xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

Kat Mülkiyeti Nedir?

Kat mülkiyeti, inşaatı tamamlanmış bir taşınmazın bölümlerinin ne amaçla kullanılacağına dair bağımsız mülkiyet ve kullanım hakkı veren resmî belgedir. Bir taşınmazın bağımsız bölümleri daire, ofis, iş yeri, mağaza, depo gibi amaçlarla çeşitli kullanımlara hizmet edebilir. Kat mülkiyeti belgesinin çerçevesi, Kat Mülkiyeti Kanunu’na göre düzenlenmiştir.

birevim peşinatsız ev

İçindekiler

Kat Mülkiyeti İçin Gereken Koşullar Nelerdir?

  • Bir taşınmazın kat mülkiyetinin elde edilmesi için gereken ilk şey, iskân belgesinin alınmış olmasıdır.
  • Binalar için kat mülkiyeti alma işlemi müteahhitlerin sorumluluğunda olan bir işlemdir.
  • Kat mülkiyeti alma işleminde mülk sahibi veya mülkün tüm maliklerinin imzasıyla bir dilekçe hazırlanmalıdır.
  • Söz konusu dilekçe ile kat mülkiyetli tapu başvurusu yapıldıktan sonra kat mülkiyeti tapusu alınır.

Kat Mülkiyetli Tapu Ne Demektir?

Tapular çeşitlerine göre hisseli tapu, kat irtifaklı tapu ve kat mülkiyetli tapu olarak üçe ayrılır. Kat mülkiyetli tapu yalnızca iskânlı gayrimenkuller için alınabilir. Kat mülkiyeti tapusunun içeriğinde söz konusu gayrimenkul ile ilgili bağımsız bölümün numarasından niteliğine, binada yer aldığı kat bilgisinden binanın yüzölçümüne ve dairelerin metrekare cinsinden büyüklüğüne kadar bütün ayrıntılar bulunur.

Bir gayrimenkul ile ilgili alım, satım, devir vb. işlemlerde eğer gayrimenkul, kat mülkiyetli tapuya sahipse banka kredisi işlemlerince süreç oldukça kısalır.

Kat Mülkiyeti Tapusu Nasıl Alınır?

İskanı alınmayan bir gayrimenkul için kat mülkiyeti tapusu çıkarmak mümkün olmadığından bu işlemde iskân belgesinin elde edilmiş olması ilk şarttır. Aslında bir kat mülkiyeti alım işlemi kat irtifakı tapusu statüsünden kat mülkiyeti statüsüne geçen gayrimenkulle ilgili yapılan düzeltme işleminden ibarettir. Tapunun cinsi, kat irtifakı alındığı sırada arsa olarak belirtiliyor ve iskân ruhsatı alınır alınmaz, ilgili kısım arsa yerine bina olarak değiştiriliyor. Böylece kat mülkiyeti tapusuna geçiş yapılmış olunuyor.

Kat Mülkiyeti Tapusu Almak İçin Gereken Belgeler

  • İskân.
  • Ana taşınmazın ön ve arka ve yan cephelerini gösteren, en az 13×18 büyüklüğünde ve belediye tarafından doğruluğu tasdik edilmiş fotoğraf.
  • Taşınmazda yer alan tüm bağımsız bölümlerin cinsini, bunların numarasını ya da eklentisini gösteren noterden onaylı liste.
  • Bağımsız bölümlerin kat mülkiyetini kuran maliklerin imzaladığı bir yönetim planı.
birevim
Paylaş