xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

TDFF Sistemi Nedir? Nasıl İşler?

Tasarrufa Dayalı Faizsiz sistemler yani TDFF, isminden de anlaşılacağı gibi faiz ödemeden yatırım yapabilmenizi sağlayan finansal bir sistemdir. Günümüzde yüksek faiz oranları ile bir ev aldığınızda neredeyse ev fiyatı kadar da faiz ödemeniz gerekmektedir. TDFF ile bankaya faiz ödemeden ev almanız mümkündür. Dünyada iki yüz yıldan daha eskiye dayanan bir tarihi olan faizsiz sistemler, Türkiye’de resmi olarak 30 yıldır kullanılmaktadır. Tasarrufa Dayalı Faizsiz Sistemler, yapılacak yatırım veya alışverişe göre farklı ödeme sistemleri sunmaktadır. En bilinen uygulama ise özellikle konut satın alırken kullanılan ve dünyada milyonlarca insanın ev sahibi olmasını sağlayan Yapı Tasarruf Sandıkları uygulamasıdır.

birevim peşinatsız ev

Faizsiz Sistemlerin Geçmişi

Tasarrufa Dayalı Faizsiz Sistemler, 1800’lerin de öncesinde İngiltere’de ortaya çıkmıştır. Sistem 1800’lerde hızla yayılarak tüm dünyada kullanılmaya başlanmıştır. Sistemin popülarite kazanması ile devletler gerekli kanuni düzenlemeleri yapmıştır. 1900’lerde özellikle Almanya halkı, dünya savaşları sonrası konut ihtiyacının büyük bir bölümünü Yapı Tasarruf Sandıkları ile karşılamıştır. Bu uygulama Türkiye’de de 1950’lerde uygulanmaya başlanmıştır. Emlak Bankası’nın girişimleri ile ev satın alacak kadar parası olmayan binlerce vatandaş, Yapı Tasarruf Sandıkları sayesinde bankaya borçlanmadan ve faiz ödemeden ev sahibi olmuştur. Emlak Bankası’nın bu uygulaması 1963 yılında sona ermiştir; ancak yine de özel sektörde kullanılmaya devam etmiştir.

Faizsiz sistemlerin işleyişi ve faydaları

1990’lardan bu yana aktif olarak kullanılan ve binlerce vatandaşın faiz ödemeden ev sahibi olmasını sağlayan sistem günümüzde en parlak dönemini yaşamaktadır. Yükselen faiz oranları ile ev sahibi olmak vatandaşlara imkansız gibi görünse de Faizsiz Sistemler ile kira öder gibi ev sahibi olmak mümkündür. Sistem, ihtiyaca göre bir araya gelmiş bir grubun, her ay bir kişinin ihtiyacını karşılayacak şekilde ortaya para koymasıyla işler. Belirlenen sıra ile gruptaki herkes ev sahibi olmuş, ya da ihtiyacını gidermiş olur. Böylece alınan evin ederi kadar bir de bankaya faiz ödemek durumunda kalmadan ev sahibi olmak mümkün olmaktadır. Gruptaki üyeler açılan hesaba her ay para öderler ve para belli bir miktara geldiğinde sıra ile gruptaki bireylerin ev alması sağlanır.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twelve − eight =

Güvenlik Sorusu

6 x 6?