xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

Devlet Destekli Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Konut kredisi almak için kamu veya özel bankalar tercih edilebilir. Her tüketici kendisi için en uygun kredi faiz oranlarını sunan bir bankayı tercih ettiği takdirde kredi imkanından faydalanabilir. Bunun yanı sıra, sosyal devlet olmanın gereklerini her zaman yerine getiren Türkiye; devlet destekli ev kredisi başlığı altında vatandaşlarına bu konuda maddi destek sağlamaktadır.

birevim peşinatsız ev

Ev almak için çeyiz hesabı açanlar; bu hesapta belirli miktarda birikim yaptıkları takdirde devlet desteğinden faydalanabilirler. Ancak, devlet destekli ev kredisi almak için birtakım şartların yerine getirilmesi gerekir.

İçindekiler

Çeyiz Hesabı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Devletin çıkarmış olduğu yasayla ilk kez konut satın alacakların yanı sıra 27 yaşından önce ilk evliliğini yapanlara da maddi destek sunulması kararlaştırılmıştır. Türk lirasıyla çeyiz hesabı açanlar; 27 yaşına gelmeden önce evlendikleri takdirde devlet desteği alabileceklerdir. Fakat, çeyiz hesabında üç yıl boyunca biriken miktarın yüzde 20’si kadar devlet katkısının alınması söz konusudur. Buna ek olarak, devletin yapmış olduğu katkı en çok beş bin TL tutarında olacaktır.

Devletin sunmuş olduğu bu imkandan faydalanmak isteyenlerin ilk olarak çeyiz hesabı açan bir bankaya giderek TL cinsinden hesap açtırmaları gerekir. Buna ek olarak, çeyiz hesabı; en az üç yıl boyunca bekletilmelidir. Bunun yanı sıra, çeyiz hesabına düzenli olarak yatırım yapılmalıdır. Ancak, çiftlerin ilk kez evleniyor olması şartı aranır. Evlendikten sonraki altı ay içerisinde nüfus müdürlüklerinden almış oldukları evlilik cüzdanlarıyla beraber bankaya başvuran çiftin hesapta bulunan tutarın yüzde 20’si kadar katkı alması mümkündür. Çiftlerin her ikisi de çeyiz hesabı açtıysa ikisine birden devlet katkısı sunulur.

Sıfır Faizli Konut Kredisi Kampanyasının Özellikleri Nelerdir?

Evlenmek isteyen çiftler için devletin sunmuş olduğu imkanlardan birisi de sıfır faizli konut kredisi olmaktadır. Emlak GYO tarafından başlatılan kampanya ile ev için yüzde 25 tutarında peşinat ödeyen tüketicilere sıfır faizli konut kredisi imkanı verilmektedir. Yüksek faiz oranları yüzünden kredi kullanmak istemeyen vatandaşlar için sevindirici bir gelişmedir. Bunun yanı sıra, Esnaf Kooperatifleri tarafından Halkbank Kefalet Kooperatif destekli olmak üzere 30 bin TL faizsiz kredi sunulmaktadır. Ancak, bu imkanlardan faydalanmak isteyenlerin başvuru şartlarını ve tarihlerini bilmeleri ve istenilen özellikleri sağlamaları gerekir.

Konut Birikim Hesabı Nedir? Ne İşe Yarar?

Konut sahibi olmak isteyenlerin ilk olarak herhangi bir bankada konut birikim hesabı açtırmaları tavsiye edilir. En yüksek seviyeden birikim yapan tüketiciler bu sayede devlet desteği alma şansına da erişeceklerdir. Geçmiş yıllarda bankalarda yapılan konut mevduatı birikimine maksimum yüzde 25 tutarında devlet katkısı yapılırken sürecin sonunda vatandaşların 20 bin TL tutarında devlet katkısı ile sistemden ayrılmaları mümkün olmaktadır.

2021 yılında konut kredisi faiz oranları arttığı için tüketicilerin konut birikim hesabına yönelmelerine daha çok rastlanmaktadır.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eight − three =

Güvenlik Sorusu

7 x 2?