi olmanızı sağlamaktadır. Kooperatif sözleşmesinde belirlenen eşit ödemelerle peşinat ödemeden ev sahibi olabilirsiniz.

– Özel sektörün peşinat ödemesiz projeleri: Özel inşaat firmaları devlet desteği ile yapılan konutlarda ki gibi toplu konutlar yapmaktadır. Ödeme şekilleri de gene aynı şekilde kira öder gibi eşit ve uzun vadeli taksitlere bölünmektedir. Ancak bazı firmalar bu ödeme şeklinde faiz oranı uygulayabilmektedir. Özel sektörden peşinatsız ev kampanyaları seçilirken faiz oranına dikkat edilmesi gerekir.

Bu konut projelerinin dışında banka kredileri de peşinat istemeksizin ev kredisi vermektedir. İyi bir kredi notuna sahip herkes kolaylıkla ve uygun faiz oranlarıyla ev kredisi kullanabilirler. Böylece peşinat ödemek zorunda kalmadan kolaylıkla ev sahibi olunabilir.

Önceki

Peşinatsız Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Sonraki

Peşinatsız Ev Alınabilir Mi?

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir