Bursa Metro Durakları

Bursa, yeşili doğası ve bir çok iş imkanı ile en gelişmiş büyükşehirlerimizden biridir. Elbette bu derece güzel ve yaşama imkanı ile dolu şehrin nüfus yoğunluğu da günden güne artmaktadır.  Nüfus artışı ile birlikte karşımıza trafik yoğunluğu çıkmaktadır. Trafik yoğunluğunun insanların hayatını olumsuz etkilemesi ve şehir içi ulaşımın gün geçtikçe daha uzun vakitler alması sebebi ile birçok ilimizde olduğu gibi Bursa ‘da da metro hattı çalışması yapılmıştır. Metro hatları yer altından ulaşım sağladığından trafik sorununa toplu taşıma ile çözümdür. Elbette büyükşehirlerde yaşayan insanların toplu taşıma kullanmaları gereklidir. Bursa ilimizde metro hattı Bursaray (Bursa metro durakları)olarak adlandırılır. 7 istasyon yer altında olmak üzere 38 istasyondan oluşur. İki ayrı hat ile toplam metro hattı uzunluğu 39 kilometredir.

Bursa Metro Hattı

Bursaray tamamen karayollarından bağımsızdır. 1 aşama A ve B bölümlerinden oluşmaktadır. Bu bölümlerde 5’i yer altı olmak kaydı ile 23 adet istasyon bulunur. Bu iki hatlı metronun uzunluğu 22 kilometre olarak yapılmıştır. İzmir yolu üzerinde yani batı hattı üzerinde bulunmakta olan sırasıyla Küçük Sanayi, Ataevler, Nilüfer İstasyonları, Beşevler, Fatih Sultan Mehmet ve Mudanya yolu (Kuzey Hattı) üzerinde ise Hamitler-Fethiye, Organize Sanayi, Bağlarbaşı-Esentepe, İhsaniye ve Karaman İstasyonları yer alıyor. İkinci kısım ise Metro Doğu hattı olarak bilinimektedir. Ankara yolu üzerindeyse Sırameşeler, Demirtaş Paşa, Gök Dere, Kültürpark, Acemler, Paşa Çiftliği, Merinos, Osmangazi, Şehreküstü, Davutdede, Duaçınarı, Yüksek İhtisas Hastanesi ve Arabayatağı İstasyonları bulunuyor. Bursaray 2. Aşama Üniversite Hattında hatlardan birisi yeraltında olmak üzere toplam 6 istasyon bulunuyor. Bu hattın uzunluğu 6 kmdir ve  Üniversite, Batıkent, Yüzüncüyıl, Özlüce, Ertuğrul ve Altınşehir durakları, bu hat üzerinde bulunan duraklardır. Mudanya Yolu Uzatmasında ise 1’ i yeraltı olmak üzere toplam 2 istasyon bulunuyor ve üzerinde Korupark ve Emek Bursa metro durakları bulunuyor.

Metro Saatleri

Bursa metro saatleri 06:00 ile 00.00 arasındadır. Metro ile ulaşımda bu saatleri dikkate alarak yola çıkmanız gereklidir.

Bursa Metro Haritası

Bursa Metro Durakları özellikle Uludağ Üniversitesi sınırları içerisinde olduğundan ve okulun öğrenci sayısının artışıdan dolayı ilk durak okuldan başlar. Eylül ve haziran ayları arasında yoğun bir şekilde öğrenci şehri haline gelen Bursa ‘da metro planlamada bunu değerlendirerek yapıma başlamıştır.

1- Üniversite

2- Batıkent

3- Yüzüncüyıl

4- Özlüce/29 Ekim

5- Ertuğrul

6- Altınşehir

7- Küçük Sanayi

8- Ataevler

9- Beşevler

10- Fatih Sultan Mehmet

11- Nilüfer

12- Emek

13- Korupark

14- Organize Sanayi

15- Hamitler/Fethiye

16- Bağlarbaşı/Esentepe

17- İhsaniye

18- Karaman

19- Bursaspor/Acemler

20- Paşa Çiftliği

21- Sırameşeler

22- Kültürpark

23- Merinos

24- Osmangazi

25- Şehreküstü

26- Demirtaşpaşa

27- Gökdere

28- Yıldırım/Davutdede

29- Duaçınarı

30- Yüksek İhtisas Hastanesi

31- Arabayatağı

32- Mimar Sinan/BTÜ

33- Hacivat

34- Şirinevler

35- Otosansit

36- Cumalıkızık/Değirmenönü

37- Gürsu

38- Kestel

Önceki

Faiz Nedir? İslam’da Faiz Neden Yasaktır?

Sonraki

Ev Sahibi Olmak mı, Kiracı Kalmak mı?

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir