xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

1 Hektar Kaç Dönüm? Arazi Ölçüm Birimleri

Hektar dönüm tarzındaki ölçü birimleri internet ortamında sık sık araştırılıyor. Ancak arazi ölçüm birimleri ile alakalı açıklayıcı ve öğretici bilgi bulmak son derece zordur. Bu yazımızda sizlere hektar dönüm ve diğer arazi ölçüm birimleri ile alakalı merak edilenleri anlatacağız. Ayrıca hektar, dönüm, ar gibi arazi birimlerinin tanımlarını da yazımızda bulacaksınız.

birevim peşinatsız ev

Birevim İle Ev Almak Çok Kolay

İçindekiler

Arazi Ölçme Biçimleri Hangileridir?

Arazi ölçümleri kusursuz bir şekilde yapmak son derece önemlidir. Bu nedenle de tek bir ölçü birimi yoktur. Farklı ölçü birimleri ile araziler ve alanlar birbirlerinden ayrılır. Bunun içinde ar, dekar, hektar ve dönüm gibi arazi ölçüm birimleri kullanılmaktadır.

Arazi ölçüm birimlerini yakından tanıdıktan sonra çok daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu birimler tamamen arazileri ve alanları birbirinden doğru şekilde ayırmak için kullanılır. 1 Hektar Kaç Dönüm? Gibi soruları sıklıkla soruyorsanız hemen aşağıda yer alan tanımları okuyarak arazi ölçüm birimleri hakkında detaylıca bilgilere sahip olacaksınız.

Ar: metrekarenin 100 katı kadar olan ölçü birimine verilen isimdir. 100 metrekareye 1 ar denilir. Halk arasında ar kelimesi çok fazla bilinmese de arazi ölçüleri alanında önemli bir yere sahiptir.

Dekar: halk arasında genel olarak dönüm olarak da bilinir. Hatta dekardan daha fazla dönüm kelimesi kullanılır. Metrekarenin 1000 katı olan ölçü birimi olarak isimlendirilir.

1 Dönüm=1000 Metrekare olarak adlandırılabilir. Bu da 1 dönümün 1000 metrekare olduğu anlamını taşımaktadır.

1 Hektar Kaç Dönüm?

Hektar gibi arazi ölçüm birimlerinin amacı geniş alanları daha rahat ifade etmek için kullanılır. Yani hektarlık alanlar son derece geniş alanlardır. Arazi ölçümlerinde sorun yaşanmaması için büyük alanlara genelde hektar ismi verilir. 1 hektar 10 dönüme eşittir. 1 hektar=10 dönüm olarak ifade edilebilir.

1 hektar 10 bin metrekarelik bir alanı kapsamaktadır. Arazi ölçümlerinde geniş alanların daha iyi ayrıştırılması için hektar ölçü birimi tercih edilir.  1 hektarın karşılığı her daim 10 dönüm alandır. 1 hektar=10 dönüm olarak ifade etmek en doğru tabir olacaktır.

birevim
Paylaş

6 Comments

 1. Serpil Aktaş Reply

  Bir dönüm yerim olsun başkada birşey istemem modundayım, 1 hektarım olsa herhalde kafamda sürekli projeler olurdu 🙂

 2. Yağmur Köse Reply

  Bir hektarlık alanda gerçekten büyük bir alan. Bazen yeri geliyor 1 dönümle uğraşamıyoruz 10 dönüm olsa yanmıştık 🙂

  1. admin Reply

   Merhaba Selda Hanım,
   Bu gibi araziler parselllere ayrılıp satılması hem satıcı hem alıcı için kolaylık sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 − 17 =

Güvenlik Sorusu

9 x 2?