xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

Tasarruf Finansman Kanunu Nedir?

Tasarruf finansman kanunu neden hazırlandı?  En basit anlatımla faizsiz finansman şirketleri, faktöring, finansal kiralama gibi firmaların denetim altın alınabilmesi için hazırlanmış kanundur. Tüm kanunlar gibi Cumhurbaşkanı Sn. Tayyip Erdoğan onayı ile yürürlüğe girmiştir.

birevim peşinatsız ev

Tasarruf finansman şirketlerinin denetim altında olması hem vatandaş için hem de sektör için atılan olumlu adımlardan biridir.

Türkiye Büyük Millet Meclisi

Finansal Kiralama, Finansman Şirketleri, Faktöring şirketlerinin işleyişine yönelik düzenleme konusunda kanun denetleme ve düzenlemesi tamamlandı.  TBMM çıkan kanunu genel kurulunda karara bağladı.

Karara göre bundan sonra yapısal işleyişin daha iyi anlaşılabilmesi için bazı kavramlar netleşti. Örneğin organizasyon ücreti, tahsisat, tasarruf finansman faaliyeti, tasarruf fon havuzu gibi.

Danışman ya da müşterilerin finansman sözleşmesi kapsamında tasarruf finansman faaliyeti ve tasarruf fon havuzunun yönetimi karşılığı olarak belli meblağ ödemesi devam edecek ve bu ödeyecekleri ücret sözleşmede organizasyon ücreti olarak geçecektir.

Türkiye Büyük Millet Meclisin de alınan kararla kesinleşen diğer başlıklara aşağıda yer vereceğiz.

Asgari Sermaye Tutarı 100 milyon olarak belirlendi.

Tasarruf finansman şirketlerinin asgari sermaye tutarı kaç para olarak belirlendi.  BDDK yetkisi dahilinde tutar 100 milyon Türk lirasıdır. BDDK ayrıca denetim ve kontrol yetkisine sahiptir. Ayrıca kuruluş onaylarını da vermekte yetkili kılınmıştır. Kuruluşlarda 5 kişilik kurulun tamamının onayı ile işlem yapılabilmektedir.

Tasarruf finansman şirketlerinin hangi işlemleri BDDK denetiminde olacak;

Tasarruf finansman şirketlerinin; Birleşme,Devir,Bölünme,Iradi tasfiyeleri BDDK denetimi ve düzenlemesine dahildir.

Ayrıca firmalar kuruluş yapmak için uygun şartları yerine getiremiyorsa;  BDDK’ya şirket gelecekleri ile ilgili planı hazırlayarak sunmalıdır. Ayrıca müşterilerine karşı finansal yükümlülüklerini yerine getirebileceklerini BDDK’ya ispat etmek zorundadır.

Planı uygulama döneminde yeni müşteri edinmeleri yasaklanmıştır.

BDDK hangi durumlarda ilave tedbir almak ister?

Tasarruf Finansman şirketinin hangi durumlarında, BDDK şirketten ilave tedbirler alması isteyebilir?

  • Tasarruf Finansman şirketinin ve ekonomik dengesi bozulduğunda,
  • Öz kaynaklarının zarara uğradığı durumlarda,
  • Şirket yönetimlerinin yanlış yönetimleri nedeniyle riskler söz konusu olursa,

Müşteriye Cayma ve sözleşmede fesih hakkı

Müşteri sözleşmeyi imzaladıktan sonra cayma hakkını kullanabilir mi? Evet, bu yasa ile 14 gün içinde sözleşmeden cayma hakkına sahiptir.  Firma böyle bir durumda tasarruflar dahil şekilde parayı iade etmek zorundadır. Aksi takdirde yüksek meblağlarda ceza ödemek zorunda kalabilir.

Finansal Kurumlar Bölümüne Üye Olmak Zorunludur

TMSF ve BDDK’dan oluşan kurul kararı uyarınca kuruluşlar nereye üye olmak zorundadır.  Finansal Kurumlar Bölümüne üyelik zorunlu olacak şekilde yasa yürürlüğe girmiştir.

Bu yasa ile BDDK’nın yanı sıra TMSF’ye de görevler düşmektedir. Şirket kuruluşlarında kurulda TMSF’den de kimseler yer alacaktır.

 

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

14 − eleven =

Güvenlik Sorusu

3 x 5?