xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

Faizsiz Sistemler Nasıl Çalışır?

Faizsiz Sistem Nedir?

birevim peşinatsız ev

Faizsiz sistemler, banka veya diğer finansal kuruluşlara faiz ödemeden yatırım yapmanızı sağlayan ekonomik sistemlerdir. Dünyada oldukça uzun bir tarihi olan, ülkemizde de 1990’larda popülarite kazanmaya başlayan faizsiz sistemler, son dönemde kurdaki dalgalanma ile faizlerdeki yükselişin ardından yatırım yapmak, ev almak isteyen vatandaşlar için önemli bir seçenek olmuştur. Faizsiz sistemlerde yapılacak yatırım, alınacak ev ya da karşılanacak ihtiyacın büyüklüğüne göre insan sayısı içeren gruplar oluşturulur ve kura veya farklı yöntemler ile belirlenen sıralarla insanların yatırımları veya ihtiyaçları karşılanır. Banka ya da farklı bir finans kuruluşuna faiz ödemeden, gruptaki insanlar sıra ile birbirlerini finanse etmiş olurlar.

Faizsiz Sistemler Nasıl Ortaya Çıktı?

Faizsiz sistemler, ortaya çıktığı yıllarda gelişmiş ekonomik bir sistem olarak kullanılmasa da 18. Yüzyılda İngiltere’de oraya çıkmıştır. Sonraki yüzyılda büyük bir gelişme kaydeden ve başta Avrupa olmak üzere dünyaya yayılan faizsiz sistemler, 20. Yüzyılda dünya savaşları sonrasında yeniden kurulan Almanya’da gayrimenkul ve emlak sektörünün gelişimine büyük katkı sağlamıştır. Faizin İslam’da kesin bir dille yasaklanmasından dolayı yine 20. Yüzyılda İslam ülkelerinde de yoğun talep görmüştür. 70’li yıllarda petrol fiyatları ve kurlarda meydana gelen dalgalanmalar ile tüm dünyada büyük bir popülarite kazanan sistem, günümüzde de özellikle gayrimenkul yatırımında en çok kullanılan sistemlerden biridir.

Faizsiz Sistemler Nasıl Çalışır?

Günümüzde, on yıllık vadeli banka kredisi ile ev almak isteyen bir vatandaş, alacağı evin değeri kadar bir de faiz ödemek durumunda kalmaktadır. Yani, kişinin ev alacak miktarda birikimi yoksa ve kredi çekip ev alıyorsa beş yıl aldığı ev için, diğer beş yıl ise o evin faizi için çalışmak durumunda kalıyor. Tasarrufa Dayalı Faizsiz Sistemler (TDFF) yani faizsiz sistemlerde ise paradan, dolayısı ile o parayı kazanmak için çalışacağınız zamandan tasarruf edersiniz. Sistemli şekilde bir araya gelen bir grup insan, her ay belli miktarda ödeme yapar ve ortada biriken bu para belirlenen sıra ile gruptaki bir kişinin alacağı ev ya da yapacağı yatırım için kullanılır.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × four =

Güvenlik Sorusu

6 x 4?