xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

İfrazlı Arsa Ne Demek?

İfrazın sözlük anlamı ayırmaktır. Basit haliyle de ifraz işlemi tek parça halindeki gayrimenkulün parsellere ayrılması anlamına gelmektedir. Bu işlem genelde arsa satışlarını kolaylaştırmak için yapılmaktadır. Peki ifrazlı arsa nedir, ifraz işlemi nasıl yapılır ?

birevim peşinatsız ev

İçindekiler

İfrazlı Arsa Nedir ?

İfrazlı arsa; tapuda tek bir parça halinde görünen arsanın parsellere ayrıldığını anlatmak için kullanılan bir terimdir. İfraz işlemi yapılacak gayrimenkulün üzerinde rehin, irtifak hakkı ya da şerh olmaması gerekmektedir. Bir parselin ifrazlı arsa olabilmesi için haritalandırma yapılması gerekmektedir. Fakat doğal afet bölgesinde bulunan ya da riskli bir durumu olan arsalarda haritalandırma işlemi yapılmamaktadır.

Ayrıca her parselin yola bakma zorunluluğu bulunmaktadır. Yola bakmayan tek bir parsel de dahi yine ifraz işlemi yapılamamaktadır.

Birevim İle Ev Almak Çok Kolay

İfraz İşlemi Nasıl Yapılır ?

İfraz işleminin yapılabilmesi için harcın ödenmesi ve gerekli belgelerle gayrimenkulün bağlı olduğu belediyeye başvurulması gerekmektedir.

İfraz harcının hesabı parselin ifraz işleminden önceki değeri üzerinden yapılır. Bunun bağlı olduğu belediye tarafından belirlenen emlak beyan değerinden az olmaması gerekmektedir. Buna göre beyan edilen değer üzerinden binde 9.9 oranında tapu ifraz harcı tahsil edilmektedir.

Harç ödendikten sonra hazırlanması gereken belgeler;

 • Serbest mühendisler tarafından düzenlenmiş, uygunluğu Tapu Kadastro Müdürlüğünce kontrol edilerek onaylanmış ve bir üst yazıya bağlanmış değişiklik beyannamesi ve kontrol raporu
 • İfraz işlemi yapılacak gayrimenkulün sahibine veya temsilcilere ait kimlik belgesi ve temsil belgesi
 • Taşınmaz mal sahibinin son 6 ay içerisinde 6×4 boyutlarında vesikalık fotoğraf
 • Taşınmazın bağlı olduğu belediyeye göre Belediye Encümeni ya da İl İdare Kurulu’nun olumlu kararı
 • Söz konusu gayrimenkul eğer bina ise DASK deprem sigortası

İfrazlı Arsa Satın Alınır Mı ?

Arsa satın almayı planlayanların aklına gelen soruların başında ‘ifrazlı arsa satın alınır mı?’, ‘ifrazlı arsa almanın sakıncaları var mı?’ bulunmaktadır. Arsa almadan önce göz önünde bulundurulması gereken ilk husus imar izninin olup olmamasıdır. İfraz işlemi geçirsin veya geçirmesin alacağınız arsada imar izni bulunmaması durumunda üzerine yapı inşa edilememektedir. İfrazlı arsalar gibi imarsız arsalar da daha olaya ve daha uyguna satılmaktadır. İfrazlı arsa alırken dikkat etmeniz gereken ilk husus budur.

birevim
Paylaş

9 Comments

 1. Muhammed Güler Reply

  İfrazlı arsada çok dikkatli olmanız gerek, imar izni yoksa aldığınız arsa elinizde kalmış oluyor eğer ev yapma niyetiniz varsa

 2. Metin Taş Reply

  Peki tek parseli, çok parsele böldürdüğümüzde, her parsel için ayrı hak sahibi tapu sahibi yapabiliyor muyuz?

 3. Gül Yıldız Reply

  Büyük dedemde zamanında tek parsel arsasını bölmüş tüm çocuklarına ayrı ayrı tapu çıkartmış miras kavgası etmesinler diye.

 4. Arif Arslan Reply

  Arsayı parsel parsel böldürürken her parsel için ayrı çıkarılacak tapuya ayrı ayrı tapu harcı ödememiz gerekiyor mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × four =

Güvenlik Sorusu

6 x 6?