xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

Satılık Arsa Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 10 Madde

Yatırım denildiğinde arsa almak akla ilk gelen şeylerdendir ve gerçekten de uzun vadede alındığı yere bağlı olarak güzel bir yatırım aracıdır. Gelecekte para eden bir arsa arayışında olanlar veya direkt bir yazlık ev yapmak için arsa almak isteyenler, sebep ne olursa olsun satılık arsa alırken dikkat edilmesi gereken 10 madde olarak bazı hususları maddeledik.

birevim peşinatsız ev

 1. Arsa Alacağınız Bölge

İmarlı bir arsa almıyorsanız ve ileride değerlenmesi hayalini kuruyorsanız, ülkemizde bazı bölgelerdeki arsaların değerinin hızla arttığını bilmelisiniz. Bazı bölgeler ise ölüdür ve şu an için bir canlanma görülmemektedir. Satılık arsa alırken dikkat edilmesi gereken 10 madde sıralanırken ilki budur.

 1. Parsel Pafta Sorgulama

Almak istediğiniz arsa ile ilgili tüm bilgileri Tapu Kadastro Müdürlüğünden parsel pafta sorgulama yaptırarak öğrenebilirsiniz. Bu bilgiler arazinin imar durumunu net olarak ortaya koyar. Ayrıca kimin üzerine kayıtlı olduğu ve metrekaresi de ortaya çıkar.

 1. Arsa mı, tarla mı, bağlık arazi mi?

Beğendiğiniz arsa imarsız ise tarla statüsündedir. Tarlaya ev yapılamaz. Bağlık arazi ise bağ evi yapılabilir. Bunların önceden araştırılması gerekmektedir.

 1. Hisseli Arsalar

Hisseli arsalara dikkat etmenizi ve bu tarz arsalar almamanızı öneririz. Satılık arsa alırken dikkat edilmesi gereken 10 madde arasında önemli bir husustur.

 1. Ev Yapmak İçin mi, Yatırım İçin mi?

Almak istediğiniz arsayı alma amacınız nedir? Herhangi bir iş kurmak, örneğin arıcılık yapmak, ekip biçmek, yazlık bir ev yapmak veya ileride yatırım amacıyla mı? Revaçta olan bazı bölgeler imarsız tarla statüsünde olsa bile ileriye doğru imara açılabilir. Bir uzmandan yardım almakta fayda vardır.

 1. Ev Yapmak İçin Alınıyorsa

Yazlık ev yapmak ve doğa ile iç içe bulunmak arzusundaysanız yerin tenhalığına, köye ya da kasabaya yakınlığına, gerekli dükkanlara yakınlığına dikkat etmenizi öneririz.

 1. Taşınmazın Vasfı

Almak istediğiniz arsa bahçe vasfındaysa veya orman arsası ise imara açılmayacaktır.

 1. İşyeri Yapmak İçin Alınacak Arsalar

Herhangi bir iş kurmak istiyorsanız örneğin bir fabrika gibi öncelikle belediyenin o arsa üzerinde yapmak istediğiniz yapılaşmaya izin verip vermeyeceğini kontrol ettirmeniz gereklidir. Satılık arsa alırken dikkat edilmesi gereken 10 madde içinde işyeri arsaları konusu önemlidir.

 1. İmar Planını Öğrenmeniz Gereklidir

Arsalar imarlı arazilerdir fakat bazıları konut için imara açıkken bazıları sanayi alanıdır. Yine öğrenmek için belediyeye başvurulması gerekir.

 1. Arsanın Konumu

Arsanın yola yakınlığı ileride değerlenmesi için önemlidir. Yazlık yerler için denize yakınlığı önemli bir unsurdur. Merkeze uzaklık ve turizm yerlerine yakınlığı arsanın değerini etkileyen etmenlerdir.

birevim
Paylaş

5 Comments

 1. Beste Yalçın Reply

  Arsalar konusunda önemli maddeleri anlatmışsınız, arsa satışında çok sorunlu işlemler olabiliyor

 2. Aykut Can Reply

  Arsa alış-satışları gerçekten çok önemli, dikkatli olmak gerek. Son zamanlarda bu tarz durumlarda çok sorun yaşayan oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fifteen − 12 =

Güvenlik Sorusu

6 x 4?