xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

Emlak Vergisinden Muaf Olmanın Şartları

Bir ev sahibi muafiyeti, bir ev sahibinin eşinin ölümü veya iflas beyanının ardından evlerini bazı alacaklılardan korumasına yardımcı olan yasal bir hükümdür. Ayrıca süregelen mülk-vergi indirimi ile hayatta kalan eşleri de sağlayabilir. Hem fiziksel barınma hem de finansal koruma sağlayacak şekilde tasarlanan muafiyet, birincil ikametgahın zorunlu satışını engelleyebilir ve dereceli ölçekte vergi indirimi sağlayabilir, böylece daha düşük bir değere sahip olan evler muafiyetten en iyi şekilde yararlanır.

birevim peşinatsız ev

İçindekiler

Emlak vergisini kimler öder?

Arazi veya bina maliki, intifa hakı sahibi gibi tasarrufu olanlar emlak vergisi öderler.  Ancak bazı durumlarda muafiyet söz konusudur.

Ülkemizde aşağıdaki şartlarda bulunan kişiler muafiyet haklarını kullanabilirler.

 • 200 metrekare brüt yüzölçümü olan ve altı meskenlerde veya tek meskenin intifa hakkına sahip bulunan; kendisine bakmakla mükellef kimsesi olup 18 yaşını doldurmamış olanlar hariç olmak üzere;
 • geliri olmadığını belgeleyenler,
 • emekli, dul, yetim, ölüm ve malûliyet aylığı alan kişiler,
 • gaziler, şehitlerin dul yetimleri ve engelli vatandaşlar,

Bahsettiğimiz konu ile ilgili, söz konusu kişiler için vergi oranları, Bakanlar Kurulu’nca sıfır veya indirimli olarak belirlenmiş ve uygulanmaktadır.  .

Emlak vergisinden muaf olma şartları;

 • hizmet karşılığı elde edilen ücret geliri,
 • ticari, sınai ve mesleki faaliyet geliri,
 • tarımsal faaliyet geliri, menkul ve gayrimenkul geliri,
 • faiz,temettü geliri yada benzeri türde bir gelirinin olmaması şartı aranır.

Emlak Vergisinden Muaf Olanlar İçin İşleyiş Ne Şekildedir;

Geliriniz olmadığına dair bir belgeye sahipseniz; e mülkün bağlı göründüğü belediyenin mali hizmetler müdürlüğüne dilekçenizi verin. Ve bu şekilde  taahhüt vererek başvuru yapanlar emlak vergisinden muaf tutulur.

Muafiyet sahibi olan kişiler elbette bunu belgelemelidir. Aslında basit bir mantığı var.  Örneğin eviniz büyüklerinizden kalmış olabilir. Ancak engellisiniz ve bu maaş ile geçiniyorsanız maalesef babadan kalma evinizin vergisini ödeyebilme şansınız yoktur.  Bu durumda devlet  sizlere destek verir. Bundan daha doğal bir şey olamaz sanırız.

Ayrıca son yıllarda yabancı yatırımların teşvik edilmesi içinde devlet tarafından bazı muafiyetler verilmiştir. Uygulama şartlarını yerine getiren kişiler kullanabilmektedir.

birevim
Paylaş

8 Comments

 1. Yusuf Yıldız Reply

  Annem ev hanımı ve ev annemin üzerine, kanuna göre muaf sayılıyor ama gidip bir belge vs vermemiz gerekiyor mu?

   1. Şükrü Ünal Reply

    Emlak vergisinden muaf olmanız için bildirmelisiniz bizde bildirmedik annemin üzerine borç çıktı emlak vergisiyle ilgili 🙂

 2. Ali Çelik Reply

  Emlak vergisi cüzi gözükse de muaf olma şartını yerine getirenlerin muaf olması ev ekonomileri anlamında iyi bir şey bence

 3. Muhammed Yıldız Reply

  Emlak vergisinden muaf olabilmek için ilgili belgeleri belediyeye götürmemiz yeterli olur mu acaba?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

12 − three =

Güvenlik Sorusu

5 x 6?