xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

İpotek Nedir?

İpotek nedir sorusu sık sorulan sorulardan biridir. Bir borcun ödeneceğinin güvencesi olma durumudur. Borçlu borcunu ödeyince kaldırılan bir kayıt işlemidir ipotek. Bir iktisat terim olan ipotek borcun ödeme koşulu için alacaklının gerekli gördüğü bir işlemdir. Genellikle bankaların kredi ödemelerinde bankaların kullandığı bir yoldur. Alacaklı borcun ödenmesi koşuluyla malın ipotekle alıcıya ait olma durumudur. Borç ödendiği takdirde ipotek kaldırılır ve alan kişi malına tam anlamıyla sahip olmuş olur. Bazen kafaları karıştıran bir mesele gibi gözükse de ipotek nedir sorusu cevabı aslında son derece anlaşılırdır.

birevim peşinatsız ev

İpotek Nasıl Yapılır?

  1. 881-897. Maddelerle düzenlenen bir durum olan İpotek borç alım verim konusunda ortaya çıkar. Eşya hukuku kapsamına giren ipotek borç vericisinin kendini garantiye alma durumudur. Borç verici alanın malı kullanabilmesine alımının gerçekleştirmesine izin verir. Ürünü onun için alır. Alınan parayı borç olarak verdiği için borçlunun ödemesini gerçekleştirene kadar malın üzerinde hukuken sahip olma durumunu gözetler. Bazı özel yasaların gerçekleştirilmesi ile de rehin alınmayı ipotekle de ilişkilendirilir. Bu ise kişilerin yapmadığı kurumların devlet için yaptığı durumlarda meydana gelir. Klasik borç alıp verme durumunda ortaya çıkartılmaz.

İpoteğin Özellikleri

Gayrimenkul tapu müdürlüğünde kayıtlı olan gayrimenkullerde ipotek işlemi yapılabilir. Çünkü hukuksal olarak gerçekleşen bir olayda hukuk dışında kayıtsız bir aşama yapılamaz. Tapuda kaydı olmayan gayrimenkul taşınabilen bir araç gibi ipoteği yapılır. Gayrimenkul olarak yapılamaz.

İpotek yalnızca borçlunun malvarlığı üzerinde gerçekleşmeyebilir. İpotek nedir sorusunu soranların merak ettiği bir konulardan biri olan bu mesele rıza göstermesi koşuluyla başka bir kişinin malvarlığı ipotek ettirilebilir. Borç veren bu durumda gayrimenkulün değerinin düşmemesini gerektirecek önlemlerin alınmasını talep edebilir. Bu aşamada oluşan masrafı ise borçludan ister. Birçok hak talepleri olabilen ipotek hukukta ayrı bir yeri vardır.

Emlaklarda İpotek

İpotek kurumdan kuruma değişiklik göstermiş olsa da en çok bankaların içine girdiği bir sistemdir. Kredi durumunda ortaya çıkarttığı ipoteği bankalar krediyi çeken müşterisinin gelir ve giderlerini inceler. Tüm bu aşamalar olumlu şekilde atlatılabildikten sonra bankalar alınan emlak için ipotek koyarak krediyi öder.

birevim
Paylaş

8 Comments

  1. Muhammet Çakır Reply

    İpotek konusunda güzel bir açıklama olmuş, ipotek borcumuzu bitirdiğimiz an kalkıyor mu yoksa bir süre sonra mı kalkıyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × 5 =

Güvenlik Sorusu

5 x 6?