xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

Rekreasyon Alanı Nedir?

Günlük hayatta aslında birçok yere gideriz, eğleniriz ve zaman geçiririz. Ancak bazen karşımıza öyle terimler çıkar ki gerçekte çok iyi bildiğimiz alanları ifade eden bu terimlerin teoride ne anlama geldiğini bilmeyiz. İşte yazımızın ana başlığı olan rekreasyon kelimesi de vatandaşlarımızın birçoğunun anlamını bilmediği kelimelerdendir. Genel olarak piknik ve eğlence için oluşturulan alanlara rekreasyon alanları denilmektedir.

birevim peşinatsız ev

Rekreasyon; kelime anlamı bakımından yenilenme, yeniden yapılanma ve yeniden yaratılma gibi anlamlara gelmektedir. Son zamanlarda internette sıkça araştırılan ve merak konusu olan rekreasyon alanı ifadesi eğlence ve piknik alanları için kullanılmaktadır. Yazımızda rekreasyon alanı nedir, ne tür alanlar rekreasyon alanlarına girmektedir hep beraber irdeleyelim.

İçindekiler

Rekreasyon Alanı Nedir?

Vatandaşların eğlence, piknik, gezinti ve benzeri sosyal aktivitelerini rahatlıkla yapabilmeleri için kullanımlarına açılan kamusal alanların tamamına rekreasyon alanları denilmektedir. Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliğinde Değişiklik yapmasına Dair Yönetmelikteki rekreasyon tanımı ise şu şekildedir: İçinde yaşanılan kentin yeşil ve açık alan ihtiyaçları göz önünde bulundurularak kent çevresinde ve içerisinde günübirlik kullanıma yönelik alanlardır.

Bu alanlar imar planı kararı kararları ile belirlenmekte olup; dinlenme, piknik, eğlence ihtiyaçlarına yönelik gazino, çay bahçesi, lokanta, otopark, kahvehane, lunapark, yüzme, tenis, mini golf, futbol sahası gibi her tür spor faaliyetlerinin yapılacağı alanlardır. Bu gibi alanlarda yapılacak olan yapıların emsali 0,005 metreyi, yüksekliği ise 6,5 metreyi geçemez. Hemen her il, ilçe, belde ya da köy gibi yaşanılan alanların tamamında rekreasyon alanların bulunması gerekmektedir. Çünkü bu gibi alanlar insanların sosyal yaşamları için bulunması gereken alanlardır.

Hangi Alanlar Rekreasyon Alanıdır? 

Rekreasyon alanları belli başlı kriterlere göre belirlenmektedir. Bu kriterlerin belirlenmesinde birçok faktör etkili olmakla birlikte bazı başlıca faktörlerin neler olduğundan bahsedebiliriz. Bu faktörler arasında; gezinti, dinlenme, piknik, yeşil alanlar, eğlence bölgeleri, toplumun faydalanabileceği oyun bahçeleri gibi kısımlar rekreasyon alanları için özel kriterlerdendir. Rekreasyon alanlarının sınırları bu kriterlere göre belirlenerek çizilir. Yine bütün bunlarla beraber botanik bahçeleri, hayvanat bahçeleri, metropol ölçekteki fuar alanları gibi alanlarda rekreasyon alanları kapsamındadır.

birevim
Paylaş

5 Comments

  1. admin Reply

   Merhaba Duygu Hanım,
   Halkın yaşam kalitesinin yükselmesi için rekreasyon alanlarının artırılması çok doğru olacaktır.

 1. Aykut Kaplan Reply

  Sosyal yaşam alanlarını son zamanlarda iyice genişletiyorlar bu çok güzel. Kayaşehir’de yaşıyorum yeşillik alanı bol bol. Toki yaparken zamanında rekreasyon alanlarını güzel belirlemiş.

  1. admin Reply

   Merhaba Aykut Bey,
   Rekreasyon alanı sosyal yaşam için olmazsa olmazdır. Bu nedenle bu alanların genişletilmesi çok elzemdir.

 2. Aysel Yavuz Reply

  Rekreasyon alanlarının gün geçtikçe genişletilmesi güzel, eski yapılarda bu kadar yaşam alanı yoktu dip dibe siteler dikilirdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 + 10 =

Güvenlik Sorusu

9 x 4?