xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

Ev Kredisi Almak İçin Ne Gereklidir?

Eğer ev alma hayaliniz varsa, konut kredisi başvurusu sizi bu hayale en kolay şekilde yaklaştıracak olan ilk adımdır. Artık kira ödemek yerine, kendi eviniz için her ay düzenli olarak ödeme yapmak istiyorsanız, bankaların evi teminat olarak alma şartıyla sunduğu konut kredisinden faydalanabilmektesiniz. İyi bir araştırma yaparak size en uygun krediyi verecek bankalara başvurunuzu yapabilirsiniz.

birevim peşinatsız ev

Konut kredisi başvurusu için gerekli olan şartların başında, evin tamamını krediyle almanızın mümkün olmadığını bilmeniz gerektiği gelmektedir. Satın almak istediğiniz konuta, banka tarafından bir gayrimenkul değerlendirme uzmanı gönderilmektedir. Uzmanlar konutla ilgili değerlendirmelerini yaptıktan sonra, evin değerinin en az %20’sini peşinat olarak ödemeniz beklenmektedir. Peşinat tutarınız ne kadar yüksek olursa, kredi ödemeleriniz de daha kolay bir şekilde gerçekleşecektir.

Bilmeniz gereken bir diğer önemli nokta ise; geliriniz veya kredi notunuz gibi belgelerin kredi başvurusu için yeterli olmadığıdır. Konut kredisi başvurusunda satın almak istediğiniz konut da gereken kriterlere uymak zorundadır.

EV KREDİSİ İÇİN UYGUN EVLER

– Kat irtifakı ve kat mülkiyeti tapusu; almak istediğiniz konut, eğer henüz inşaata başlamadıysa veya yapım aşamasındaysa kat irtifakı; eğer bina tamamlanmışsa da kat mülkiyeti tapusuna sahip olması gerekmektedir.

İskan; eğer evin kat mülkiyeti bulunmuyorsa, kat mülkiyetine geçmek için ilk olarak iskan alınmış mı diye kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu konuyla alakalı belediyeden bilgi alınabilir.

Evin yaşının kaç olduğu; bankalar evin yaşından çok durumuyla ilgilenmektedirler. Eğer satın almak istediğiniz ev borca karşılık nakit olarak karşılanabiliyorsa, konut kredisi açısından herhangi bir sorun bulunmamaktadır.

İnşaat durumu; Konut kredisine başvurarak satın almak istediğiniz evin, mutlaka %80’inin tamamlanmış olması gerekmektedir. Henüz inşaata başlanmamış bir ev için krediyi sadece projenin anlaşmalı oluğu bankadan alabilmektesiniz.

KONUT KREDİSİNE KİMLER BAŞVURABİLİR

Konut kredisine başvurmak için 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir. Ayrıca, gelirinizi belgeleyebiliyor olmanız şartı da aranmaktadır. Konut kredisi alabilmek için bankaya;

– nüfus cüzdanı,

-ikametgah

– gelir durumunu gösteren belgeler gerekmektedir.

Konut kredisine başvurmak isteyen kişilerin gelir durumlarına göre göstermeleri gereken belgeler şunlardır:

Özel sektörde çalışanlar: Özel şirket çalışanları maaş bordrosunu, SGK dökümünü, ikamet belgesi, iş yeri idari imzası, tapu fotokopisi, eğer mevcutsa ek gelir belgesini göstermek zorundalardır.

Kamu çalışanları: Kamu çalışanları da maaş bordrosunu, ikamet belgesini, tapu fotokopisi, ve eğer mevcutsa ek gelir belgesini göstermek zorundalardır.

Emekliler: Emeklilerin, emekli aylık dökümü, ikamet belgesi, tapu fotokopisi, mevcutsa ek gelir belgesini göstermeleri gerekmektedir.

İş yeri sahipleri: Eğer iş yeri sahibiyseniz; güncel vergi levhası, idari imza, oda kayıt belgesi, bilanço ve gelir tablosu, tapu fotokopisini ve ticaret sicil gazetesini göstermeleri gerekmektedir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × 4 =

Güvenlik Sorusu

6 x 3?