xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

1 Ocak 2020 tarihi itibari ile Enerji ve Tabii Kaynaklar bakanlığı tarafından zorunlu hale getirilen enerji kimlik belgesi nedir? sorusu son günlerde sık sorulmaya başlandı. Enerji israfının önüne geçilmesi, binalarda enerjinin verimli kullanılması ve çevrenin korunmasını sağlamak için binanın asgari enerji ihtiyacını, enerji tüketim sınıflandırmasını, sera gazı salınım seviyesi, ısıtma ve soğutma sistemlerinin verimini ve yalıtım özelliklerini içeren belgeye enerji kimlik belgesi yani kısaltılmış hali ile EKB denir.

birevim peşinatsız ev

İçindekiler

C Sınıfının Altındaki Binaya İskan Yok

5627 sayılı Enerji Verimliliği kanunu ile binalarda enerji performansı yönetmeliğine göre enerji kimlik belgesi binanın enerji ile alakalı tüm bilgilerini içermektedir. Klimalara ve beyaz eşyalarda ki enerji performans sınıflandırmaları binalar içinde kabul ediliyor buna göre A sınıfı en verimli iken G sınıfı en az verimli sayılıyor. Yeni inşa edilen binaların enerji kimlik sınıfının en az C sınıfı olması gerekiyor bundan daha düşük sınıf seviyesinde ki yeni binaya kanun iskân ruhsatı vermesini imkânsız kılıyor, eski binalarda böyle bir sınıflandırma koşulu bulunmuyor.

Enerji Kimlik Belgesi Nereden Alınır?

Enerji kimlik belgesi nedir? sorusunun ardından nereden alınır sorusu diğer en sık sorulan sorular arasında yer almakta, enerji kimlik belgesi almak isteyen bina sahiplerinin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca yetkilendirilmiş enerji verimliliği danışmanlık ofislerine başvurmaları gerekli. Bakanlığın yetki belgesini alan ve serbest müşavir ve mühendis belgesine sahip mühendis ile mimarlar binalara enerji kimlik belgesi vermektedir.

1 Ocak 2020 İtibari İle Enerji Kimlik Belgesi Zorunludur

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı binalarda enerji performansı yönetmeliği kapsamında 1 Ocak 2020 tarihi itibari ile binalarda enerji kimlik belgesini zorunlu kılmıştır, binanın alım, satım ve kiralanması esnasında yönetmelik tarafından alıcıya mal sahibinin enerji kimlik belgesini vermesini de zorunlu hale getirmiş ve bunun açıklamasını yapmıştır. Açıklamada Bakanlık binanın ya da bağımsız bölümün satılması ya da kiraya verilmesi durumunda mal sahibi satın alan ya da kiralayana enerji kimlik belgesi nedir? sorusu çerçevesinde belgenin örneğini verir ifadeleri yer almaktadır.

birevim
Paylaş

7 Comments

  1. admin Reply

   Merhaba Ramazan Bey,
   Herhangi bir cezai işlem uygulanmıyor fakat bu belge olmadan alım satım işlemleri gerçekleştirilemiyor.

 1. Başak Yıldız Reply

  Enerji kimlik belgesi konusunda geçte olsa güzel bir karar alınmış, belgenin olmadığı binalar satılmasın bence de

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

12 + three =

Güvenlik Sorusu

6 x 5?