xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

Oturduğum Ev Sağlam Mı? 7 Soruda Deprem Testi!

Ülkemiz dünya genelinde aktif olan iki ana fay Hattından Akdeniz Himalaya Fay Hattı üzerinde yer almaktadır. Bu yüzden kesinlikle oturduğum ev sağlam mı acaba diye içinizde bir şüphe taşıyorsanız kesinlikle gerekli testleri yaptırmanızı önermekteyiz. Sık sık deprem yaşanan bir ülke olmamız sebebiyle binaların deprem testi kontrolü kesinlikle yaptırılmalıdır. Eğer güçlendirme ile durum düzeltilebiliyorsa güçlendirilmeli, yoksa kentsel dönüşüm projesi kapsamında yeni bir daire için başvuru yapmalısınız.

birevim peşinatsız ev

28 Eylül 2019 tarihinde yaşanılan 5.8 büyüklüğündeki İstanbul Depremi sonrası bina denetim başvuru sayılarında müthiş bir artış gözlendi. Başvuru yapanların çoğunluğunu ise oturdukları bina yaşı 25 ve üzeri olan kişiler oluşturmuştur. Çünkü birçok kişi 25 yaş ve üstü binaların depreme dayanıp dayanamayacağını merak etmektedir. Depremler yer kabuğundaki fay kırılmaları sonucu oluşan titreşim hareketleridir. Bu sebeple ilk ana depremin ardından kırılmalar ve titreşimler devam eder. Bu titreşimlerde artçı depremleri oluşturur. Bu yüzden binaların oldukça sağlam olması ve sadece ilk ana depreme değil, ardından gelecek olan artçılara dayanabilmesi çok önemlidir.

İçindekiler

25 Yıllık ve Üzeri Binalar Depreme Dayanır Mı?

Bütün eşyaların ya da canlıların belirli bir ömrü olduğu gibi binalarında belli bir ömrü olmaktadır. Bu sebeple özellikle eski binalarda oturanların binalarını taşıyan ana kolonları belirli aralıklarla kontrol ettirmeleri gerekmektedir. Çünkü demirlerde paslanma ya da rutubet gibi durumlar söz konusu ise gerekli tedbirlerin alınması çok önemlidir.

Bina Deprem Test Fiyatları

Binalar için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri tarafından yapılan testler riskli alanlarda ücretsiz yapılmaktadır. Fakat şahsi istekler doğrultusunda test yaptırmak isteyenler bazı özel firmalarla anlaşarak belirli bir ücret karşılığında bina deprem testini yaptırmaktadırlar. Özel firmalar ile anlaşıldığında da binaların deprem testi yine bakanlık yetkililerince yapılmaktadır.

Hangi Binalar Risk Altında! 7 Soruda Deprem Riski Testi!

  • İkamet ettiğiniz bina eğer 1999 yılından önce yapılmışsa,
  • Binaya ait proje ve ruhsat yoksa,
  • Binanın yapımında hazır beton kullanılmamışsa,
  • Binanın karot beton dayanıklılığı ölçüm seviyesi C10 sınırının altındaysa,
  • Binanın kolon ve kirişlerinde çatlaklar varsa,
  • Binanın bodrum katında rutubet, nem ve kolon demirlerinde paslanmalar varsa,
  • Binanın bulunduğu alan dolgu ya da dere yatağı ise depremde yıkılma riski oldukça fazladır.
birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seven − five =

Güvenlik Sorusu

9 x 2?